Fotoradary s± powszechnie wykorzystywane do rejestrowania wykroczeñ drogowych polegaj±cych na przekroczeniu dopuszczalnej prêdko¶ci. S± chêtnie stosowane przez organy pañstwowe, bo pozwalaj± na masowe kontrolowanie kierowców bez konieczno¶ci ich zatrzymywania. Sprawd¼, ile kosztuje mandat z fotoradaru i jak go zap³aciæ.
Co warto wiedzieæ o fotoradarach?
Zbyt szybka jazda jest jedn± z najczêstszych przyczyn wypadków drogowych. Wed³ug danych udostêpnionych przez Policjê w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku wskutek niedostosowania prêdko¶ci do warunków na drodze dosz³o a¿ do 5,5 tys. wypadków. Przepisy i znaki drogowe dla wielu okazuj± siê niewystarczaj±cym motywatorem do zdjêcia nogi z gazu. Dlatego powszechnie stosuje siê inne metody i ¶rodki maj±ce zdyscyplinowaæ kierowców do przestrzegania limitów odno¶nie do dozwolonej prêdko¶ci.
Punktowy fotoradar
Fotoradary funkcjonuj± w przestrzeni drogowej od pocz±tku XXI wieku. Zaliczaj± siê do ¶rodków zarz±dzania prêdko¶ci± wymuszaj±cych na kierowcach przestrzeganie przepisów obowi±zuj±cych na danym obszarze. Liczne raporty dokumentuj± faktyczne zmniejszenie liczby wypadków i os³abienie ich skutków w rejonie wprowadzenia fotoradaru.
Urz±dzenie jest w stanie zarejestrowaæ przekroczenie dopuszczalnej prêdko¶ci pojazdu znajduj±cego siê w odleg³o¶ci od 45 do 10 m. Sk³ada siê m.in. z lampy b³yskowej, modu³u robi±cego fotografiê, elementu gromadz±cego dane i przekazuj±cego je do centralnego systemu przetwarzania oraz radaru emituj±cego fale.
Odcinkowy pomiar prêdko¶ci
Du¿a czê¶æ kierowców przestrzega przepisów wy³±cznie w chwili przeje¿d¿ania obok fotoradaru, dlatego dla wiêkszej skuteczno¶ci tego rodzaju urz±dzeñ wprowadzono odcinkowy pomiar prêdko¶ci. System ten oblicza ¶redni± prêdko¶æ pojazdu na okre¶lonej trasie i porównuje j± z ograniczeniami obowi±zuj±cymi na danym obszarze. Pozwala to na wymuszenie na kierowcach bezpiecznej jazdy na d³u¿szym dystansie.
System sk³ada siê z kamer umieszczonych w dwóch punktach, które rejestruj± wjazd i wyjazd ka¿dego pojazdu do strefy objêtej pomiarem. Pozwala to oceniæ, czy kierowca przekroczy³ prêdko¶æ i je¶li tak — na³o¿yæ na niego odpowiedni mandat.
Jak dzia³a fotoradar krok po kroku?
Wiele osób nie wie, w jaki sposób dzia³aj± fotoradary i co dzieje siê po zrobieniu zdjêcia samochodu przekraczaj±cego prêdko¶æ. Wyja¶nijmy, jak wygl±da procedura.
Krok 1. Fotografia przedstawiaj±ca m.in. sylwetkê kierowcy, tablicê rejestracyjn±, zapis dotycz±cy lokalizacji i prêdko¶ci pojazdu oraz datê i godzinê wykroczenia trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania.
Krok 2. Na podstawie numeru rejestracyjnego G³ówny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) pozyskuje dane posiadacza auta. Wykorzystuje do tego informacje zawarte w CEPiK.
Krok 3. GITD wysy³a do w³a¶ciciela pojazdu wezwanie do wskazania osoby kieruj±cej pojazdem w chwili wykonania zdjêcia. Korespondencja obejmuje 3 o¶wiadczenia. Pierwsze z nich jest przeznaczone dla osoby, która w chwili pope³nienia wykroczenia kierowa³a autem. Drugie — dla w³a¶ciciela pojazdu wskazuj±cego winnego przekroczenia prêdko¶ci, a trzecie — dla posiadacza, który odmawia podania danych osoby kieruj±cej w chwili zrobienia zdjêcia.
W tym momencie w³a¶ciciel ma do wyboru kilka wariantów postêpowania. Mo¿e:
-
przyznaæ siê do kierowania samochodu i przyj±æ mandat;
-
przyznaæ siê do prowadzenia auta i nie uznaæ kary;
-
wskazaæ osobê jad±c± pojazdem w chwili wykonania fotografii;
-
nie podaæ danych kierowcy, któremu po¿yczy³ samochód, i samemu op³aciæ mandat;
-
nie wskazaæ osoby prowadz±cej auto i nie przyj±æ kary.
Krok 4. W³a¶ciciel pojazdu odsy³a wype³nione dokumenty na wskazany adres. Mo¿e te¿ przekazaæ odpowied¼ za pomoc± elektronicznego Biura Obs³ugi Klienta CANARD (eBOK).
Krok 5. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) podejmuje dzia³ania odpowiednie do postêpowania posiadacza pojazdu ze zdjêcia zrobionego przez fotoradar. Albo wystawia mandat za przekroczenie prêdko¶ci lub niewskazanie kierowcy, albo wysy³a informacjê o na³o¿eniu kary finansowej do osoby kieruj±cej autem w chwili pope³nienia wykroczenia. Je¶li w³a¶ciciel nie chce przyj±æ mandatu lub up³yn±³ termin do zap³aty wskazany w druku, sprawa zostaje skierowana do s±du.
Ile za mandat z fotoradaru?
Taryfikator mandatów zosta³ niedawno zaktualizowany, a wysoko¶æ kar finansowych za przekroczenie prêdko¶ci znacz±co wzros³a. Zarówno stawki, jak i liczba przyznanych punktów karnych zale¿± od tego, jak szybko dany kierowca przemieszcza³ siê w momencie kontroli.
Za przekroczenie dozwolonej prêdko¶ci:
-
do 10 km/h otrzymasz mandat 50 z³ i 1 punkt karny;
-
od 11 km/h do 15 km/h otrzymasz mandat 100 z³ i 2 punkty karne;
-
od 16 km/h do 20 km/h otrzymasz mandat 200 z³ i 3 punkty karne;
-
od 21 km/h do 25 km/h otrzymasz mandat 300 z³ i 5 punktów karnych;
-
od 26 km/h do 30 km/h otrzymasz mandat 400 z³ i 7 punktów karnych;
-
od 31 km/h do 40 km/h otrzymasz mandat 800 z³ (1600 w przypadku recydywy) i 9 punktów karnych;
-
od 41 km/h do 50 km/h otrzymasz mandat 1000 z³ (2000 z³ w razie recydywy) i 11 punktów karnych;
-
od 51 km/h do 60 km/h otrzymasz mandat 1500 z³ (3000 z³ przy recydywie) i 13 punktów karnych;
-
od 61 km/h do 70 km/h otrzymasz mandat 2000 z³ (4000 z³ w przypadku recydywy) i 14 punktów karnych;
-
o 71 km/h i wiêcej zap³acisz 2500 z³ (5000 w razie recydywy) i 15 punktów karnych.
Tak wysokie kary za zbyt szybk± jazdê maj± zachêciæ kierowców do zdjêcia nogi z gazu i tym samym przyczyniæ siê do poprawy bezpieczeñstwa na drogach. Najwiêksze ró¿nice w mandatach mo¿na zanotowaæ przy karach za przekroczenie prêdko¶ci o ponad 30 km i wiêcej. Stawki uleg³y podwojeniu, a czasem nawet potrojeniu w odniesieniu do wcze¶niej obowi±zuj±cego taryfikatora. Przyk³adowo, wcze¶niej za przemieszczanie siê 30 km/h powy¿ej limitu grozi³ mandat w wysoko¶ci od 200 do 300 z³. Teraz za przekroczenie prêdko¶ci o tak± warto¶æ zap³acisz ju¿ 800 z³.
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Wiele osób zastanawia siê, po jakim czasie spodziewaæ siê mandatu z fotoradaru. Co do zasady kara mo¿e zostaæ na³o¿ona na kierowcê w ci±gu 180 dni od chwili pope³nieniu wykroczenia. Przewa¿nie druk z informacj± o konieczno¶ci op³acenia nale¿no¶ci trafia pod odpowiedni adres w ci±gu kilku lub kilkunastu dni. Zdarzaj± siê te¿ sytuacje, gdy na skutek np. b³êdów pracy systemu czas ten wyd³u¿a siê do okre¶lonych w ustawie ok. 6 miesiêcy. Po up³ywie tego okresu Inspekcja Transportu Drogowego nie mo¿e wystawiæ ju¿ mandatu. Wci±¿ ma jednak mo¿liwo¶æ skierowania sprawy do s±du. Ma on prawo na³o¿yæ na nieprzestrzegaj±cego przepisów kierowcê grzywnê. Po 12 miesi±cach od pope³niania wykroczenia dochodzi do jego przedawnienia.
Jak zap³aciæ mandat z fotoradaru?
W druku otrzymanym drog± pocztow± znajdziesz niezbêdne dane do przelewu. Pamiêtaj, aby, op³acaj±c grzywnê, zawsze dok³adnie wpisywaæ dane i ka¿d± z nich uregulowaæ osobno. Ma to du¿e znaczenie, bo do poszczególnych kar finansowych s± przypisane indywidualne numery rachunków bankowych. Nale¿no¶æ za mandat najlepiej uregulowaæ przelewem internetowym. Mo¿esz to zrobiæ równie¿ w banku lub na poczcie. Postaraj siê zap³aciæ grzywnê w wyznaczonym terminie, tj. w ci±gu 7 dni od daty odebrania wiadomo¶ci.
Mandat z fotoradaru — podsumowanie
Fotoradar to urz±dzenie przeznaczone do kontrolowania prêdko¶ci kierowców bez konieczno¶ci ich zatrzymywania. Pozwala na wymuszenie zgodnych z przepisami zachowañ w bardzo skuteczny sposób. Jest w stanie zarejestrowaæ prêdko¶æ samochodu znajduj±cego siê w odleg³o¶ci od 10 do 45 m. W razie nieprzestrzegania ograniczeñ obowi±zuj±cych na danym obszarze przekazuje dane o pope³nieniu wykroczenia do centralnego systemu przetwarzania. Na skutek tego w³a¶ciciel pojazdu w ci±gu 180 dni otrzymuje wezwanie do okre¶lenia osoby kieruj±cej autem w danym momencie. Wysoko¶æ mandatu i liczba punktów karnych zale¿y od tego, i ile zosta³ przekroczony obowi±zuj±cy limit prêdko¶ci.