X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Udar mózgu a polisa na ¿ycie

2015-12-08 15:37 wtorek

Krwotoczny lub niedokrwienny – udar mózgu jest nieodwracalnym w skutkach zdarzeniem. Przypadek ten koñczy siê najczê¶ciej trwa³ym uszczerbkiem na zdrowiu z czê¶ciowym parali¿em w³±cznie. Polisy NNW wliczaj± udar w zakres ubezpieczenia, ale nie dla ka¿dego na tych samych warunkach.
W Polsce z ka¿dym rokiem rejestruje siê oko³o 70 tys. nowych zachorowañ, z czego a¿ 30 tys. przypadków koñczy siê ¶mierci± w pierwszym miesi±cu od zdiagnozowania. Udar czê¶ciej dotyczy mê¿czyzn ni¿ kobiet, a sama przypad³o¶æ jest trzeci± przyczyn± ¶mierci na ¶wiecie. Poza ryzykiem zgonu wiele osób, które udar prze¿y³y, cierpi trwa³e kalectwo uniemo¿liwiaj±ce samodzieln± egzystencjê.

    Porównaj polisy na ¿ycie

Choroba powa¿na

Udar mózgu, a tak¿e zawa³ serca czy nowotwór z³o¶liwy s± – w rozumieniu towarzystw ubezpieczeniowych – uznawane za choroby powa¿ne. Przyczyn udaru mózgu jest wiele. Najczê¶ciej czynnikami odpowiedzialnymi s± zaburzenia kr±¿enia krwi w mózgu. W wiêkszo¶ci przypadków udar wywo³uje nag³e zatrzymanie dop³ywu krwi do mózgu. Rzadziej, bo tylko w co pi±tym przypadku, zdarza siê krwotoczny udar mózgu. Polega on na tym, ¿e z uszkodzonych naczyñ krwiono¶nych krew wylewa siê bezpo¶rednio do mózgu lub przestrzeni znajduj±cej siê pomiêdzy mózgiem a czaszk±, niszcz±c po drodze zdrowe tkanki.

Decyduje wiek

Ubezpieczenie od nastêpstw nieszczê¶liwych wypadków (NNW) obejmuje zdarzenia powsta³e w ¿yciu codziennym w oparciu o stopieñ ryzyka – tzw. pakiet podstawowy oznacza trwa³y uszczerbek na zdrowiu lub ¶mieræ. Udar mózgu czy zawa³ serca tak¿e mieszcz± siê w tym pakiecie, o ile ubezpieczony nie przekroczy³ okre¶lonej w umowie granicy wieku. Je¶li tak siê stanie, towarzystwa ubezpieczeniowe oferuj± polisê dodatkow± czy zwiêkszaj± kwotê op³acanej ju¿ sk³adki. Im osoba starsza, tym pojawia siê wiêcej ograniczeñ na drodze do zawarcia umowy ubezpieczenia NNW z ryzykiem zawa³u serca lub udaru mózgu. Powszechnie za wzglêdnie bezpieczn± uwa¿a siê granicê 55 lat. Po tym wieku ryzyko wyst±pienia udaru zwiêksza siê z up³ywem ka¿dej dekady dwukrotnie.

Prze¿y³ i nie prze¿y³

Udar mózgu nie musi skoñczyæ siê tragicznie, a w niektórych przypadkach dochodzi do minimalnego pogorszenia stanu zdrowia. Bardzo du¿o zale¿y od skierowania pacjenta na rehabilitacjê niezw³ocznie po doznanym udarze. Przy czym nale¿y liczyæ siê z d³ugim okresem trwania leczenia, które nie zawsze prowadzi do spodziewanych rezultatów czy pe³nego przywrócenia utraconych funkcji. Rehabilitacja powinna byæ kontynuowana tak¿e w warunkach domowych i na bie¿±co konsultowana, aby nie dosz³o do pogorszenia stanu zdrowia chorego. Kiedy dochodzi do wyp³aty odszkodowania? Oczywi¶cie, w przypadku ¶mierci ubezpieczonego osoba wskazana w polisie otrzymuje finansowe zado¶æuczynienie zgodne z zapisami umowy. Je¶li natomiast ubezpieczony prze¿yje, nie oznacza to, ¿e ¶wiadczenie zostanie mu wyp³acone automatycznie. Najpierw wymagane jest dostarczenie dokumentacji medycznej, z której bêdzie wynika³ np. stopieñ utraty zdrowia na skutek przebytego udaru mózgu.

Micha³ Ratajczak

    Twoje ubezpieczenie