X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Od 2018 roku bezp³atne ubezpieczenie dla wszystkich?

2016-10-06 12:56 czwartek
Minister zdrowia, Konstanty Radziwi³³, zapowiedzia³ reformê publicznej s³u¿by zdrowia. Wed³ug planów i zapewnieñ resortu zlikwidowany ma zostaæ Narodowy Fundusz Zdrowia. Co powstanie w jego miejsce i czy ubezpieczenia indywidualne na ¿ycie nadal bêd± mia³y racjê bytu? 

Chocia¿ przysz³a ustawa jest dopiero w fazie projektowania, minister zdradzi³ pewne ogólniki – chodzi o zmianê sposobu finansowania leczenia Polaków przez zwiêkszenie nak³adów finansowych na ten cel. A w porównaniu z innymi pañstwami Unii Europejskiej Polska jest na szarym koñcu pod wzglêdem nak³adów na ochronê zdrowia w stosunku do poziomu PKB.

Sprawd¼ polisê indywidualn±

 

Zmiany, zmiany, zmiany...

Poniewa¿ przyroda nie znosi pró¿ni, obowi±zki NFZ i ca³± kosztown± biurokracjê maj± przej±æ wojewódzkie urzêdy zdrowia, a przede wszystkim Urz±d Zdrowia Publicznego. Jak na tych zmianach wyjd± pacjenci, oka¿e siê najwcze¶niej za kilka lat.
 
Póki co sprecyzowane s± jedynie wstêpne za³o¿enia:
 
  • sfinansowanie z bud¿etu darmowych leków dla osób starszych (na kwotê ponad 500 mln z³),
  • zlikwidowanie powszechnego ubezpieczenia w dotychczasowej formule,
  • objêcie ochron± tak¿e tych pacjentów, którzy mimo p³acenia podatków byli dot±d nieuprawnieni do korzystania z systemu opieki zdrowotnej.
 
Przynajmniej do roku 2018 system opieki zdrowotnej nie ulegnie zmianie. Oznacza to, ¿e pacjenci, faktyczni i potencjalni, bêd± objêci obowi±zkowym ubezpieczeniem zdrowotnym z mo¿liwo¶ci± wykupienia dobrowolnej polisy zdrowotnej.
 
 

Warunki ubezpieczenie zdrowotnego

W Polsce ka¿da osoba wykonuj±ca pracê zawodow± na umowê o pracê czy umowê zlecenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest to ochrona przed skutkami chorób oraz na pokrycie kosztów leczenia.
 
Kto podlega obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego? Zgodnie z przepisami prawa s± to m.in. pracownicy, osoby prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz±, dzieci, studenci, uczniowie, emeryci, renci¶ci oraz bezrobotni. Osoba podlegaj±ca obowi±zkowi ubezpieczenia zdrowotnego nabywa prawo do ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w momencie zg³oszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego.
 
Zg³oszenia dokonuje p³atnik sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne, np. pracodawca, szko³a, uczelnia wy¿sza, o¶rodek pomocy spo³ecznej, urzêdy pracy czy ZUS. Co wa¿ne, ka¿dy ubezpieczony ma obowi±zek zg³oszenia do ubezpieczenia zdrowotnego cz³onków rodziny. Uzyskuj± oni prawo do ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej na takich samych zasadach i w takim samym zakresie, jak osoba ubezpieczona.


Ubezpieczenie z NFZ nie zawsze wystarczy

Z jednej strony to konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, ale nie zawsze to prawo dotyczy bezp³atnych badañ czy zabiegów. Dlatego wielu pacjentów objêtych obowi±zkowym ubezpieczeniem zdrowotnym decyduje siê tak¿e na polisê zawieran± dobrowolnie. Dzieje siê tak z kilku powodów:
 
  • na czê¶æ bezp³atnych ¶wiadczeñ trzeba czekaæ miesi±cami albo latami,
  • ró¿norodno¶æ indywidualnych ubezpieczeñ na ¿ycie zapewnia nie tylko ochronê finansow±, ale tak¿e funkcjê oszczêdzania oraz inwestowania,
  • szeroki wybór umów dodatkowych pozwala obj±æ ubezpieczeniem wiele przypadków i uzyskaæ z tego tytu³u odszkodowanie,
  • w przypadku konieczno¶ci leczenia za granic± NFZ zapewnia tylko bezp³atn± pomoc w publicznych placówkach medycznych i na wybrane zabiegi (przypadki zagra¿aj±ce ¿yciu pacjenta).
 
 
Wybór dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego jest obecnie prostszy ni¿ kiedykolwiek. Kiedy¶ zdobycie takiej polisy wymaga³o osobistej wizyty u przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego – dzi¶ wystarczy wype³nienie krótkiego formularza w porównywarce ubezpieczeñ i wybór najbardziej atrakcyjnej oferty spo¶ród przedstawionych przez agentów.
 
 
Micha³ Ratajczak
 

Wybierz zakres ochrony