X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak wygl±da egzamin na prawo jazdy kategorii B?

2023-06-12 13:45 poniedzia³ek
W przypadku wielu osób egzamin na prawo jazdy wi±¿e siê z du¿ym stresem i strachem przed niepowodzeniem. Aby nieco zmniejszyæ poziom napiêcia, warto poznaæ wiêcej szczegó³ów na temat procedur, które czekaj± kandydatów na kierowców w Wojewódzkim O¶rodku Ruchu Drogowego. Sprawd¼, co powiniene¶ wiedzieæ przed przyst±pieniem do egzaminu na prawo jazdy kategorii B!

Kto mo¿e podej¶æ do egzaminu na prawo jazdy kategorii B?

Przyst±pienie do egzaminu na prawo jazdy jest mo¿liwe wy³±cznie po osi±gniêciu odpowiedniego wieku okre¶lonego przed przepisy dla danej kategorii. W przypadku kat. B mo¿esz podej¶æ do egzaminu pañstwowego bêd±c co najmniej na 3 miesi±ce przed ukoñczeniem 18. roku ¿ycia. Takie zasady okre¶la Art. 50. 1. Ustawy o kieruj±cych pojazdami.
Ponadto je¶li chcesz podej¶æ do praktycznej czê¶ci egzaminu na prawo jazdy kategorii B, najpierw musisz zdaæ egzamin teoretyczny. Mo¿esz zapisaæ siê na niego jeszcze przed ukoñczeniem kursu w o¶rodku szkolenia kierowców. Aby to zrobiæ, w pierwszej kolejno¶ci zdob±d¼ numer PKK (profil kandydata na kierowcê).

Co wa¿ne, istnieje mo¿liwo¶æ podej¶cia i zdania egzaminu teoretycznego bez udzia³u w kursie. Oznacza to, ¿e mo¿esz zapisaæ siê na teoretyczn± czê¶æ egzaminu zarówno bêd±c po ukoñczeniu ca³ego szkolenia na prawo jazdy, jak i przed pój¶ciem na kurs, o ile zdecydujesz siê na samodzielne przygotowanie do testu. Maj±c ju¿ zaliczony egzamin teoretyczny, nie musisz uczestniczyæ w 30-godzinnych wyk³adach.

Warto wiedzieæ, ¿e pañstwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B dotyczy nie tylko osób ubiegaj±cych siê o takie uprawnienia po raz pierwszy. Konieczno¶æ zdania czê¶ci teoretycznej i praktycznej odnosi siê równie¿ do kierowców, którzy staraj± siê o przywrócenie prawa jazdy cofniêtego na czas powy¿ej roku lub cofniêtego z uwagi na utratê kwalifikacji.

Egzamin na prawo jazdy kategorii B — czê¶æ teoretyczna

Teoretyczna (i czê¶ciowo równie¿ praktyczna) czê¶æ egzaminu na prawo jazdy odbywa siê w jednym z Wojewódzkich O¶rodków Ruchu Drogowego (WORD).
WORD-y, oprócz sprawowania nadzoru nad egzaminami, zajmuj± siê równie¿ promowaniem bezpieczeñstwa ruchu drogowego, prowadzeniem szkoleñ dla kierowców zawodowych transportuj±cych towary niebezpieczne czy organizacj± kursów dla przysz³ych taksówkarzy.

Przebieg praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B

Przed egzaminem teoretycznym pracownicy WORD-u zweryfikuj± Twoj± to¿samo¶æ, dlatego pamiêtaj o zabraniu ze sob± dowodu osobistego lub paszportu. Pó¼niej usi±dziesz na jednym ze stanowisk komputerowych, gdzie po wyja¶nieniu szczegó³ów przez egzaminatora przyst±pisz do odpowiadania na pytania testowe jednokrotnego wyboru.

Zagadnienia na egzaminie teoretycznym s± podzielone na 2 kategorie obejmuj±ce kwestie z zakresu wiedzy podstawowej (dotycz±ce zasad ruchu drogowego) i specjalistycznej (sprawdzaj±ce zasób informacji kandydata na temat pojazdu). Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie 32 pytania masz ³±cznie 25 minut.

W¶ród 20 pytañ z czê¶ci podstawowej znajduje siê 10 pytañ za 3 pkt, 6 pytañ za 2 pkt i 4 pytania za 1 pkt. Punktacjê stworzono na podstawie znaczenia danej kwestii dla bezpieczeñstwa ruchu drogowego — im bardziej istotne zagadnienie, tym lepiej punktowane. Pytania s± losowo dobierane przez system informatyczny i maj± postaæ fotografii lub krótkich nagrañ przyk³adowych sytuacji na drodze. W tej czê¶ci na zapoznanie siê z tre¶ci± zadania masz 20 sekund a na udzielenie odpowiedzi „TAK” lub „NIE” — kolejne 15.

Zadania z wiedzy specjalistycznej dziel± siê w podobny sposób, co pytania podstawowe. W czasie egzaminu otrzymasz 6 pytañ za 3 pkt, 4 pytania za 2 pkt i 2 pytania za 1 pkt. W tej czê¶ci masz nieco wiêcej czasu na zapoznawanie siê z poszczególnymi pytaniami i udzielenie odpowiedzi — 50 sekund. Przy zagadnieniach specjalistycznych wybierasz spo¶ród 3 dostêpnych opcji oznaczonych literami „A”, „B” lub „C”. 
Co wa¿ne, podczas egzaminy nie mo¿esz siê cofn±æ do ju¿ zamkniêtego pytania. £±cznie za udzielenie 100% poprawnych odpowiedzi mo¿esz uzyskaæ 74 punkty. Aby zdaæ, musisz zdobyæ minimum 68 punktów. Uzyskany wynik wy¶wietli Ci siê na ekranie tu¿ po zakoñczeniu egzaminu.

Egzamin na prawo jazdy kategorii B — czê¶æ praktyczna

Po uzyskaniu co najmniej minimalnej liczby punktów potrzebnej do zaliczenia czê¶ci praktycznej, mo¿esz zapisaæ siê na egzamin praktyczny. Jeden z jego etapów równie¿ odbywa siê na terenie Wojewódzkiego O¶rodka Ruchu Drogowego — na placu manewrowym. Nastêpnie po poprawnym wykonaniu poleceñ egzaminatora udasz siê na przeja¿d¿kê po mie¶cie, aby udowodniæ znajomo¶æ zasad ruchu drogowego w praktyce.

Przebieg praktycznego egzaminu na prawo jazdy kategorii B

Na placu manewrowym zostaniesz sprawdzony przez egzaminatora pod k±tem prowadzenia pojazdu odpowiedniego dla prawa jazdy kategorii B. Ponadto w ramach skontrolowania umiejêtno¶ci obs³ugowych wylosujesz 2 zadania do wykonania. Na ich zrealizowanie masz nie wiêcej ni¿ 5 minut.

Pierwsze z zadañ polega na sprawdzeniu dzia³ania sygna³u d¼wiêkowego lub wskazaniu, gdzie i jak mo¿na zweryfikowaæ poziomu oleju silnikowego, p³ynu hamulcowego, ch³odniczego czy p³ynu do spryskiwaczy. Kolejne polecenie wi±¿e siê ze sprawdzeniem ¶wiate³ — np. ¶wiate³ cofania, przeciwmg³owych, mijania, pozycyjnych czy drogowych.

Nastêpny etap na placu manewrowym polega na przygotowaniu auta do jazdy. Musisz wówczas pamiêtaæ o odpowiednim ustawieniu fotela, zag³ówka i lusterek, sprawdzeniu, czy wszystkie drzwi i klapa baga¿nika s± zamkniête oraz o zapiêciu pasów bezpieczeñstwa.

Nastêpnie czeka Ciê jazda pasem ruchu do przodu i do ty³u, tzw. jazda po ³uku, oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. W przypadku b³êdu masz mo¿liwo¶æ jednorazowej powtórki manewru. W trakcie jazdy po ³uku za nieprawid³owe uznaje siê np. dotkniecie pacho³ka lub tyczki, niezachowanie p³ynno¶ci czy najechanie na liniê. Ponadto za b³±d przyjmuje siê zga¶niêcie silnika oraz cofniêcie siê pojazdu o wiêcej ni¿ 20 cm w trakcie ruszania pod górkê.

Je¶li uda³o Ci siê wykonaæ oba zadania prawid³owo, pozostaje ostatni etap egzaminu, czyli jazda po drodze publicznej. Przed wyruszeniem na drogi publiczne, egzaminator udzieli Ci jeszcze niezbêdnych wskazówek dotycz±cych przebiegu tej czê¶ci egzaminu.

Podczas egzaminu praktycznego egzaminator zweryfikuje Twoj± umiejêtno¶æ prowadzenia pojazdu m.in. podczas:
  • wjazdu na drogê z obiektu przydro¿nego;
  • jazdy drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi i dwujezdniowymi;
  • przejazdu przez skrzy¿owanie;
  • przejazdu przez przej¶cie dla pieszych;
  • zawracania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej;
  • manewru wyprzedzania, omijania, wymijania, zmiany pasa ruchu i kierunku oraz manewru zawracania na skrzy¿owaniu;
  • hamowania od prêdko¶ci co najmniej 50 km/h a¿ do zatrzymania we wskazanym miejscu.
W sumie czê¶æ praktyczna w ruchu drogowym powinna trwaæ minimum 40 minut. Dopuszcza siê jednak mo¿liwo¶æ skrócenia tego czasu do 25 minut, o ile egzaminator zd±¿y zweryfikowaæ wszystkie obowi±zkowe zadania egzaminacyjne.

W jakich sytuacjach egzaminator mo¿e przerwaæ egzamin?

Egzamin praktyczny mo¿e zostaæ od razu przerwany, je¶li stworzysz na drodze sytuacjê zagra¿aj±c± zdrowiu lub ¿yciu uczestników ruchu drogowego. Takie przepisy s± okre¶lone w art. 52. 2 Ustawy o kieruj±cych pojazdami.
W Rozporz±dzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie egzaminowania osób ubiegaj±cych siê o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnieñ przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach wyszczególniono zachowania, które upowa¿niaj± egzaminatora do natychmiastowego przerwania jazdy w ruchu drogowym. Zalicza siê do nich m.in.:
  • spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego b±d¼ zachowanie osoby egzaminowanej mog±ce skutkowaæ takim zdarzeniem;
  • nieust±pienie pierwszeñstwa pieszemu znajduj±cemu siê na oznakowanym przej¶ciu;
  • nieust±pienie pierwszeñstwa pieszemu podczas cofania lub w³±czania siê do ruchu;
  • nieust±pienie pierwszeñstwa pieszemu przechodz±cemu na skrzy¿owaniu przez jezdniê drogi, na któr± wje¿d¿a osoba egzaminowana.
  • naruszenie zakazu zawracania;
  • wyprzedzanie z niew³a¶ciwej strony.
Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu praktycznego jest mo¿liwe jedynie w sytuacji, gdy wykonasz prawid³owo wszystkie zadania egzaminacyjne. Dwukrotne b³êdne przeprowadzenie zadania lub przerwanie egzaminu koñczy siê otrzymaniem oceny negatywnej.

Wiedz±c ju¿, w jaki sposób przebiega egzamin na prawo jazdy kategorii B, mo¿esz lepiej siê do niego przygotowaæ. Pamiêtaj, aby przede wszystkim skupiæ siê na zachowaniu zasad ruchu drogowego i bezpiecznej je¼dzie.

¬ród³o: https://rankomat.pl/samochod/egzamin-na-prawo-jazdy-kat-b