X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ryzyka coraz bardziej powszechne

2016-04-01 13:46 pi±tek
Postêp technologiczny i zmieniaj±ce siê warunki ¿ycia spo³eczeñstwa powoduj±, ¿e wspó³czesny ¶wiat wcale nie jest bezpieczniejszy. Po prostu ryzyka, w tym ¶mierci, wypadku czy choroby, przenosz± siê w inne rejony ludzkiego ¿ycia. Jak towarzystwa ubezpieczeniowe dostosowuj± siê do nowych zagro¿eñ?
 
Jeszcze w poprzednim stuleciu populacja cz³owieka by³a dziesi±tkowana w wyniku konfliktów zbrojnych oraz gro¼nych chorób zaka¼nych (m.in. hiszpankê i wirusa HIV). Dzi¶, dziêki znacznemu ograniczeniu dzia³añ zbrojnych i postêpowi medycyny, mog³oby siê wydawaæ, ¿e ryzyko ¶mierci zosta³o sprowadzone do minimum. Tak siê jednak nie dzieje ze wzglêdu na pojawienie siê nowych czynników. S± to g³ównie choroby cywilizacyjne, niezdrowy styl ¿ycia po³±czony z od¿ywianiem siê i stresem, a tak¿e zanieczyszczenie ¶rodowiska.
 

    Skorzystaj z intuicyjnej porównywarki

 
Choroby XXI wieku
 
W³a¶ciwie wszystkie z podanych wy¿ej czynników s± od siebie uzale¿nione i przenikaj± siê wzajemnie. Efektem tego jest coraz wiêksza umieralno¶æ na tzw. choroby cywilizacyjne, w tym:
  • nowotwór,
  • cukrzycê,
  • depresjê,
  • udar mózgu,
  • oty³o¶æ.

 
Z punktu widzenia medycy co roku pojawiaj± siê kolejne szczepionki i poszerza siê wiedza na temat wielu chorób pokrewnych. Czê¶æ z nich, np. nowotwór wci±¿ jest nieuleczalna, ale mo¿na zapewniæ sobie finansowe wsparcie na wypadek kosztownych badañ, dojazdów i do szpitala czy zabiegów niezbêdnych podczas hospitalizacji.

 
Co na to polisa?
 
Rynek ubezpieczeñ na ¿ycie bacznie przygl±da siê nowym zagro¿eniom i dostosowuje swoj± ofertê do potrzeb klientów, choæ nie zawsze ³atwo jest jednoznacznie zakwalifikowaæ dane zdarzenie. Z ubezpieczeniem na wypadek zdiagnozowania nowotworu sprawa jest prosta. Wystarczy ju¿ posiadan± polisê zdrowotn± rozszerzyæ o odpowiedni± umowê dodatkow±. Produkty ubezpieczeniowe takie jak polisa na raka powinny zainteresowaæ szczególnie te osoby, u których w rodzinie wystêpowa³y ju¿ podobne przypadki. Warto pamiêtaæ, ¿e co roku w Polsce o przykrej diagnozie dowiaduje siê blisko 150 tys. ludzi, a prognozy zachorowalno¶ci na nowotwór wcale nie s± optymistyczne.
 

Uwa¿aæ na wy³±czenia
 
Powszechn± praktyk± stosowan± przez ubezpieczycieli jest zapis wyszczególniaj±cy konkretne zdarzenia, w wyniku których ubezpieczony nie otrzyma ¶wiadczenia. Jest to podyktowane wzglêdami finansowymi towarzystwa, które w momencie np. wojny, z uwagi na liczbê potencjalnych w niej uczestników, szybko sta³oby siê niewyp³acalne. Przepisy wy³±czenia maj± zastosowanie tak¿e w razie:

 umy¶lnego dzia³ania lub w przypadku ra¿±cego niedbalstwa ubezpieczonego oraz osób, z którymi pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym
 

    Zabezpiecz siê finansowo ju¿ dzi¶

 
Jak ten popularny w wielu dokumentach OWU zapis ma siê do rzeczywisto¶ci i nowych zagro¿eñ? O ile wspomniane ju¿ choroby, stosuj±c wielkie uproszczenie, s± domen± osób bêd±cych co najmniej w ¶rednim wieku, ryzyko ¶mierci czy wypadku w¶ród dzieci i m³odzie¿y wcale nie jest mniejsze.
 
Chorobami cywilizacyjnymi m³odych s± wszelkiego rodzaju niebezpieczne mody maj±ce swe ¼ród³o w nowych technologiach jak uzale¿nienie od gier komputerowych czy amatorskie uprawianie sztuki kaskaderskiej i umieszczanie tego efektów w mediach spo³eczno¶ciowych. Wywodz±cy siê z Francji parkour, czyli pokonywanie przeszkód w przestrzeni miejskiej, to co prawda jeszcze nie oficjalny sport, ale ju¿ jawne igranie z losem. Nawet ubezpieczona osoba wykonuj±ca ten typ aktywno¶ci mo¿e spotkaæ siê w razie kontuzji z brakiem odszkodowania. Parkour jest najczê¶ciej zaliczany do sportów ekstremalnych, jak wspinaczka górska, dlatego warto zapytaæ swojego ubezpieczyciela o mo¿liwo¶æ rozszerzenia polisy o ten konkretny przypadek.
 
 

Redakcja portalu: ubezpieczenie.com.pl