X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może się opłacać

Podobno Polakom żyje się lepiej, niż jeszcze kilka lat temu. Więcej zarabiamy, jesteśmy coraz bardziej cenieni przez pracodawców. Mamy większe możliwości zarówno jeżeli chodzi o zdobywanie wykształcenia jak i robienie kariery, czy to w kraju czy za granicą. Nasz kraj się rozwija. Politycy przekonują nas, że nigdy nie było lepiej. Może to i prawda, przynajmniej częściowa. Jest jednak jedna takim  sprawa, która od kilkunastu lat stoi w miejscu i co pewien czas spędza sen z powiek rządzących, ale przede wszystkim nas wszystkich. To stan publicznej służby zdrowia w Polsce.

Średnio raz w roku pojawiają się poważne problemy, związane z niewypłacalnością szpitali, strajkami lekarzy lub pielęgniarek. Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy są chyba jednym z najgorszych mających do tej pory miejsce kryzysów. „Białe miasteczko” pod kancelarią premiera, głodówki, strajki lekarzy i wreszcie ewakuacja niektórych szpitali spowodowało, że ludzie stracili zaufanie do publicznej służby zdrowia. Ale chorujemy nadal, co więc pozostało? Korzystanie z usług płatnego, ale za to pewnego i niezawodnego prywatnego leczenia.


Prywatne leczenie to już nie jest luksus

Minęły już czasy kiedy wizyty w prywatnych poradniach czy szpitalach stać było tylko nielicznych. Obecnie coraz częściej sięgamy po te prywatne usługi. Jest to po części spowodowane wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa, ale częściowo także koniecznością związaną ze słabością publicznej służby zdrowia.
Podsumujmy- czemu wolimy leczyć się prywatnie?
 • Słabość publicznego systemu opieki zdrowotnej wyrażająca się m.in. coraz większą liczbą konfliktów i protestów pracowników służby zdrowia
 • Wydłużający się okres wyczekiwania na wizytę u specjalistów
 • Często niska jakość usług medycznych w przypadku świadczeń nieodpłatnych
 • Wzrost zamożności społeczeństwa
 • Zainteresowanie firm ubezpieczeniowych rynkiem usług zdrowotnych i akcja promocyjna dodatkowych ubezpieczeń medycznych
To niej jest tak, że dopiero teraz zaczęliśmy korzystać z prywatnej służby zdrowia. W latach poprzednich również korzystaliśmy z prywatnych porad lekarskich, z tymże na mniejszą skalę. Popularnością cieszyło się zwłaszcza odpłatne leczenie stomatologiczne, ginekologiczne czy wizyty u wyjątkowo znanych w naszym środowisku, a przez to mających dużo pacjentów,  specjalistów. Obecnie jednak zjawisko to występuje na zdecydowanie większą skalę.
 
Ile wydajemy na prywatne leczenie?

To, że coraz częściej chcemy być leczeni „poza kolejką” jest faktem. W ciągu ostatniego roku co trzeci Polak korzystał z prywatnej służby zdrowia- tak wynika z badania Opieka Medyczna Polaków 2007, przeprowadzonego przez SMG/KRC na zlecenie PZU Życie.

Z badania przeprowadzonego w dziewięciu największych miastach Polski wynika, że przeciętny Polak w zeszłym roku wydał średnio 298 zł  na prywatne usługi medyczne. To około 25 zł miesięcznie. Oczywiście jest to wartość uśredniona, zdecydowanie więcej na prywatne leczenie wydali mieszkańcy Krakowa i Warszawy. Zdecydowanymi liderami są tutaj szczecinianie, oni na prywatne usługi medyczne wydali aż 743 zł.

Co jeszcze pokazał sondaż?

 • W ramach prywatnej opieki medycznej korzystamy przede wszystkim z porad lekarzy stomatologów, specjalistów i lekarzy pierwszego kontaktu
 • Głównym powodem skorzystania z płatnej opieki zdrowotnej jest skrócony czas lub brak oczekiwania na wizytę, a także wysoka jakość świadczonych usług medycznych
 • Z badań wynika, że 25 proc. Polaków wyraża zainteresowanie zakupem ubezpieczenia zdrowotnego – to dwukrotnie więcej niż jeszcze 2 lata temu; oczywiście cena takiego ubezpieczenia musi być na akceptowalnym poziomie. Zdaniem badanych optymalna cena to 40 zł miesięcznie
 • Osoby korzystające z płatnej opieki medycznej korzystają głównie z małych, prywatnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych; wciąż rzadkie jest korzystanie z sieciowych, dużych centrów medycznych

Jakie korzyści daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Coraz bardziej popularne są także prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez coraz więcej firm ubezpieczeniowych.

Dlaczego warto kupić ubezpieczeń zdrowotne?
 • Przede wszystkim jest to wygodne- unikamy problemów z rejestracją -wystarczy zadzwonić do danej placówki medycznej i umówić się na wizytę.
 • Lekarze są zawsze do dyspozycji bez skierowania i bez kolejki, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia nam także szybki dostęp do lekarzy wielu, często rzadko spotykanych specjalności, np. alergologa, gastrologa, dermatologa czy urologa.
 • Mamy dostęp do szerokiego zakresu świadczeń za przystępną cenę
 • W nowoczesnych, prywatnych przychodniach czeka na nas najwyższej klasy sprzęt medyczny
 • Zawarcie umowy ubezpieczenia jest bardzo proste
Coraz częściej także w prywatną opiekę zdrowotną swoich pracowników inwestują polscy pracodawcy. Dzięki temu nie muszą martwić się np. wykonywaniem obowiązkowych badań okresowych czy kontrolnych, do których zobowiązuje ich ustawa o medycynie pracy. Prywatne centra medyczne oferują firmom możliwość objęcia osób w nich zatrudnionych zróżnicowanymi pakietami medycznymi, które w zależności od ceny oferują różny zakres dostępnych świadczeń medycznych.


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie jest wcale drogie

Jak podałam wcześniej przeciętny Polak wydał w zeszłym roku na wydatki związane z leczeniem prywatnym 298 zł, czyli około 25 zł miesięcznie.

Ale co miał za to? Niewiele. Zaledwie 3 plomby. Albo 6 wizyt u ginekologa, podobną liczbę wizyt u okulisty. Nie licząc oczywiście kosztów wykupu recept.

A ubezpieczenie?

Nie da się ukryć, że jest droższe. Miesięczny koszt składki waha się od 40 zł aż do zł 200, oczywiście w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, wybranego wariantu polisy, naszego wieku, płci i stanu zdrowia. Daje to rocznie koszt nawet przekraczający 1 000 zł.

Ale czy to dużo? Wykupienie polisy OC na samochód często kosztuje podobnie. A nasze zdrowie jest przecież ważniejsze.

Przykład:


Spróbujmy porównać, czy rzeczywiście ubezpieczenie zdrowotne jest takie drogie.
Zróbmy to na przykładzie 30- letniej zdrowej kobiety, która w trosce o swoje zdrowie jest gotowa wydać miesięcznie na prywatne leczenie 150 zł. Suma dosyć wysoka, ale często więcej wydajemy na kosmetyki, ubrania czy używki (kawa, papierosy, alkohol).

 

Towarzystwo PZU Signal Iduna TU INTER RISK Compensa Leczenie prywatne
  Opieka Medyczna Ubezpieczenie zdrowotne Antidotum Plus Compensa Zdrowie  
Wariant Premium Wariant ochrony ambulatoryjnej - CLASSIC PLUS
WIZYTY DOMOWE
Wariant Prestiż Pakiet Complex
+ zasiłek szpitalny (100 zł/dzień) + świadczenie operacyjne (Wariant A)
 
Wysokość składki miesięcznej 77 zł 128 zł 125 zł 88 zł + 26 zł + 13 zł = 127zł 150 zł
Zakres świadczeń dostęp do internisty, lekarza rodzinnego i pediatry  bezpośredni dostęp do lekarzy specjalistów dostęp do badań podstawowych i specjalistycznych 

wizyty domowe 

usługi stomatologiczne ze zniżką 15%

usługa prywatnego konsultanta szpitalnego podczas pobytu ubezpieczonego w szpitalu
porady lekarskie w ramach opieki podstawowej i specjalistycznej

podstawowe badania diagnostyczne;

specjalistyczne badania diagnostyczne

specjalistyczne zabiegi ambulatoryjne

okresowa kontrola stomatologiczna

szczepienie przeciwko grypie

porada lekarska w ramach wizyty domowej
dostęp do lekarza internisty,

Wizyty domowe

Wizyty u lekarzy specjalistów

Zabiegi ambulatoryjne (chirurgiczne, ginekologiczn, okulistyczne)

Szczepienie przeciwko grypie

Badania laboratoryjne

Badania diagnostyczne (podstawowe i specjalistyczne)

Usługi pielęgniarskie

Rehabilitacja

Przegląd stomatologiczny

Dzienny zasiłek zasiłek szpitalny (50 zł/dzień)
Nielimitowane konsultacje u lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów

Badania diagnostyczne (podstawowe i specjalistyczne)

Szczepienie przeciwko grypie

Wizyty domowe

Profilaktyka stomatologiczna

rehabilitacja

Dzienny zasiłek zasiłek szpitalny (100 zł/dzień)

Wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego z tytułu wykonania operacji
1 plomba + 1 wizyta u ginekologa

Lub 2 wizyty u ginekologa+ okulista

Lub 1 plomba + 2 wizyty u dermatologa


 

Analizując powyższą tabelkę wyraźnie widać, że zakupienie polisy zdrowotnej jest dużo bardziej opłacalne. Już na 70 złotych miesięcznie można zapewnić sobie dużo lepsza opiekę zdrowotną przy pomocy prywatnego ubezpieczenia niż wydając jednorazowo nawet 150 zł u prywatnego lekarza.

Prawdopodobnie wszyscy zakładamy, że nie będziemy chorować. Wydaje nam się, że problemy tego typu dotyczą innych. Ogromne ryzyko uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy do szpitala trafia ktoś ze znajomych lub rodziny. Wówczas okazuje się, że w szpitalu zepsuł się specjalistyczny sprzęt i na przykład na tomografie komputerową trzeba czekać trzy tygodnie. Nikomu nie życzę, aby doświadczył takiej sytuacji.

O prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym warto pomyśleć kiedy jeszcze jesteśmy zdrowi i młodzi, wówczas jego  koszt jest niższy. W zamian uzyskujemy możliwość leczenia w renomowanych prywatnych placówkach medycznych oraz gwarancję, że gdy będziemy potrzebowali profesjonalnej pomocy lekarskiej w nagłym wypadku, nie będziemy musieli martwić się o pieniądze. Będą na nas czekać kompetentni lekarze, który przyjmą nas bez stania w kolejkach i zbędnych nerwów. Ten komfort wart jest tych kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Marta Czyż
Zofia Dmochowska