X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Beneluks ratuje Fortis

2008-09-30 10:30 wtorek
Belgia, Holandia i Luksemburg przejê³y wart± ponad 11 mld euro czê¶æ aktywów obecnego tak¿e w Polsce banku Fortis.

Bank znalaz³ siê w tarapatach, gdy jego akcje w minionym tygodniu dramatycznie poszybowa³y w dó³ z powodu obaw o p³ynno¶æ finansow±. Ka¿dy z krajów Beneluksu przej±³ czê¶æ aktywów banku na swoim terytorium. Unia Europejska idzie w ten sposób w ¶lady USA, realizuj±c strategiê pañstwowych interwencji.

Rz±d Belgii przej±³ aktywa o warto¶ci 4,5 mld euro. W sumie trzy kraje postanowi³y dokapitalizowaæ bank kwot± 11,2 mld euro - og³osi³ belgijski premier Yves Leterme. Decyzja zapad³a na nadzwyczajnym, trwaj±cym ponad piêæ i pó³ godziny posiedzeniu belgijskiego rz±du w Brukseli z udzia³em szefa Europejskiego Banku Centralnego odpowiedzialnego za stabilno¶æ strefy euro, Jean-Claude'a Tricheta, unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, prezesów banków centralnych i szefów resortów finansów krajów Beneluksu.
W Belgii Fortis traktuje siê jak skarb narodowy.  Upadek banku by³by ciosem nie tyko dla narodowej dumy, ale tak¿e gospodarki - ze wzglêdu na rolê, jak± pe³ni on w obs³udze finansowej rodzin i przedsiêbiorstw (klientami Fortisa jest 40 proc. Belgów). St±d decyzja rz±du o nacjonalizacji banku.
Wed³ug nieoficjalnych doniesieñ, w toku niedzielnych negocjacji rz±d Belgii odrzuci³ rozpatrywan± wcze¶niej mo¿liwo¶æ sprzeda¿y Fortisa francuskiemu bankowi BNP Paribas albo holenderskiemu ING. Ten ostatni wycofa³ ofertê po po³udniu, za¶ oczekiwania Francuzów, którzy chcieli rz±dowych gwarancji na pokrycie ewentualnych strat do kwoty 6 mld euro, uznano za wygórowane.

Fortis znalaz³ siê w tarapatach wskutek przejêcia czê¶ci udzia³ów w holenderskim banku ABM Amro kosztem 24 miliardów euro. Z powodu zawirowañ na rynkach finansowych Fortis nie by³ w stanie wywi±zaæ siê ze swoich zobowi±zañ. Teraz - zgodnie z niedzieln± decyzj± belgijskiego rz±du - bêdzie musia³ odsprzedaæ aktywa ABM Amro za 10 mld euro.
W wyniku rozpoczêtego w USA kryzysu wokó³ ryzykownych kredytów hipotecznych (subprime), Fortis straci³ dot±d oko³o 2 mld euro. Od pocz±tku roku klienci Fortisa wycofali ze swoich kont ok. 5 mld euro, co stanowi 3 proc. wszystkich depozytów banku.
Zatrudniaj±ca 85 tys. osób holendersko-belgijska grupa Fortis bankowo-ubezpieczeniowa pod wzglêdem aktywów nale¿y do 20 najwiêkszych instytucji finansowych w Europie. Oferuje szerok± gamê produktów dla klientów indywidualnych, firm oraz instytucji, a w krajach Beneluksu zajmuje wiod±c± pozycjê na rynku.
W Polsce nale¿y do niej Fortis Bank Polska SA specjalizuj±cy siê w obs³udze ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstw oraz klientów indywidualnych, a tak¿e Dominet Bank SA, z którym fuzja ma siê zakoñczyæ do po³owy przysz³ego roku.

¬ród³o: Rzeczpospolita

JT