Egzamin na prawo jazdy to nie tylko test umiejêtno¶ci kandydata na kierowcê, ale te¿ wyzwanie dla jego nerwów. W czasie rozwi±zywania zadañ testowych oraz jazdy na placu manewrowym czy w ruchu drogowym trzeba zachowaæ zimn± krew. Nawet chwila nieuwagi i drobne potkniêcie mo¿e skoñczyæ siê przerwaniem egzaminu. Jakie b³êdy najczê¶ciej pope³niaj± kandydaci na kierowców? Za co mo¿na oblaæ egzamin na prawo jazdy? Wyja¶niamy!
Jak wygl±da egzamin na prawo jazdy?
Podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdza siê wiedzê na temat przepisów ruchu drogowego, zasad udzielania pierwszej pomocy, a tak¿e praktyczne umiejêtno¶ci. Dlatego sk³ada siê on z dwóch czê¶ci.
-
Egzamin teoretyczny to 32 pytania testowe. Egzaminowany ma 25 minut, aby na nie odpowiedzieæ. Za prawid³owo rozwi±zany test mo¿na otrzymaæ maksymalnie 74 punkty.
-
Egzamin praktyczny odbywa siê zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym. Zaczyna siê on od pytañ egzaminatora. Mog± one dotyczyæ np. ¶wiate³ pojazdu czy sprawdzania poziomu p³ynów eksploatacyjnych. Nastêpnie weryfikowana jest umiejêtno¶æ jazdy po ³uku i ruszania na wzniesieniu („pod górkê”). Dopiero potem egzaminator sprawdza, czy kandydat na kierowcê potrafi poruszaæ siê pojazdem w ruchu drogowym.
Za co mo¿na oblaæ egzamin na prawo jazdy – czê¶æ teoretyczna
Aby zdaæ czê¶æ teoretyczn± egzaminu na prawo jazdy, nale¿y zdobyæ nie mniej ni¿ 68 punktów. Pytania testowe s± ró¿nie punktowane i mo¿na otrzymaæ:
-
3 punkty – za prawid³ow± odpowied¼ na pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeñstwa ruchu drogowego,
-
2 punkty – za prawid³ow± odpowied¼ na pytanie o ¶rednim znaczeniu dla bezpieczeñstwa ruchu drogowego,
-
1 punkt – za prawid³ow± odpowied¼ na pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeñstwa lub porz±dku ruchu.
Wynika z tego, ¿e dwie powa¿ne pomy³ki oznaczaj± oblanie czê¶ci teoretycznej. Jednocze¶nie mo¿na zdaæ ten egzamin, pope³niaj±c sze¶æ niewielkich b³êdów.
B³êdy na egzaminie praktycznym
Podczas egzaminu praktycznego wa¿na jest umiejêtno¶æ radzenia sobie ze stresem. Trzeba wówczas zaprezentowaæ swoje umiejêtno¶ci, wykazaæ siê uwa¿no¶ci±, skupieniem, a nierzadko te¿ refleksem i czujno¶ci±.
Czy mo¿na oblaæ egzamin na prawo jazdy przed wyjechaniem na ulicê?
Egzamin praktyczny rozpoczyna siê jeszcze przed tym, gdy egzaminowany przekrêci kluczyk w stacyjce auta. Egzaminator ma obowi±zek sprawdziæ wiedzê kandydata na kierowcê na temat obs³ugi pojazdu. W tym celu zadaje mu jedno pytanie. Mo¿e zapytaæ go, w jaki sposób sprawdziæ, czy hamulec dzia³a poprawnie i jak oceniæ, czy poziom ci¶nienia w oponach jest w normie.
Czy udzielaj±c b³êdnej odpowiedzi na takie pytanie, oblejesz egzamin? Nie, ale mo¿e to siê do tego przyczyniæ. B³êdna odpowied¼ negatywnie wp³ywa na koñcow± punktacjê egzaminu. Kolejne pytanie egzaminator zada przysz³emu kierowcy w czasie jazdy. Mo¿e on np. poprosiæ np. o wyt³umaczenie, jak pozbyæ siê pary z szyby przedniej przed wyruszeniem w podró¿.
B³êdy na placu manewrowym
Na placu manewrowym na egzaminowanego czekaj± dwa zadania:
-
jazda ty³em i przodem po ³uku – za b³±d uznaje siê wtedy zarówno najechanie, jak i przejechanie linii wyznaczaj±cej tor poruszania siê pojazdu. Tylko w tym pierwszym przypadku egzaminowany dostaje drug± szansê. Egzamin zostanie przerwany równie¿ wtedy, je¶li niedosz³y kierowca potr±ci pacho³ek, tyczkê lub najdzie na jej podstawê;
-
ruszanie na wzniesieniu – egzaminowany obleje test, je¿eli silnik samochodu zga¶nie i je¶li pojazd stoczy siê 20 cm (i wiêcej) z górki.
Jazda po mie¶cie – czy na egzaminie praktycznym mo¿na pope³niæ b³êdy?
Tak. Zgodnie z Rozporz±dzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. egzaminowany ma prawo pope³niæ jeden b³±d podczas ka¿dego zadania (np. zawracania). Dopiero jego powtórzenie koñczy siê przerwaniem egzaminu. Taki jeden b³±d mo¿e dotyczyæ m.in.:
-
wykonania manewrów wyprzedzania czy wymijania (kierowca mo¿e zapomnieæ np. u¿yæ kierunkowskazu);
-
parkowania (prostopadle czy równolegle) – egzaminator mo¿e stwierdziæ, ¿e parkowanie wymaga korekty – samochód nie jest ustawiony prawid³owo;
-
manewru zawracania na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej – z wykorzystaniem biegu wstecznego;
-
przekroczenia prêdko¶ci – jednak nie wiêcej ni¿ o 20 km/h.
Pope³nienie jakich b³êdów na egzaminie praktycznym od razu koñczy siê jego oblaniem?
Niektóre b³êdy – w ruchu drogowym i na placu manewrowym s± z perspektywy przepisów niewybaczalne i powoduj±, ¿e egzaminator musi skoñczyæ egzamin. W wiêkszo¶ci przypadków ich pope³nienie nie jest kwesti± niewiedzy czy braku umiejêtno¶ci, a ogromnego stresu, który towarzyszy przysz³ym kierowcom. Napiêcie podczas egzaminu sprawia, ¿e zapominaj± oni o elementarnych przepisach i zasadach jazdy za kó³kiem.
Na placu manewrowym automatycznie oblewa siê np. za:
-
niezapiêcie pasów – to zasada, o której niedosz³emu kierowcy nie trzeba by³a przypominaæ podczas lekcji jazdy;
-
nieprzygotowanie siê do prowadzenia pojazdu – zapominalstwo mo¿e dotyczyæ pominiêcia sprawdzenia ustawienia fotela i lusterek.
Natomiast podczas jazdy na mie¶cie egzaminator mo¿e zakoñczyæ egzamin, je¿eli kandydat na kierowcê:
-
naruszy zakaz zawracania lub wyprzedzania – np. na przej¶ciach dla pieszych, na przejazdach kolejowych, na skrzy¿owaniach i zakrêtach oznaczonych znakami specjalnymi;
-
przejedzie na czerwonym ¶wietle i zignoruje znak STOP;
-
nie ust±pi pierwszeñstwa pieszym (na przej¶ciu dla pieszych);
-
nie ust±pi pierwszeñstwa przejazdu – np. podczas w³±czania siê do ruchu i pojazdom szynowym;
-
nie zastosuje siê do znaków zakazu – np. dotycz±cych jazdy w prawo lub w lewo;
-
spowoduje kolizjê drogow±.
To b³êdy, które stwarzaj± niebezpieczne sytuacje dla ca³ego ruchu drogowego – dla pope³niaj±cych je kierowców, innych osób prowadz±cych pojazdy oraz pieszych.
Najczêstsze b³êdy na egzaminie na prawo jazdy – TOP 5 wpadek niedosz³ych kierowców
Przyszli kierowcy, mimo wielu godzin spêdzonych z instruktorem jazdy, maj± szczególn± tendencjê do pope³niania kilku b³êdów. Koñcz± siê one niekiedy oblaniem egzaminów. Egzaminowani czêsto:
-
zbyt pó¼no zmieniaj± pas ruchu – robi± to tu¿ przed skrzy¿owaniem, co koñczy siê najechaniem linii ci±g³ej;
-
nie zwracaj± uwagi na skrzy¿owaniach równorzêdnych na samochód jad±cy na s±siednim pasie – wyprzedzaj± taki pojazd, co automatycznie powoduje zakoñczenie egzaminu z wynikiem negatywnym;
-
utrudniaj± ruch na drodze, gdy¿ z obawy o przekroczenie prêdko¶ci, jad± zbyt wolno – jest to równie¿ uwa¿ane za b³±d egzaminacyjny;
-
zapominaj± w³±czyæ ¶wiate³;
-
licz±, ¿e zd±¿± przejechaæ skrzy¿owanie na zielonym ¶wietle, a w efekcie na sygnalizatorze pojawia siê ju¿ czerwony kolor.
B³êdy podczas egzaminu na prawo jazdy to najczê¶ciej efekt presji i stresuj±cej atmosfery. Sposobem na to, aby zdaæ go bez problemu, jest m.in. wyciszenie siê i skupienie siê wy³±cznie na wykonywaniu poleceñ egzaminatora. Do egzaminu warto podej¶æ te¿ wtedy, kiedy jazda za kó³kiem nie powoduje ju¿ strachu – przysz³y kierowca powinien pewnie czuæ siê na drodze.
Podsumowanie
-
Egzamin teoretyczny uznaje siê za zdany, je¿eli suma punktów zdobytych przez egzaminowanego wynosi minimum 68.
-
Egzaminator mo¿e oblaæ przysz³ego kierowcê jeszcze przed ruszeniem na ulice (np. za niezapiêcie pasów).
-
S± b³êdy, które w czasie egzaminu mo¿na pope³niæ jeden raz. Jednak ponowne naruszenie tej samej zasady oznacza automatycznie wynik negatywny z czê¶ci praktycznej.
-
Niektóre b³êdy – zwi±zane z du¿ym zagro¿eniem dla bezpieczeñstwa ruchu – od razu skutkuj± przerwaniem egzaminu.
Najczê¶ciej zadawane pytania
Czy po niezdanym egzaminie praktycznym trzeba ponownie zdawaæ jego czê¶æ teoretyczn±?
Nie. Ten, kto ju¿ j± zda³, musi powtórzyæ jedynie egzamin na placu manewrowym i w ruchu drogowym na mie¶cie.
Na co szczególnie uwa¿aæ podczas egzaminu na mie¶cie?
Na pieszych, rowerzystów, sygnalizacjê ¶wietln±, znaki i zasady ustêpowania pierwszeñstwa.
Ile czasu trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Zale¿y to od warunków na drodze i jego przebiegu. Zwykle trwa nie d³u¿ej ni¿ godzinê i nie krócej ni¿ 40 minut.