X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne mo¿e zast±piæ pañstwow± opiekê medyczn±?

2014-08-19 17:07 wtorek
Pañstwowa s³u¿ba zdrowia pozostawia wiele do ¿yczenia, ale... czy da siê j± zast±piæ prywatnym ubezpieczeniem medycznym? Co zapewnia jedno, a co drugie? Jak powinny siê zabezpieczyæ osoby pracuj±ce na umowê o dzie³o, którym nie przys³uguje powszechne ubezpieczenie zdrowotne? Poznaj odpowiedzi na nurtuj±ce pytania!

Zacznijmy od pocz±tku. Komu przys³uguje publiczne ubezpieczenie zdrowotne? Wszystkim osobom pracuj±cym i op³acaj±cym sk³adki do ZUS, zg³oszonym przez nich dzieciom i wspó³ma³¿onkom, osobom przebywaj±cym na emeryturze i pobieraj±cym rentê oraz bezrobotnym zapisanym w urzêdach pracy. Niestety, istnieje grupa osób nie podlegaj±cych publicznej s³u¿bie zdrowia m. in. osobom pracuj±cym w oparciu o umowê o dzie³o i dzia³aj±cym w „szarej strefie”.

Praca w ramach umowy o dzie³o oznacza brak ubezpieczenia zdrowotnego

Jak wynika z danych GUS, co najmniej 535 tys. osób pracowa³o w ubieg³ym roku wy³±cznie w oparciu o umowê o dzie³o. Je¿eli doliczymy do tego osoby pracuj±ce „na czarno”, równie¿ nigdzie nieubezpieczone, liczba Polaków nie maj±cych prawa do publicznej opieki zdrowotnej urasta do sporych rozmiarów.

Wielu bezrobotnych, którym potencjalny pracodawca oferuje jedynie umowê o dzie³o, staje w obliczu powa¿nego dylematu. Z jednej strony maj± szansê otrzymaæ zatrudnienie, a z drugiej trac± prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z chwil± wykre¶lenia z listy bezrobotnych w urzêdzie pracy. Gdyby zostali zatrudnieni na umowê o pracê, pracodawca by³by zobowi±zany op³acaæ za nich sk³adkê zdrowotn±, jednak w ramach umowy o dzie³o obowi±zek ten nie istnieje. Umowa o dzie³o nie ma charakteru umowy o pracê, nie okre¶la miejsca ani czasu wykonania danej pracy.

Rozwi±zaniem w takiej sytuacji jest dobrowolne odprowadzanie sk³adki zdrowotnej do ZUS. Na stronie NFZ znajdziemy informacjê, ¿e sk³adka za ubezpieczenie zdrowotne za miesi±ce lipiec, sierpieñ i wrzesieñ 2014 roku wynosi miesiêcznie nie mniej ni¿ 354,95 z³. Tyle nale¿a³oby wp³acaæ co miesi±c, aby móc korzystaæ z publicznej opieki zdrowotnej. Problem w tym, ¿e osoby, które ju¿ od jakiego¶ czasu nie s± objête ubezpieczeniem zdrowotnym, musia³yby zap³aciæ dodatkow± kwotê w zale¿no¶ci od d³ugo¶ci okresu bezsk³adkowego.

Na dzieñ dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia uzale¿nia objêcie ubezpieczeniem zdrowotnym osób, które nie by³y ubezpieczone przez jaki¶ czas, od wniesienia op³aty dodatkowej o wysoko¶ci:
  • od 3 miesiêcy do roku – 788,78 z³,
  • od powy¿ej 1 roku do 2 lat – 1971,96 z³,
  • od powy¿ej 2 lat do 5 lat – 3943,91 z³,
  • od powy¿ej 5 lat do 10 lat – 5915,87 z³,
  • od powy¿ej 10 lat – 7887,82 z³.

Je¿eli do tego wszystkiego dodamy problemy z d³ugim czekaniem na wizytê u specjalisty czy termin przeprowadzenia zabiegu medycznego np. kilkumiesiêczne czekanie na wizytê u gastrologa, roczny termin oczekiwania na wizytê do endokrynologa czy kardiologa oraz kilkuletni termin oczekiwania na operacjê, wtedy trudno siê dziwiæ, ¿e ro¶nie liczba osób zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem medycznym.

Prywatne ubezpieczenie medyczne – jakie s± korzy¶ci p³yn±ce z takiego rozwi±zania?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie zast±pi w stu procentach pañstwowej opieki zdrowotnej, która oferuje pe³en zakres leczenia pocz±wszy od wizyty u internisty, przez specjalistyczne badania, a skoñczywszy na leczeniu szpitalnym. Pakiety ubezpieczeniowe nie zawsze zagwarantuj± nam leczenie szpitalne lub wezwanie karetki pogotowania. W ramach prywatnej opieki zdrowotnej trudno liczyæ równie¿ na zwrot kosztów leków, bardzo drogich i wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych m. in. przeszczepów lub dializy nerek. Z drugiej strony, w ramach publicznej s³u¿by zdrowia mo¿emy czekaæ miesi±cami lub nawet latami na wykonanie oczekiwanej operacji i zabiegów, co wielekroæ sk³ania chorego do podjêcia prywatnego leczenia.

Tymczasem prywatne ubezpieczenie zdrowotne proponuje nam nastêpuj±ce korzy¶ci:
  • szybki dostêp do us³ug medycznych,
  • krótkie terminy oczekiwania na wizytê u specjalisty,
  • skrócony okres oczekiwania na wykonanie badania lub operacji,
  • leczenie szpitalne (taki zakres oferuje PZU w swoim produkcie Opieka Medyczna).

Ponadto osoby, które wykupi± ubezpieczenie od powa¿nego chorowania np. polisê na raka, mog± z niej otrzymaæ wysokie ¶wiadczenie przeznaczone na leczenie i inne wydatki zwi±zane z chorob±.

Optymalnym rozwi±zaniem jest posiadanie zarówno publicznej opieki zdrowotnej jak i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w zale¿no¶ci od potrzeb np. dla osób potrzebuj±cych specjalistycznych badañ i lekarzy - prywatna polisa zdrowotna, dla osób obawiaj±cych siê choroby nowotworowej – ubezpieczenie na raka itd. Oczywi¶cie nie wszyscy mog± sobie pozwoliæ na wybór jednego i drugiego. W takim przypadku trzeba rozwa¿yæ wszystkie za i przeciw ka¿demu rozwi±zaniu. Jedno jest pewne – które¶ ubezpieczenie zdrowotne musimy posiadaæ, bo nawet je¶li teraz cieszymy siê ¶wietnym zdrowiem, to niestety ten stan nie bêdzie trwa³ wiecznie. Dbajmy o to co najcenniejsze.  

Joanna Kubica