X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Wniosek o EKUZ - najważniejsze informacje

2016-07-07 10:37 czwartek
Bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia w Polsce jest możliwy w przypadku posiadania statusu ubezpieczonego. Zapewnia go umowa z pracodawcą bądź zostaje nadany przez Urząd Pracy. W innych krajach europejskich korzystanie z placówek medycznych zapewnia karta EKUZ. Jednak nie wszędzie i nie na tych samych zasadach.
 

EKUZ

 

    Sprawdź ceny polis turystycznych!


Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwoli w razie nagłej potrzeby na skorzystanie z usług zagranicznych lekarzy, szpitali i przychodni zdrowia. Dostęp ten jest jednak ograniczony, a ściślej wymaga spełnienia przez ubezpieczonego kilku warunków. 
 
Kartę otrzymuje każdy deklarujący wyjazd za granicę w celach wypoczynkowych bądź zarobkowych. To ważne rozróżnienie, ponieważ w razie wypadku przy pracy posiadający turystyczną wersję karty EKUZ może spotkać się z odmową finansowania zabiegu z systemu NFZ.
 

Pobyt za granicą w celach turystycznych

 
Najwygodniejszym sposobem jest pobranie wniosku ze strony NFZ i wypełnienie krótkiego formularza. Kluczową informacją dla ubezpieczyciela jest:
 
 • numer PESEL,
 • imię i nazwisko,
 • dane kontaktowe (telefon i e-mail),
 • status wnioskodawcy,
 • sposób i miejsce odbioru wniosku.
 
Składając wniosek pocztą elektroniczną jeszcze tego samego dnia można spodziewać się informacji o wyrobieniu i odbiorze dokumentu. Jeśli karta EKUZ ma być doręczona wnioskodawcy pocztą tradycyjną, należy uzupełnić wniosek o dane adresowe.
 
Na prośbę wnioskodawcy NFZ załącza informacje dotyczące systemu opieki zdrowotnej w tych krajach UE/EFTA, do których wnioskodawca się wybiera.
 

Pobyt za granicą w celach zarobkowych

 
Wniosek na tzw. wyjazd pracowniczy praktycznie nie różni się od pierwszego z opisanych. Do wypełnienia są również dane wnioskodawcy, status wnioskodawcy i sposób odbioru EKUZ. Ponadto należy określić cel wyjazdu, zaznaczając właściwe okienko:
 • wyjazd w związku z wykonywaniem pracy – na podstawie A1,
 • wyjazd w związku z poszukiwaniem pracy – na podstawie U2 (osoby bezrobotne),
 • praca w charakterze pracownika dyplomatycznego lub konsularnego.
Formularz A1 jest dokumentem potwierdzającym legalność zatrudnienia na terenie państwa, do którego wyjeżdżający jest delegowany oraz fakt opłacania przez pracodawcę należnych składek ZUS.

Formularz U2 upoważnia do przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych za granicę, jeśli bezrobotny miał taki przyznany i był zarejestrowany w rodzimym Urzędzie Pracy co najmniej od 4 tygodni.

Każdy z rodzajów wniosków należy uzupełnić o datę oraz czytelny podpis.
 
Istnieje też możliwość osobistego odbioru karty przez wskazaną osobę upoważnioną. Do tego służy dodatkowy wniosek do pobrania na stronie NFZ, który należy dołączyć do formularza głównego.
 

Czy EKUZ wystarczy?

 
W poprzednich akapitach zostało wspomniane, że korzystanie z karty EKUZ jest możliwe na określonych warunkach. Chodzi głównie o zasięg terytorialny i charakter placówek medycznych finansujących zabiegi i operacje w ramach programu.
 
Ubezpieczenie oferowane przez NFZ działa we wszystkich państwach zrzeszonych w Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie oraz Islandii. Ponadto ubezpieczony, by uniknąć płacenia pełnej kwoty, jest zobowiązany do korzystania za granicą wyłącznie z publicznych placówek medycznych.
    

Czego nie sfinansuje EKUZ?

 • zaawansowanej opieki medycznej wymagającej leczenia szpitalnego,
 • usługi dentystycznej, ortopedycznej i protetycznej, jeśli nie występuje nagła potrzeba,
 • planowanego leczenia za granicą,
 • kosztów transportu medycznego do Polski.

  

 

Tania alternatywa dla EKUZ  

 
Wszyscy ci, którzy cenią sobie kompleksową ochronę podczas zagranicznego pobytu i nie chcą martwić się o dostęp do lekarzy i związane z tym opłaty, powinni poszukać innych rozwiązań ubezpieczeniowych. Jednym z nich jest polisa turystyczna (także z opcją na wyjazd do pracy). 
 
Ubezpieczenie turystyczne pozwoli na skorzystanie z usług wszystkich zagranicznych lekarzy, przychodni oraz szpitali bez obawy o wysokość wystawionego rachunku, który reguluje ubezpieczyciel. Warunek jest jeden – taka polisa musi być odpowiednio dobrana do potrzeb osoby wyjeżdżającej. Jeśli ubezpieczony cierpi na chorobę przewlekłą, powinien zaznaczyć w umowie tę opcję, by nie mieć problemów ze sfinansowaniem leczenia.
 
Ważną kwestią jest także górna granica za poszczególne składniki ubezpieczenia. Im wyższa suma kosztów leczenia (KL), tym większy komfort, że np. długotrwały pobyt w szpitalu nie przekroczy finansowych możliwości wykupionej polisy.
 

WYBIERZ KOMPLEKSOWĄ OCHRONĘ

Michał Ratajczak