X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Liberty Direct: Jaka polisa dla rowerzysty?

2014-04-07 09:57 poniedzia³ek
Wielkimi krokami zbli¿a siê wiosna, a wraz z ni± sezon rowerowy. Niestety, tak¿e podczas wymiany czterech kó³ek na dwa trzeba pamiêtaæ, ¿e nie ka¿da przeja¿d¿ka koñczy siê pomy¶lnie. Przed utrat± zdrowia, nerwów i pieniêdzy mo¿e nas ustrzec odpowiednia polisa.

Monika Daniek, ekspert firmy ubezpieczeniowej Liberty Direct, podpowiada, z jakiej polisy skorzystaæ, by je¼dziæ spokojnie.

Niezbêdne OC
Wsiadaj±c na rower, rzadko zastanawiamy siê nad mo¿liwo¶ci± wyrz±dzenia fizycznej b±d¼ materialnej szkody osobie trzeciej. Tymczasem nasza nieuwaga (czy po prostu niefart) mo¿e skutkowaæ konieczno¶ci± wyp³acenia poszkodowanemu nieraz ogromnych sum odszkodowania, a nawet do¿ywotniej renty z w³asnej kieszeni. Ubezpieczenie odpowiedzialno¶ci cywilnej, czyli tzw. OC, powinno byæ zatem polis± numer jeden na li¶cie ka¿dego amatora jedno¶ladów. Mo¿emy skorzystaæ tu z dostêpnych na rynku polis dedykowanych rowerzystom lub z tzw. OC w ¿yciu prywatnym, które ³atwo kupiæ przy ubezpieczeniu w³asnego mieszkania (co czêsto okazuje siê bardziej korzystne finansowo). Taka polisa obejmuje wszystkie osoby pozostaj±ce we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Chroni nie tylko przed szkodami wyrz±dzonymi podczas jazdy na rowerze, ale równie¿ w innych sytuacjach: na przyk³ad wtedy, kiedy kogo¶ pogryzie nasz pies lub gdy dziecko graj±ce w pi³kê wybije komu¶ okno.

Ubezpieczenie przed kradzie¿±
Ka¿dy cyklista powinien siê te¿ liczyæ z mo¿liwo¶ci± kradzie¿y roweru, który zwykle trzymany jest przecie¿ nie w samym mieszkaniu, ale w odrêbnych pomieszczeniach: gara¿u, piwnicy czy komórce lokatorskiej. Je¿eli zale¿y nam na ochronie w tych miejscach, dobrze jest wcze¶niej przyjrzeæ siê tzw. ubezpieczeniu wyposa¿enia mieszkania czy domu. - Dobra polisa mieszkaniowa powinna chroniæ przed kradzie¿± z takich pomieszczeñ jak: gara¿, piwnica, budynek gospodarczy. Warto te¿ sprawdziæ maksymaln± kwotê odszkodowania za mienie ruchome przechowywane w „pomieszczeniach przynale¿nych”, a tak¿e okre¶liæ, jakie s± wymogi danego ubezpieczyciela, je¿eli chodzi o ich zabezpieczenie” - podpowiada Monika Daniek.

Ubezpieczenie NNW
Nie mo¿na zapominaæ te¿, ¿e ryzyko wypadku grozi zarówno amatorowi, jak i profesjonali¶cie, a w jego wyniku mo¿na straciæ przede wszystkim w³asne zdrowie. Je¶li rowerzysta pope³ni b³±d czy z³amie przepis, w zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków obra¿enia odnosi wy³±cznie on sam. Gdy w wyniku wypadku rowerzysta poniesie trwa³y uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie mo¿e zostaæ wyp³acone z polisy NNW. Pozwoli ona na pokrycie wiêkszej czê¶ci zobowi±zañ zwi±zanych z powrotem do zdrowia i rehabilitacj±. Dlatego o nim tak¿e winni pamiêtaæ rowerzy¶ci, których bezpieczeñstwo na drodze pozostawia przecie¿ wiele do ¿yczenia.

Casco
W niektórych firmach ubezpieczeniowych rowerzy¶ci mog± tak¿e skorzystaæ z ubezpieczenia baga¿u i casco roweru. Problem w tym, ¿e zazwyczaj tego typu ubezpieczenia dzia³aj± tylko „w trakcie u¿ytkowania roweru”, a wiêc samo ubezpieczenie nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu, który uleg³ zniszczeniu np. w gara¿u czy piwnicy. Taka polisa nie chroni te¿ przed skutkami ewentualnej kradzie¿y. Czê¶ciej na ochronê mo¿emy liczyæ, je¿eli kto¶ zdecyduje siê nam rower zrabowaæ, czyli napadnie na nas lub og³uszy. 

¬ród³o: Liberty Direct