X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Nowy pomys³ na emerytury Polaków

2008-09-11 10:15 czwartek
Commercial Union zaprezentowa³ now± koncepcjê Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wed³ug tej propozycji klienci OFE mogliby uczestniczyæ w czterech subfunduszach o ró¿nym stopniu ryzyka.

Jest to pierwsza pe³na koncepcja wielu funduszy w ramach OFE. Wybór funduszy mia³by zale¿eæ nie tylko od chêci ale i od wieku osoby.  Wraz z wiekiem mala³aby mo¿liwo¶æ uczestniczenia w najbardziej ryzykownych funduszach, które najodwa¿niej inwestuj± na gie³dzie. Obecnie OFE nie ró¿nicuj± klientów ze wzglêdu na wiek i maj± jedn± politykê inwestycyjn±. Doprowadzi³o to do wyp³acania znacznie mniejszych emerytur ni¿ spodziewali siê klienci funduszy. Wszystko z powodu spadków na gie³dach.

Pomys³ Commercial Union popiera Komisja Nadzoru Finansowego, która sama przedstawi³a projekt ograniczeñ inwestycyjnych OFE. KNF chce wprowadzenia  funduszy bardziej ryzykownych i jednego bezpiecznego. Obecnie polityka inwestycyjna OFE jest bardzo ograniczona, tylko 5 procent ¶rodków mo¿e byæ inwestowanych za granic±. Commercial Union chce do³±czenie do portfela funduszu inwestycji alternatywnych. Portfel inwestycyjny ka¿dego subfunduszu zawiera³by odpowiednio dopasowan± kombinacjê narzêdzi inwestycyjnych. Umo¿liwi³oby to w³±czenie do portfela danego OFE np. inwestycji alternatywnych, takich jak fundusze hedgingowe czy private equity.

Najbardziej ryzykowny fundusz inwestowa³by od 40 do 70 proc. aktywów w akcje, w tym najwy¿ej 15 proc. w inwestycje alternatywne. Subfundusz o najni¿szym stopniu ryzyka lokowa³by min. 50 proc. ¶rodków w obligacje skarbowe, które gwarantuj± stabiln± stopê zwrotu. Obecnie ¶rednioroczny zwrot z portfela inwestycyjnego OFE wynosi oko³o 8,3 proc. Wed³ug symulacji gdyby wprowadzono subfundusz, portfel najbardziej agresywny móg³by uzyskaæ wynik nawet ponad 10,9 proc. Po wprowadzeniu aktywów alternatywnych zyski mog³yby byæ jeszcze wy¿sze. Wyliczenia CU wskazuj±, ¿e stopa zwrotu po zaproponowanych zmianach w ca³ym czterdziestoletnim okresie oszczêdzania wynios³aby 376 proc. Na koniec sierpnia warto¶æ aktywów, którymi zarz±dza³y OFE, wynios³a blisko 140 mld z³.

¬ród³o: Rzeczpospolita

JT