X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Europa pogr±¿a siê w kryzysie

2008-10-06 10:42 poniedzia³ek
Wiadomo¶æ o przyjêciu planu Paulsona na razie nie pomog³a ¶wiatowym gie³dom. Niemcy odrzuci³y plan ratowania wielkiego konsorcjum bankowego Hypo Real Estate.

Niemcy wycofa³y siê z najwiêkszego w historii planu ratunkowego o warto¶ci 35 miliardów euro dla ratowania niemieckiego Hypo Real Estate. HRE specjalizuj±ce siê w kredytach hipotecznych stoi na granicy bankructwa z powodu swoich inwestycji w Irlandii. W ci±gu ostatnich kilku dni pañstwa europejskie i prywatni inwestorzy musieli ratowaæ piêæ banków, m.in. Fortis czy Dexiê.

W obliczu kryzysu Europa wydaje siê byæ bezradna. Nie pomog³o nawet spotkanie tak zwanej grupy G4 – czyli czterech najbogatszych gospodarek Europy – W³och, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Prezydent Francji chcia³ powo³ania rz±dowego funduszu gwarancyjnego w wysoko¶ci 300 miliardów euro. Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie przeciwstawi³a siê wydawaniu publicznych pieniêdzy na ratowanie upadaj±cych instytucji finansowych.

Czterej przywódcy uznali, ¿e rz±dy poszczególnych krajów bêd± walczyæ z kryzysem w³asnymi metodami, choæ w sposób skoordynowany. Ma byæ te¿ zwo³any szczyt miêdzynarodowy, który dotyczy³by zmiany systemu ¶wiatowych finansów. Niestety poza mglistymi deklaracjami nie uda³o siê ustaliæ niczego konkretnego liderom najwiêkszych gospodarek europejskich.

Prezydent Francji Nikolas Sarkozy  w najbli¿szy czwartek spotka siê z premierem Donaldem Tuskiem. Niewiadomo czego ma konkretnie dotyczyæ to spotkanie. Polska gospodarka nie cierpi skutków kryzysu. Sytuacja instytucji finansowych w kraju jest bardzo dobra, poniewa¿ nie prowadzi³y one ryzykownych inwestycji na rynku hipotecznym. Kryzys to wrêcz okazja dla najwiêkszych polskich firm by przej±æ konkurencjê z kapita³em zagranicznym w kraju, lub rozpocz±æ ekspansje na rynku irlandzkim lub brytyjskim.  

¬ród³o: Polska

JT