X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

¦mieræ w³a¶ciciela samochodu - niezbêdne formalno¶ci

2024-05-27 13:45 poniedzia³ek
Lista formalno¶ci do za³atwienia po ¶mierci bliskiej osoby lub cz³onka rodziny bywa bardzo d³uga. Krewni obci±¿eni s± nie tylko ¿a³ob±, ale równie¿ konieczno¶ci± dopilnowania wielu urzêdowych spraw. Jedn± z nich jest kwestia u¿ytkowania pojazdu, którego w³a¶cicielem by³a zmar³a osoba. Wyja¶niamy, jak postêpowaæ po ¶mierci w³a¶ciciela samochodu i jakich formalno¶ci musz± dope³niæ jego bliscy.
 


Kto zarz±dza samochodem po ¶mierci w³a¶ciciela? 

Jedno z pytañ, które pojawiaj± siê po odej¶ciu bliskiej lub znajomej osoby, dotyczy prawa w³asno¶ci samochodu. W±tpliwo¶ci pojawiaj± siê szczególnie wtedy, gdy zmar³y nie wyrazi³ formalnie ¿adnej woli przekazania pojazdu innym. Je¶li jeste¶ dzieckiem, rodzeñstwem, mê¿em, ¿on± czy rodzicem osoby zmar³ej, musisz pamiêtaæ o tym, ¿e konieczne jest wyrejestrowanie samochodu po ¶mierci jego w³a¶ciciela. Tym obowi±zkiem obarczeni s± spadkobiercy. Mog± to byæ osoby dziedzicz±ce z uwagi na testament zmar³ego lub z urzêdu. W zale¿no¶ci od sytuacji auto bêdzie przekazane do dalszego u¿ytkowania na podstawie:
 
  • testamentu pozostawionego przez osobê zmar³± — w tym przypadku ca³a sprawa jest dosyæ jasna. Je¶li w³a¶ciciel pojazdu zostawi³ ostatni± wolê, w której okre¶li³, komu pozostawia pojazd po swoim odej¶ciu, w³asno¶æ przechodzi na wskazan± w niej osobê. Dotyczy to równie¿ sytuacji, gdy istnieje wspó³w³asno¶æ. Spadkobierca staje siê równoznacznym w³a¶cicielem auta, a w razie sprzeda¿y nale¿y mu siê po³owa jego warto¶ci. Bez jego zgody inna osoba nie mo¿e zbyæ pojazdu;
  • przeprowadzonego postêpowania spadkowego — po jego zakoñczeniu spadkobiercy otrzymuj± akt notarialny lub wyrok s±du, które potwierdzaj± prawo do u¿ytkowania, sprzeda¿y czy innej formy pozbycia siê pojazdu. Warto pamiêtaæ o tym, ¿e dopiero s±dowe lub notarialne potwierdzenie nabycia prawa w³asno¶ci do samochodu zmar³ego upowa¿nia bliskich do wizyty w wydziale komunikacji i przerejestrowania samochodu.

Przerejestrowanie pojazdu na inn± osobê po ¶mierci w³a¶ciciela

Notarialne lub s±dowe po¶wiadczenie o nabyciu spadku upowa¿nia do przerejestrowania pojazdu. W takim przypadku wszystkie formalno¶ci wygl±daj± podobnie jak w momencie zakupu nowego samochodu. Warto wcze¶niej przygotowaæ niezbêdne dokumenty, które pozwol± urzêdnikom na sprawne zakoñczenie procedury. Nale¿± do nich:
  • wniosek o rejestracjê pojazdu,
  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • dokument potwierdzaj±cy to¿samo¶æ nowego w³a¶ciciela,
  • potwierdzenie w³asno¶ci pojazdu — w takim przypadku bêdzie nim po¶wiadczenie notarialne o dziedziczeniu lub nabyciu spadku,
  • karta pojazdu — dokument ten nie jest obligatoryjny, poniewa¿ od 2022 roku karty pojazdu nie s± ju¿ wydawane. 
 
Wszystkie formalno¶ci zwi±zane z rejestracj± za³atwisz w obecno¶ci urzêdnika, który w razie potrzeby poprosi o dodatkowe dokumenty. 
 

¦mieræ w³a¶ciciela pojazdu a OC

Jedn± z formalno¶ci masz ju¿ za sob±. Pojazd, który pozostawi³a po sobie zmar³a osoba, jest zarejestrowany na Ciebie lub blisk± Ci osobê. Pozostaje jednak kwestia ubezpieczenia komunikacyjnego, które by³o wykupione na dany pojazd. Warto pamiêtaæ o tym, ¿e sk³adki p³acone s± zazwyczaj w jednej lub dwóch ratach, ale ich wysoko¶æ zale¿na jest m.in. od wcze¶niejszego do¶wiadczenia w³a¶ciciela pojazdu, parametrów pojazdu oraz sta¿u zwi±zanego z kierowaniem aut. 
 
Polskie prawo jasno okre¶la zasady zwi±zane z ubezpieczeniem samochodu. Bez wzglêdu na to, czy pojazd ma ju¿ nowego w³a¶ciciela, czy jest u¿ytkowane codziennie, czy stoi w gara¿u, kolejna sk³adka ubezpieczeniowa musi zostaæ op³acona przed up³ywem wskazanego terminu. W przypadku ¶mierci w³a¶ciciela konieczne jest przekazanie informacji o jego odej¶ciu do towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym momencie sk³adki nie s± jednak anulowane. Obowi±zek ich op³acania spada na spadkobierców, o których mowa w akcie notarialnym czy w dokumencie s±dowym. 
 
Formalno¶ci nie koñcz± siê na samym op³aceniu nale¿no¶ci. Ubezpieczenie zmar³ego w³a¶ciciela pojazdu trzeba przepisaæ na nowego w³a¶ciciela. Ten z kolei mo¿e zastanowiæ siê nad wyborem innego towarzystwa, ale nie mo¿e zapomnieæ o uiszczeniu op³aty. Je¶li w³a¶nie przepisujesz ubezpieczenie na siebie, musisz liczyæ siê z tym, ¿e firma ubezpieczeniowa dokona nowej kalkulacji. Wysoko¶æ sk³adki bêdzie zale¿eæ od Twoich zni¿ek i historii wypadków.
 

Co z pojazdem, który nie nadaje siê do u¿ytku po ¶mierci w³a¶ciciela?

Mo¿e siê okazaæ, ¿e samo odziedziczenie samochodu nie daje mo¿liwo¶ci jego u¿ytkowania. Je¶li pojazd otrzymany po zmar³ej osobie jest w bardzo z³ym stanie technicznym i w³a¶ciwie nie jest mo¿liwe jego dalsze wykorzystywanie, konieczne bêdzie jego wyrejestrowanie. Jak wygl±da ten proces? Czynno¶ci tej mo¿e dokonaæ jedynie osoba bêd±ca w³a¶cicielem auta. W takim wypadku w pierwszej kolejno¶ci musi odbyæ siê sprawa s±dowa lub zostaæ przeprowadzona spadkowa procedura notarialna. 

Je¶li ju¿ jeste¶ nowym w³a¶cicielem pojazdu, w celu wyrejestrowania auta musisz udaæ siê do punktu przyjmuj±cego pojazdy do utylizacji. W tym miejscu otrzymasz odpowiednie za¶wiadczenie. Z nim nastêpnie skierujesz siê do wydzia³u komunikacji, w którym samochód przejdzie procedurê wyrejestrowania. Pamiêtaj o tym, aby odpowiednio siê do tego przygotowaæ:
 
  • wype³nij wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • we¼ ze sob± dokument to¿samo¶ci w³a¶ciciela samochodu,
  • zabierz zdemontowane tablice rejestracyjne pojazdu,
  • pamiêtaj o dokumencie potwierdzaj±cym w³asno¶æ pojazdu,
  • we¼ za¶wiadczenie uzyskane w punkcie utylizacyjnym o oddaniu pojazdu do z³omowania lub demonta¿u.

Nie chcesz u¿ytkowaæ pojazdu otrzymanego w spadku? Sprawd¼, co z tym zrobiæ

Z ró¿nych przyczyn u¿ytkowanie samochodu po osobie zmar³ej mo¿e budziæ niepokój lub po prostu niechêæ. Odej¶cie bliskich wi±¿e siê z trudnym do¶wiadczeniem. Niektórzy chc± jak najszybciej pozbyæ siê pozosta³o¶ci po zmar³ych, aby mo¿liwie szybko pozbyæ siê bólu zwi±zanego ze strat±. Jeszcze inni nie chc± korzystaæ ze spadku, np. z uwagi na wcze¶niejsze z³e relacje z osob±, która odesz³a. Je¶li stajesz siê w³a¶cicielem pojazdu po osobie zmar³ej, wcale nie musisz z niego korzystaæ. Od momentu nabycia praw do auta i przerejestrowania go na siebie stajesz siê pe³noprawnym zarz±dc± samochodu. To oznacza, ¿e masz prawo do jego utylizacji, ale równie¿ sprzeda¿y. Nie musisz z niego korzystaæ, ale je¶li w dalszym ci±gu pozostanie on w Twoim posiadaniu, masz obowi±zek regularnego op³acania OC.  Pamiêtaj o tym, aby nie nara¿aæ siê na kary.
 

Podsumowanie

  1. Po ¶mierci w³a¶ciciela pojazdu nowymi nabywcami zostaj± spadkobiercy okre¶leni w testamencie lub na podstawie postêpowania spadkowego.
  2. ¦mieræ bliskiej osoby, która by³a w³a¶cicielem pojazdu, wi±¿e siê z wyrejestrowaniem jej samochodu lub jego przerejestrowaniem i powiadomieniem o tym towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupione zosta³o OC.
  3. Sk³adka OC musi byæ op³acona niezale¿nie od tego, czy nowi w³a¶ciciele u¿ytkuj± auto, czy nie. Nawet pojazd, który znajduje siê ca³y czas w gara¿u, musi mieæ op³acon± sk³adkê ubezpieczeniow±. 

Najczê¶ciej zadawane pytania

Kto staje siê nowym nabywc± samochodu po ¶mierci obecnego w³a¶ciciela?
Po ¶mierci w³a¶ciciela pojazdu nowym nabywc± zostaj± spadkobiercy wyznaczeni w testamencie lub okre¶leni na podstawie podstawowych zasad dziedziczenia. 
 
Czy OC auta zmar³ej osoby przechodzi automatycznie na nowego w³a¶ciciela?
Nie, o takich zmianach nale¿y samodzielnie poinformowaæ firmê ubezpieczeniow±. Ka¿dy kolejny w³a¶ciciel samochodu powinien dope³niæ formalno¶ci nie tylko w wydziale komunikacji, ale równie¿ w ubezpieczalni. 
 
Czy po ¶mierci w³a¶ciciela pojazdu mo¿na zrezygnowaæ z OC?
Po ¶mierci w³a¶ciciela pojazdu OC przechodzi na spadkobiercê. Ma on mo¿liwo¶æ wypowiedzenia umowy lub jej kontynuowania. Ubezpieczenie musi byæ jednak op³acane tak d³ugo, jak nale¿y do danego w³a¶ciciela — nawet wtedy, gdy pojazd nie jest u¿ytkowany.