To wielki honor wspieraæ go¶ci ¦wiatowych Dni M³odzie¿y. Powszechny Zak³ad Ubezpieczeñ dok³ada wszelkich starañ, by spotkanie z papie¿em Franciszkiem pozosta³o w ich pamiêci jako wydarzenie wyj±tkowe, pe³ne szczê¶cia i wzruszeñ. W trosce o pielgrzymów, o spokój ich modlitw i beztroskê w prze¿ywaniu tego radosnego ¶wiêta przypominamy, jak przygotowaæ siê do udzia³u w uroczysto¶ciach, które zgromadz± setki tysiêcy wiernych ze wszystkich zak±tków ¶wiata.
1. Masz problem? Dzwoñ albo pytaj wolontariuszy! Z my¶l± o uczestnikach ¦wiatowych Dni M³odzie¿y PZU uruchomi³ specjaln± infoliniê. +48 22 505 17 55 – pod tym numerem mo¿na uzyskaæ wszelkie informacje i wsparcie w k³opotliwych sytuacjach. Pomoc± s³u¿± te¿ setki wolontariuszy, których ³atwo rozpoznaæ po odblaskowych kamizelkach, w które ich wyposa¿yli¶my. Ka¿dego zarejestrowanego pielgrzyma objêli¶my tak¿e ubezpieczeniem. Polisa gwarantuje m.in. leczenie szpitalne lub ambulatoryjne, zabiegi, operacje czy transport do placówki medycznej.
2. Daj dziecku kartkê ze swoim nazwiskiem i numerem telefonu! Albo nawet napisz mu je na rêku wodoodpornym flamastrem. W wielotysiêcznym t³umie nie trudno siê zgubiæ. Dziêki takiej informacji wolontariusze, którzy zaopiekuj± siê zagubionym dzieckiem, szybciej trafi± do jego rodziców albo opiekunów. I zaoszczêdz± stresu nam i naszym pociechom, które stracili¶my z oczu. Na krakowskich B³oniach bêd± te¿ specjalne miejsca dla tych wszystkich, którzy zgubi± siê w t³umie i bêd± siê staraæ odszukaæ swych bliskich czy opiekunów.
3. Pij jak najwiêcej! W upale ³atwo siê odwodniæ. Dlatego trzeba koniecznie zaopatrzyæ siê w wodê do picia. A je¶li jej zabraknie, wypatrujcie wolontariuszy, którzy rozdaj± piêæ milionów butelek dostarczonej przez PZU wody mineralnej z uzdrowiska Krynica-¯egiestów.
4. Je¶li masz pod opiek± osoby niepe³nosprawne, we¼ dla nich leki! D³ugotrwa³e przebywanie na s³oñcu czy zmêczenie mo¿e naraziæ naszych podopiecznych na ró¿ne dolegliwo¶ci. Oby nie by³y powa¿niejsze ni¿ zwyk³y ból g³owy. W trosce o osoby, które maj± powa¿niejsze schorzenia, powinni¶my zaopatrzyæ je w niezbêdne medykamenty. Wa¿ne, ¿eby do³±czyæ przy tym informacje o ewentualnych chorobach, na które cierpi pielgrzym, a tak¿e numer telefonu do opiekuna takiej osoby. To na wypadek, gdyby¶cie zgubili siê w t³umie.
5. Nie bierz zbyt du¿o gotówki i warto¶ciowych rzeczy! Nie wszyscy, niestety, przyjad±, by siê modliæ i cieszyæ ze spotkania z papie¿em Franciszkiem. Oprócz pielgrzymów mog± pojawiæ siê kieszonkowcy. Je¶li wiêc musimy wzi±æ wiêksz± ilo¶æ gotówki, to warto podzieliæ j± na czê¶ci i powk³adaæ do torby i ró¿nych kieszeni. Tak, ¿eby w razie kradzie¿y nie straciæ od razu wszystkich pieniêdzy czy kart p³atniczych. Zarejestrowani pielgrzymi, którzy strac± karty, pieni±dze albo dokumenty, w ramach ubezpieczenia dostan± od PZU 500 z³ wsparcia.
6. Ostro¿nie z plecakiem! Nikt z nas nie chcia³by nim oberwaæ. Dlatego taszcz±c wy³adowany plecak, pamiêtajmy te¿ o innych. ¯eby nikogo nie uderzyæ nim w t³umie. Zadbajmy tak¿e o to, ¿eby nie nosiæ w plecaku przedmiotów o ostrych krawêdziach, które mog³yby w ¶cisku wyrz±dziæ komu¶ krzywdê.
7. Widzisz co¶ niepokoj±cego? Alarmuj! ¦wiatowe Dni M³odzie¿y to nasze wspólne ¶wiêto i wszyscy powinni¶my byæ odpowiedzialni za to, ¿eby siê uda³o. Je¿eli zauwa¿ymy podejrzanie wygl±daj±ce, porzucone paczki czy baga¿e – zg³o¶my to s³u¿bom porz±dkowym. Tak samo w przypadku osób, których zachowanie budzi podejrzenia.
8. Spokój jest najwa¿niejszy! Gdyby zdarzy³o siê co¶ nieprzewidzianego, nie wolno panikowaæ. S³uchajmy uwa¿nie komunikatów i postêpujmy wed³ug udzielanych w nich wskazówek. Drogi do wyj¶æ ewakuacyjnych s± specjalnie oznaczone. Ale pamiêtajmy te¿, ¿eby zawsze ustêpowaæ pierwszeñstwa s³u¿bom ratowniczym.
¬ród³o: Informacja prasowa PZU z 27.07.2016