X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jazda bez dowodu rejestracyjnego – co nam grozi?

2021-03-18 12:59 czwartek
Często korzystasz z samochodu i od czasu do czasu zapominasz zabrać ze sobą dowód rejestracyjny? Zastanawiasz się, z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Sprawdź, czym grozi jazda bez dowodu rejestracyjnego.

Dowód rejestracyjny jest jednym z ważniejszych dokumentów auta, na podstawie którego można dotrzeć do właściciela pojazdu. Dlatego jego posiadanie jest koniecznością – niezależnie od tego, ile lat ma samochód. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których kierowcy zostawią ten dokument np. w domu.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego jest dopuszczalna?

Jeszcze kilka lat temu za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej groził mandat – nawet do 250 zł. Wiele się w tym zakresie zmieniło – na korzyść dla kierowców. Od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu. Warto przy tym mieć świadomość, że nie ma konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy – od 5 grudnia 2020 roku na mocy tzw. pakietu deregulacyjnego.

Zgodnie z przepisami, kierowca nie musi okazywać dowodu rejestracyjnego oraz papierowego potwierdzenia polisy OC podczas rutynowej kontroli. Policjant może sprawdzić ważność wszystkich dokumentów w elektronicznej bazie CEPiK.

Pojawiają się tam m.in. takie informacje jak:
·         marka i model samochodu
·         pojemność silnika oraz jego moc
·         liczba miejsc
·         stan licznika
·         ważność badania technicznego
·         dane obecnego i poprzednich właścicieli
·         ważność ubezpieczenia OC.

Oznacza to, że jazda bez dowodu rejestracyjnego jest nie tylko możliwa, ale za jego brak nie grozi mandat. Dla wielu kierowców to dobra wiadomość, ponieważ dokument ten – z uwagi na swoją nieporęczność – nie zawsze mieścił się w kieszeni czy portfelu.

Przeczytaj więcej na "Jazda bez dowodu rejestracyjnego – co nam grozi?"

Kiedy papierowy dowód rejestracyjny jest konieczny?

Brak konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego wcale nie oznacza, że nie trzeba go posiadać w ogóle. Wspomniane przepisy, na mocy których nie trzeba mieć papierowego dokumentu, obowiązuje wyłącznie na terenie Polski. Jeżeli więc wybierasz się w podróż za granicę, wówczas musisz dysponować dowodem rejestracyjnym. W przeciwnym razie narażasz się na poważne kłopoty – kary finansowe. Dlaczego tak jest? Warto mieć świadomość, że system CEPiK nie jest zintegrowany z systemami europejskimi.
W jakich sytuacjach zachodzi konieczność okazywania dowodu rejestracyjnego papierowego. Takim dokumentem musisz dysponować wówczas, gdy:
·         zachodzi obowiązek przeprowadzenia badania technicznego w stacji kontroli pojazdów
·         sprzedajesz pojazd – musisz oddać komplet dokumentów nowemu właścicielowi
·         załatwiasz jakąś sprawę związaną z autem w wydziale komunikacji.

Czy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Wiele osób zastanawia się, jak – po zmianie przepisów – wygląda kwestia zatrzymania dowodu osobistego. Okazuje się, że nadal jest to możliwe, jeśli samochód:
·         stwarza zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego
·         nie został poddany badaniu technicznemu lub wykonała go jednostka nieuprawniona
·         nie spełnia wymagań w zakresie ochrony środowiska.
O ile w przypadku papierowego dowodu rejestracyjnego jego zatrzymanie odbywało się w sposób oczywisty, o tyle zatrzymanie dokumentu po zmianie przepisów wydaje się utrudnione. Tymczasem cała procedura odbywa się szybko i bez jakichkolwiek przeszkód.

Jeśli policjant uzna, iż zachodzi konieczność zatrzymania dokumentu, wówczas zamieszcza taką informację w systemie CEPiK. Kierowca zaś otrzymuje stosowne pokwitowanie z informacją o tymczasowym stwierdzeniu nieważności dokumentu. W efekcie tego – jazda bez ważnego dokumentu – będzie groziła karami finansowymi. Należy jednak wiedzieć, że kierowca może otrzymać tymczasowe zezwolenie na poruszanie się autem, np. w celu uzupełnienia badania technicznego pojazdu.

Warto przy tym podkreślić, że dowód zatrzymany online można odebrać w dowolnym miejscu. Oczywiście wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Stanowi to ogromne ułatwienie dla kierowców.

Brak papierowego dowodu rejestracyjnego a stłuczka – jak postępować?

Brak konieczności wożenia papierowego dowodu rejestracyjnego jest dość wygodne. Problem może pojawić się jednak w momencie stłuczki. Sprawca zdarzenia może się tłumaczyć, że nie dysponuje niezbędnymi dokumentami, ponieważ ich posiadanie podczas jazdy nie jest obowiązkowe.
W przypadku stłuczki nie jest to żadną przeszkodą. Wystarczy spisać oświadczenie, a następnie uzupełnić datę ważności numer polisy dzięki danym zamieszczonym w internetowym serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Pamiętaj! Za brak papierowego dowodu rejestracyjnego nie grozi ci żadna kara – pod warunkiem, że dokument jest ważny. Dotyczy to również obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego – nie ma bowiem konieczności posiadania przy sobie także i takiego papierowego potwierdzenia.
Jeżeli natomiast nie masz ważnego dowodu rejestracyjnego lub poruszasz się bez ważnego OC, narażasz się na bardzo wysokie kary finansowe. Nie ryzykuj, lecz pamiętaj o dopełnieniu wszystkich swoich obowiązków. 

Przeczytaj koniecznie: Taryfikator mandatów - ile zapłacą kierowcy?