X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Najlepsze ubezpieczenie zdrowotne dla kobiety w ciąży

Kup polisę zanim zajdziesz w ciążę a ubezpieczyciel opłaci poród w prywatnym szpitalu w komfortowych warunkach hospitalizacji. Świadczenia związane z prowadzeniem ciąży znajdują się w zakresie praktycznie każdej polisy zdrowotnej, ale Ubezpieczona kobieta uzyskuje do nich dostęp dopiero po upływie tzw. okresu karencji.

O prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym myślimy dopiero wtedy, kiedy spodziewamy się, że z wizyt lekarskich będziemy korzystać częściej niż zwykle. Taki okresem jest dla kobiety niewątpliwie 9 miesięcy ciąży. Dopiero wówczas zaczynamy kalkulować, że każda wizyta u ginekologa to koszt ok. 100 złotych, nie mówiąc o dodatkowych kosztach badań i zabiegów. Przydałoby się więc prywatne ubezpieczenie zdrowotne. NIC BARDZIEJ BŁĘDNEGO!

O UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM NALEŻY POMYŚLEĆ NA KILKA MIESIĘCY PRZED PLANOWANYM ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ. Mamy wtedy szansę zapewnić sobie fachowe prowadzenie ciąży, czyli nielimitowane wizyty u ginekologa, wszelkie niezbędne zabiegi i badania, a także poród w komfortowych warunkach. Wszystko to na koszt ubezpieczyciela.

Na co uważać?

Na okres karencji. Karencja jest to okres następujący bezpośrednio po zawarciu umowy ubezpieczenia, przez który nie przysługują nam świadczenia związane z prowadzeniem ciąży, czyli wizyty u lekarza, badania i zabiegi związane z faktem, że kobieta spodziewa się dziecka. Jest to od 8 do 12 miesięcy, choć zdarzają się Towarzystwa, które nie stosują karencji, czyli świadczenia zw. z ciążą przysługują osobie ubezpieczonej od pierwszego dnia trwania umowy ubezpieczenia.
Karencji dla świadczeń ambulatoryjnych związanych z ciążą nie stosuje na przykład Signal Iduna. Wykupując wariant ubezpieczenia CLASSIC za 109 zł miesięcznie, 30-letnia kobieta uzyskuje dostęp do nielimitowanych konsultacji u lekarza ginekologa z dostępem do niezbędnych badań i zabiegów już od pierwszego dnia trwania umowy ubezpieczenia.
Komfortowe warunki porodu

W Katalogu Świadczeń Gwarantowanych (KŚG) Signal Iduna, w zakresie pakietów szpitalnych znajdujemy "Komfortowe warunki porodu". Okazuje się jednak, że absolutnie nie jest to "Poród w komfortowych warunkach". Jak tłumaczą konsultanci na infolinii, "sam poród nie jest objęty ubezpieczeniem. Towarzystwo pokrywa koszty i organizuje świadczenia znajdujące się w KŚG, pozostałe procedury leczenia są pokrywane z kieszeni Klienta lub z NFZ w przypadku posiadania ubezpieczenia powszechnego".

Oznacza to, że za poród Klientka musi zapłacić sama, a Signal Iduna zapłaci za komfortowe warunki tego porodu, czyli zapewni obecność osoby towarzyszącej w trakcie porodu oraz, za zgodą lekarza prowadzącego, bezpłatne znieczulenie do porodu wykonywane bez wskazań medycznych - na życzenie Ubezpieczonej. Hmmmmm.... ciekawa interpretacja. Niestety w mniemaniu zwykłego człowieka "komfortowe warunki porodu" obejmują przede wszystkim poród. To tak, jakbyśmy dostali za darmo polewę, a lody musieli kupić sobie sami.

Prywatny poród na koszt ubezpieczyciela

Tak, ale tylko u zagranicznego ubezpieczyciela! Kompleksowa opieka ambulatoryjna i szpitalna nad przyszłą mamą i jej nowonarodzonym dzieckiem to część świadczeń przysługujących posiadaczce prestiżowej polisy Europejski Plan Zdrowotny. Może ona liczyć na pokrycie kosztów opieki pre- i postnatalnej na terenie całej Europy. Ubezpieczyciel zapłaci za poród w komfortowych warunkach nawet 20 tys. złotych, bez względu na to czy będzie on przebiegał bez, czy z komplikacjami. W zakresie ubezpieczenia znajduje się cesarskie cięcie na podstawie decyzji pacjentki lub z zalecenia lekarza, włącznie z przed- i poporodową opieką medyczną. Jeżeli pacjentce bardziej odpowiada poród w domu, IHI BUPA również pokryje koszty takiego porodu wraz z opieką położniczą oraz pielęgniarską. Ubezpieczenie przewiduje nawet zwrot wydatków na poród w następstwie leczenia bezpłodności.
Nowo narodzone dziecko zostaje objęte ochroną pod warunkiem przesłania świadectwa urodzenia w ciągu trzech miesięcy po porodzie. Dziecko ubezpieczone jest bezpłatnie razem z rodzicem aż do 9 roku życia włącznie (bezpłatne ubezpieczenie dotyczy maksymalnie dwojga dzieci na jedną osobę opłacającą składkę).

UWAGA! Świadczenia z tytułu prowadzenia ciąży i porodu w ramach polisy IHI BUHA są dostępne dopiero po 12 miesiącach od zawarcia umowy ubezpieczenia.
 
30-letnia kobieta zapłaci za prestiżową polisę Europejski Plan Zdrowotny około 600 złotych miesięcznie.

Poniższa tabela prezentuje analizę zakresu prowadzenia ciąży w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

 

Zakład ubezpieczeń Nazwa ubezpieczenia Zakres karencji
Signal Iduna Ubezpieczenie
Zdrowotne
Signal Iduna

 

Świadczenia związanie z prowadzeniem ciąży nie związane z hospitalizacją dostępne od początku ubezpieczenia:
 
 • nielimitowane wizyty u ginekologa, różnego rodzaju badania diagnostyczne (np. USG płodu), badania laboratoryjne itd.

Świadczenia szpitalne związane z prowadzeniem ciąży i porodem dostępne po 12 miesiącach

 • Komfortowe warunki porodu, zapewniające obecność osoby towarzyszącej w trakcie porodu, oraz za zgodą lekarza prowadzącego, bezpłatne znieczulenie do porodu wykonywane bez wskazań medycznych - na życzenie Ubezpieczonej
  UWAGA! Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów samego porodu.


Ponadto:
* pokój o podwyższonym standardzie 1-osobowy lub 2-osobowy
* wybór spośród personelu danego oddziału (kliniki) lekarza prowadzącego, oraz lekarza operującego w tym, o ile zasady pracy w danej jednostce na to pozwalają, kierującego oddziałem (kliniką)  
* podczas pobytu dziecka w szpitalu, umożliwienie pobytu Ubezpieczonego w tym samym pokoju szpitalnym z dzieckiem własnym lub pozostającym pod jego opieką.
* indywidualne dyżury pielęgniarskie (poza salami pooperacyjnymi i oddziałami intensywnej opieki) po zabiegach operacyjnych lub po akceptacji Towarzystwa w sytuacjach wymagających zwiększonego nadzoru pielęgniarskiego; łącznie 48-godzin dyżuru;
IHI BUPA Europejski Plan Zdrowotny


Świadczenia nie związane z hospitalizacją:

 • Konsultacje specjalistyczne, w tym ginekologiczne - do 300 PLN na jedną konsultację
 • Wszelkie badania i zabiegi diagnostyczne, badania laboratoryjne - do 1 500 PLN w roku

Świadczenia związane z hospitalizacją:

 • Poród prawidłowy lub z powikłaniami, cięcie cesarskie na podstawie decyzji pacjentki, włącznie z przed- i poporodową opieką medyczną - maks. 20.000 na poród
 • Cięcie cesarskie zalecone przez lekarza, w tym opieka prenatalna i postnatalna, maks. 40.000 na poród
 • Poród w domu, lekarz/specjalista, położna – do 500 PLN
 • Opieka pielęgniarska w domu w związku z porodem w domu - do 1500 PLN
 • Zwrot wydatków na poród w następstwie leczenia bezpłodności dokonywany jest zgodnie ze stawką zwrotu wydatków określoną dla porodu prawidłowego. Z wyłączeniem opieki prenatalnej i postnatalnej.
UWAGA UBEZPIECZENIE DZIAłA NA TERENIE CAłEJ EUROPY!

Świadczenia z tytułu prowadzenia ciąży i porodu są dostępna dopiero po 12 miesiącach.

Po upływie okresu karencji noworodki zostają objęte ochroną pod warunkiem przesłania świadectwa urodzenia najpóźniej trzy miesiące po porodzie). Dziecko ubezpieczone jest bezpłatnie razem z rodzicem aż do 9 roku życia włącznie.

Wyjątki:
 • w przypadku poważnego ostrego stanu chorobowego lub urazu ochrona zaczyna się w dniu rozpoczęcia ubezpieczenia.
 • w przypadku przejścia z innego równoważnego ubezpieczenia zdrowotnego prowadzonego przez inne towarzystwo ochrona rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia ubezpieczenia.
INTER RISK
(była Cigna STU)
Antidotum
Plus


Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży dostępne od początku trwania umowy ubezpieczenia

W wariancie Prestiż obowiązuje karencja* dla świadczeń z tytułu pobytu Ubezpieczonego w szpitalu, w przypadku porodu - karencja wynosi 10 miesięcy

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia

INTER RISK
(była Cigna STU)
Medi-Care


Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży – karencja - 9 miesięcy*

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia
 
(była Cigna STU) Antidotum
Plus


Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży dostępne od początku trwania umowy ubezpieczenia

W wariancie Prestiż obowiązuje karencja* dla świadczeń z tytułu pobytu Ubezpieczonego w szpitalu, w przypadku porodu - karencja wynosi 10 miesięcy

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia

TU Compensa SA Compensa
Zdrowie


Świadczenia związane z prowadzeniem ciąży teoretycznie dostępne od początku trwania umowy ubezpieczenia

UWAGA! W przypadku kobiet w ciąży Compensa odracza datę rozpoczęcia ochrony do czasu porodu zwłaszcza w przypadku kiedy jest to sam początek ciąży.

Dla opcji dodatkowych zasiłek szpitalny i świadczenie operacyjne - obowiązuje karencja 8 miesięcy(w przypadku pobytów w szpitalu w związku z ciążą lub porodem karencja)*

* Karencji nie stosuje się w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia

PZU Życie SA Opieka MedycznaŚwiadczenia związane z prowadzeniem ciąży dostępne po 12 miesiącach od zawarcia umowy ubezpieczenia

Inter Polska SA Vision


Świadczenia związane z prowadzeniem ciąży dostępne po 8 tygodniach

"prowadzenie ciąży" - nielimitowane wizyty u ginekologa, różnego rodzaju badania diagnostyczne (np. USG płodu), badania laboratoryjne itd.

Hestia SA Medica
Świadczenia zw. z prowadzeniem ciąży dostępne od początku trwania umowy ubezpieczenia
 
Medicover Ubezpieczenia Indywidualne Ubezpieczenie
Medyczne Medicover
Świadczenia medyczne związane z prowadzeniem ciąży dostępne tylko w ramach opcji dodatkowej Opieka Ciąży.

Opieka Ciąży może być dokupiona do wariantu Opieka Specjalistyczna Plus oraz Opieka Szpitalna.

Opieka Ciąży gwarantuje następujące świadczenia:

•    Świadczenia z zakresu Opieki Specjalistycznej Plus lub Opieki Szpitalnej
•    Nielimitowane konsultacje ginekologiczne związane z prowadzeniem ciąży,
•    USG płodu, ECHO serca płodu, Kardiotokografia, Badanie tętna płodu,
•    Konsultacja stomatologiczna raz w roku ubezpieczeniowym – przegląd zębów,
•    Opieka nad noworodkiem w pierwszym miesiącu życia.

UWAGA! Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów porodu.

Warto zauważyć, że jeżeli kobieta wykupi tylko ubezpieczenie podstawowe, bez dodatkowej opcji Opieka Ciąży, nie przysługują jej żadne świadczenia medyczne związane z ewentualnym prowadzeniem ciąży. Są one wyłączone z odpowiedzialności.
Allianz SA Moje zdrowie
Ginekologia, wraz z prowadzeniem ciąży oraz badania zlecone przez lekarza

Co do okresu karencji - brak danych z powodu braku OWU na stronie internetowej Towarzystwa.

 

 

Zofia Dmochowska