X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Równouprawnienie w ubezpieczeniach

2008-09-09 11:08 wtorek
Ustawodawstwo Unii Europejskiej od lat zajmuje siê problematyk± równego traktowania kobiet i mê¿czyzn. Po up³ywie 5 lat okresu przej¶ciowego, kraje cz³onkowskie musz± dokonaæ przegl±du o zezwoleniu na proporcjonalne ró¿nice ze wzglêdu na p³eæ w sk³adkach i ¶wiadczeniach ubezpieczeniowych, a wyniki przegl±du maja przekazaæ do organów Unii Europejskiej.

Równouprawnienie ma tak¿e wp³yw na bran¿e ubezpieczeniow± i oferowane przez ni± produkty. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2004/13/WE z 13 grudnia 2004 roku wprowadza zasadê równego traktowania kobiet i mê¿czyzn w zakresie dostêpu do towarów i us³ug i ich dostarczania na rynku ubezpieczeniowym. Ró¿nica p³ci nie mo¿e wp³ywaæ na kalkulowanie sk³adek i ¶wiadczeñ. Jednak istnieje od tego wyj±tek w zapisach Dyrektywy. Jest w nim mowa o tym, ¿e pañstwa cz³onkowskie mog± zezwoliæ ubezpieczycielom na stosowanie proporcjonalnych ró¿nic ze wzglêdu na p³eæ w sk³adkach i ¶wiadczeniach poszczególnych osób. Warunkiem jest decyduj±cy czynnik p³ci w ocenie ryzyka. Musi on byæ oparty na danych statystycznych i aktuarialnych podawanych do waidomo¶ci publicznej. Na dodatek dane te musz± byæ na bie¿±co uaktualniane.  Bezwzglêdnie zakazane jest jednak ró¿nicowanie sk³adek i ¶wiadczeñ ze wzglêdu na ci±¿ê i macierzyñstwo.

Termin na implementacjê Dyrektywy up³yn±³ 21 grudnia 2007 roku. Jednak zarówno Polska jak i kilka innych krajów nie przenios³o postanowieñ Dyrektywy do krajowego porz±dku prawnego. Co prawda istniej± ju¿ odpowiednie projekty, ale ich wej¶cie w ¿ycie nie nast±pi przed koñcem bie¿±cego roku. Polska jednak postanowi³a nie do koñca implementowaæ przepisy unijnej Dyrektywy. W trosce o konkurencyjno¶æ polskiego rynku ubezpieczeñ, podej¶cie do p³ci nie bêdzie w naszym kraju takie restrykcyjne. Polski rz±d obawia siê, ¿e Dyrektywa zwiêkszy³aby realne koszty ubezpieczeñ na ¿ycie.  Jednak wej¶cie w ¿ycie nowych przepisów zmusi ubezpieczycieli do czêstszego publikowania danych na których opiera siê ocena ryzyka w umowach, a tak¿e do przeformu³owania umów dotycz±cych kosztów ci±¿y i macierzyñstwa.

¬ród³o: Gazeta Ubezpieczeniowa

JT