X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ubezpieczyciele podpisz± umowê o uznawaniu roszczeñ regresowych

2009-06-22 09:04 poniedzia³ek
Towarzystwa ubezpieczeniowe zrzeszone w PIU podpisz± umowê w sprawie zasad i trybu wzajemnego uznawania roszczeñ regresowych w dobrowolnych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Umowa opracowana z inicjatywy PZU oznacza znaczne usprawnienie uznawania oraz realizowania regresów przez towarzystwa.

Jest to ogromne udogodnienie przede wszystkim dla klientów. Porozumienie oznacza bowiem, ¿e przeci±gaj±cy siê proces uznawania i realizowania regresu przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku, nie musi skutkowaæ utrat± zni¿ek za polisê.

- Dziêki wspó³pracy zak³adów ubezpieczeniowych w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeñ, powsta³o wa¿ne porozumienie. Istotne jest nie tylko to, ¿e uzgodnienia unormuj± relacje pomiêdzy ubezpieczycielami, ale tak¿e fakt, ¿e do umowy przyst±pi± towarzystwa reprezentuj±ce ponad 90 proc. rynku obowi±zkowych ubezpieczeñ komunikacyjnych. Taka zgodno¶æ powoduje, ¿e umowa bêdzie mia³a silny i realny wp³yw na funkcjonowanie rynku  – mówi Grzegorz Pr±dzyñski, prezes zarz±du Polskiej Izby Ubezpieczeñ.

Podstawowe zasady umowy uzgodnionej w PIU zak³adaj±, ¿e postêpowania regresowe bêd± prowadzone szybciej i w prostszy sposób. Umowa okre¶la zasady i tryb uznawania przez ubezpieczycieli sprawców szkód objêtych ubezpieczeniem OC roszczeñ regresowych powsta³ych w wyniku wyp³aty odszkodowania z ubezpieczenia dobrowolnego.

W ramach roszczeñ objêtych umow± znajduje siê tak¿e zwrot kosztów holowania i parkowania pojazdu w ramach ubezpieczenia, np. assistance, o ile parkowanie i holowanie ma zwi±zek ze szkod± zlikwidowan± w ramach ubezpieczenia AC 

Ponadto firmy zobowi±za³y siê do likwidowania szkód w ramach dobrowolnych ubezpieczeñ komunikacyjnych bez uprzywilejowania poszkodowanych wobec tych, których szkody nie s± objête umow±.

Umowê zawiera 13 firm, których udzia³ w rynku ubezpieczeñ OC komunikacyjnego wed³ug stanu na dzieñ 31.12.2008r. wynosi ponad 92% (¼ród³o: KNF).

Sposób wystêpowania z roszczeniem regresowym oraz jego uznanie zale¿ne jest od kwoty wyp³aconego odszkodowania. Do 2.000 z³ ubezpieczyciel poszkodowanego przekazuje roszczenie regresowe wraz z tabel± zawieraj±c± podstawowe dane o szkodzie.
Przy kwotach powy¿ej 2000 z³, ale nie wiêcej ni¿ 5.000 z³ wymagane bêd± dodatkowe za³±czniki.
Przy kwocie powy¿ej 5.000 z³ – wniosek wraz z kompletnymi aktami szkody. Ca³a korespondencja pomiêdzy ubezpieczycielami bêdzie prowadzona w sposób bezpieczny dla klientów.

Umow± objête s± regresy dotycz±ce szkód, w których pierwsza wyp³ata odszkodowania zosta³a dokonana po 1 stycznia 2009 r.

PIU rekomenduje przyst±pienie do umowy wszystkim ubezpieczycielom prowadz±cym dzia³alno¶æ w zakresie ubezpieczeñ komunikacyjnych.


Dodatkowe informacje:

Marcin Tarczyñski

Analityk
Polska Izba Ubezpieczeñ
Tel: 22 420 51 27
mtarczynski@piu.org.pl

PIU, 18/06/2009