X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

OC w życiu prywatnym – kiedy przyda się na wakacjach?

2014-08-11 16:14 poniedziałek

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to jedno z tych rodzajów ubezpieczeń, które przez całe życie może się nie przydać. Jednak gdy już wydarzy się szkoda, jej finansowe konsekwencje mogą nawet tysiąckrotnie przekroczyć wysokość składki. Czy warto wykupić taką polisę? Czy może być bardziej przydatna w okresie wakacyjnym?

Ile osób, tyle sposobów na organizowanie wakacyjnego wypoczynku. Część z nas preferuje aktywną formę spędzania urlopu, inni wolą błogie lenistwo i nicnierobienie. I jednym i drugim może przydać się ubezpieczenie OC. W jakich sytuacjach?

Dla aktywnych…

Planujesz w tym roku w czasie urlopu przejechać na rowerze wzdłuż polskiego wybrzeża? A może wybierasz się na południe kraju i będziesz zwiedzał polskie zamki szlakiem orlich gniazd? Albo postanowiłeś w końcu nauczyć się windsurfingu i już szukasz najszybszej trasy na Półwysep Helski? Zanim zamkniesz spakowaną walizkę i wyruszysz na wakacyjny aktywny wypoczynek, zastanów się, czy nie wykupić przed wyprawą ubezpieczenia OC. Polisa będzie przydatna, jeśli nieumyślnie potrącisz kogoś na rowerze, w przypadku gdy twoje dziecko zniszczy ekspozycję w jednym ze zwiedzanych zamków, a także jeśli w trakcie prób utrzymania się na wodzie potrącisz sąsiada, niszcząc jego deskę do windsurfingu.

Zakres ochrony możesz dopasować do swoich indywidualnych wymagań, a ponieważ standardowo polisa zawierana jest na okres 1 roku, warto aby uwzględniała także aktywności i czynności, które podejmujesz również poza okresem wakacyjnym. Często ochrona jest wyłączona w przypadku wyczynowego uprawiania sportów, a także sportów niebezpiecznych np.: nurkowanie, alpinizm, skoki spadochronowe, wyścigi samochodowe lub motocyklowe, sporty motorowodne. W tym zakresie, zazwyczaj za opłatą dodatkowej składki, zakład ubezpieczeń umożliwia rozszerzenie ochrony. Jak zwykle jednak zarówno zakres ochrony, jak i katalog wyłączeń, warto sprawdzić jaszcze przed zawarciem umowy.

    Sprawdź ceny polis turystycznych!

…i preferujących spokojny wypoczynek

A może wolisz wypoczynek na plaży, a wieczory spędzone na spokojnym spacerze z psem? Wraz z dziećmi co roku wyjeżdżasz do rodziny za granicą, dzieci bawią się w ogrodzie, a dorośli odpoczywają w swoim gronie? Albo zabierasz książki, na których przeczytanie przez cały rok nie znalazłeś czasu i wylatujesz do zagranicznego kurortu? Podejmując mniej aktywności na pewno w mniejszym stopniu jesteś narażony na nieoczekiwane zdarzenia, ale niestety nie zawsze wszystko można zaplanować.

Pies zdezorientowany nową okolicą może zerwać się ze smyczy i ugryźć innego wczasowicza. Dziecko w czasie zabawy nieumyślnie uszkodzi samochód zaparkowany u sąsiadów. Na lotnisku po męczącym locie, spiesząc się na autobus do hotelu, nieszczęśliwie potrącasz ciężką walizką starszą panią. I w takich przypadkach ubezpieczenie OC może ocalić Cię przed finansowym bankructwem.

Znowu jednak zwróć uwagę na zapisy warunków ubezpieczenia. Ochrona w zakresie posiadania psa jest zazwyczaj zapewniona w podstawowym wariancie, jeśli jednak twój czworonożny pupil ma jakieś cechy agresywnych ras, możesz potrzebować wykupić klauzulę dodatkową. Wariant podstawowy zapewnia zazwyczaj ochronę tylko na terenie RP, wybierając się za granicę nie zapomnij zatem rozszerzyć go. W razie potrzeby ochrona może obejmować wszystkie kraje świata łącznie z USA i Kanadą (w związku z odmiennym systemem prawnym i wysokością zasądzanych tam odszkodowań kraje te zazwyczaj są wyłączone z ochrony).

Co zapewni tego polisa OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym działa, kiedy w związku z czynnościami życia prywatnego lub posiadanym mieniem osoba ubezpieczona jest zobowiązana do naprawienia nieumyślnie wyrządzonej szkody osobie trzeciej. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i majątkowych. I najczęściej ochrona obejmuje zarówno samego ubezpieczonego jak i osoby bliskie, prowadzące z ubezpieczonym wspólne gospodarstwo domowe. Nie musimy zatem osobno płacić składki za męża czy żonę, a dodatkowo w ofercie zakładów ubezpieczeń możemy znaleźć także rozszerzenie o odpowiedzialność cywilną pomocy domowej w zakresie szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z wykonywaniem powierzonych prac.

Istotna będzie również wysokość sumy gwarancyjnej. 50 000 czy 100 000 zł to już sporo, ale jeśli amatorsko uprawiasz jakiś sport, pamiętaj że wypadki z nim związane mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje finansowe. Wystarczy, że na rowerze potrącisz starszą osobę, która nieszczęśliwie upadnie – koszty leczenia, rehabilitacji, zakupu środków ortopedycznych mogą być niestety bardzo wysokie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja polisa zapewni pełny ich zwrot, zastanów się nad wyższą sumą gwarancyjną. I nie odnosi się to tylko do miłośników sportu. Masz psa lub często wyjeżdżasz za granicę – 100 000 zł również może być zbyt niską sumą.

Ile to kosztuje?

Składka za roczną ochronę nie jest wysoka. Zależy przede wszystkim od wysokość sumy gwarancyjnej. Roczną polisę przy sumie ubezpieczenia 100 000 znajdziemy już od 50 zł, natomiast zwiększając górną granicę odpowiedzialności do 300 000 nie będziemy musieli płacić trzykrotnie wyższej składki, bo tego rodzaju ochrona dostępna jest już w cenie 95 zł. Za 365 dni ochrony ubezpieczeniowej to naprawdę niedużo.

Nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy, że posiadamy ubezpieczenie w zakresie OC w życiu prywatnym – często jest ono dołączane do polisy mieszkaniowej. Jeśli jednak nie wiemy o tym, nie mamy możliwości korzystania z ochrony w razie ewentualnych zdarzeń. W takim przypadku ubezpieczenie jest w ograniczonym zakresie – często związanym tylko z posiadaniem nieruchomości. A pełna ochrona z pewnością może być przydatna – nie tylko w czasie wakacyjnych wojaży. 

Sylwia Krukowska