X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ekspert Link4 o planowanych zmianach w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

2011-11-07 09:20 poniedziałek
Obowiązujące jeszcze do 10 lutego 2012 roku przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przeszły poważną metamorfozę. Ustawodawca dosyć gruntownie przeanalizował nie tyle samą treść ustawy, co skutki jej obowiązywania w praktyce.

Te ostatnie nierzadko oznaczały dla klientów podwójny wydatek. Sęk tkwił w szczegółach i dotyczył formy oraz daty dostarczenia przez klienta oświadczenia o rezygnacji z ubezpieczenia w dotychczasowym towarzystwie. Nie otrzymawszy w terminie takowego oświadczenia, towarzystwo zobligowane było zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC.

Nie zmienia się co prawda wymagany termin dostarczenia oświadczenia, ale od 11 lutego 2012 roku wiążąca będzie data stempla pocztowego listu zawierającego oświadczenie z rezygnacją. Ustawodawca przygotował rozwiązanie także dla tych, którym zdarzyło się zapomnieć o tym, że ich dotychczasowa polisa została automatycznie „przedłużona”.

Jeśli właśnie zakupili ubezpieczenie w innym towarzystwie, wówczas mogą zrezygnować z tej pierwszej polisy (automatycznie „przedłużonej” przez dotychczasowego ubezpieczyciela). Klient zapłaci wówczas swojemu, byłemu już, towarzystwu jedynie za ochronę do dnia złożenia rezygnacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, nabywcy pojazdu również nie dosięgnie pułapka automatycznego odnowienia ubezpieczenia OC. Polisa osoby zbywającej samochód (a wraz z nim ubezpieczenie), w przypadku niewypowiedzenia ochrony przez nabywcę auta, będzie obowiązywała jedynie do końca jej trwania – nie nastąpi zawarcie kolejnej umowy.

Klient nie będzie musiał zachodzić w głowę, do kiedy obowiązuje jego polisa. Przypomni mu o tym bowiem jego ubezpieczyciel – zobowiązany będzie to zrobić nie później niż na 14 dni przed datą zakończenia ochrony ubezpieczeniowej.
Poprawi się także sytuacja klientów, jeśli chodzi o wypłacanie świadczeń przez towarzystwo. Dużo szybciej otrzymają oni należny im zwrot niewykorzystanej składki. Towarzystwo będzie miało 14 dni na wypłatę zwrotu składki po otrzymaniu od klienta dokumentów, stwierdzających na przykład trwałą utratę pojazdu. Zaś sam zwrot będzie przysługiwał za każdy dzień niewykorzystanej, a opłaconej składki (nie, jak dotychczas, za pełny miesiąc).

To jednak nie koniec ułatwień dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ustawodawca, idąc z duchem czasu, pomyślał o korzyściach płynących ze stosowania zdobyczy XXI wieku oraz o stałym rozwoju innowacyjnych rozwiązań oferowanych m.in. w segmencie ubezpieczeń direct.

Dokumenty, które otrzymywaliśmy dotychczas od swojego ubezpieczyciela, a które zawierały podpis odtworzony mechanicznie (np. przez drukarkę komputerową), wywoływały zazwyczaj grymas na twarzy legitymującego nas stróża prawa. Nowe przepisy zrównują ważność podpisu odtworzonego mechanicznie z tym napisanym odręcznie.

Dzięki temu nowe prawo rozwieje obawy klientów co do ważności polis otrzymywanych drogą elektroniczną.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych daje wiele nowych możliwości także ubezpieczycielom.

Jedną z nich jest kwestia możliwości zmiany wysokości składki w trakcie trwania polisy. Towarzystwo będzie miało taką ewentualność, jeśli okaże się, że klient, podczas zawierania umowy ubezpieczenia, zataił bądź podał ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane, mające wpływ na wysokość składki.

Ireneusz Szczęsny
Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego Link4 TU SA