X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

2021-04-08 13:31 czwartek
Zakup auta to nie jedyny wydatek, na jaki musi być przygotowany kierowca. Sporym obciążeniem finansowym może być również opłata za OC, która jest ustalana na podstawie wielu czynników. Jednym z nich jest jednostka napędowa auta, gdyż większa pojemności silnika oznacza wyższą składkę za ubezpieczenie. Nie jest to jedynym wyznacznikiem podczas ustalania stawek, dlatego wyjaśniamy, od czego zależy cena OC oraz jak na jej wysokość wpływa moc pojazdu.

Jak ustalane są składki OC?

W polskim prawie nie funkcjonują przepisy, które ujednolicają koszt obowiązkowego OC dla wszystkich kierowców. Firmy ubezpieczeniowe mają dowolność w ustalaniu wysokości składek, kierując się przy tym własnym taryfikatorem. Trudno więc jednoznacznie określić, jakie konkretnie czynniki biorą pod uwagę podczas kalkulacji stawek. Większość towarzystw oceny ryzyka dokonuje jednak na podstawie:
 • historii dotychczasowego ubezpieczenia – chodzi tu głównie o ciągłość polisy oraz zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
 • sytuacji kierowcy – znaczenie ma m.in. miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy wiek właściciela pojazdu,
 • parametry auta – na wysokość składek wpływa np. marka i model samochodu, rok produkcji, rodzaj paliwa oraz pojemność silnika.
Na tej podstawie ubezpieczyciele określają prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji na drodze, kierując się przy tym statystykami wypadkowymi. Podczas zakupu OC mogą Ci także zostać zadane pytania dotyczące sposobu użytkowania auta, a nawet miejsca jego postoju w nocy.

Pojemność silnika a OC

Jednym z parametrów auta, które są brane pod uwagę przy ustalaniu składek jest jednostka napędowa. Ma to szczególne znaczenie dla młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w za kierownicą i są skłonni do brawurowych zachowań na drodze. Duża pojemność silnika oznacza bowiem większą moc pojazdu, a to zachęca do rozwijania znacznych prędkości. Szybka jazda samochodem jest czynnikiem stwarzającym ryzyko poważnego wypadku, a to oznacza konieczność wypłaty odszkodowania. W związku z tym właściciele pojazdów z dużym silnikiem muszą się liczyć z możliwością podniesienia ceny polisy.

Pojemność silnika a koszt OC

Podczas kalkulacji składek brane są pod uwagę również inne parametry auta, takie jak marka, model czy rodzaj paliwa. Duża pojemność silnika wcale nie musi więc oznaczać, że zapłacisz za polisę maksymalną stawkę. Samochody najnowszej generacji są bowiem wyposażone w nowoczesne podzespoły, dzięki czemu są w stanie osiągać znaczne prędkości przy stosunkowo niewielkiej pojemności silnika. Dotyczy to głównie modeli sportowych, które są przystosowane do dynamicznej i szybkiej jazdy. Można więc spekulować, że właściciele takich samochodów zapłacą więcej za OC niż kierowcy poruszający się rodzinnymi, ekonomicznymi autami. Porównując aktualne oferty poszczególnych towarzystw i uwzględniając przy tym pojemność silnia, szacunkowe ceny kształtują się następująco:
 • do 1 l – ok. 540 zł,
 • od 1,1 do 1,5 l – ok. 620 zł,
 • 1,6 do 1,9 l – ok. 660 zł,
 • 2,0 do 2,5 l – ok. 715 zł,
 • 2,6 do 3,0 l – ok. 850 zł,
 • 3,1 l lub więcej – ok. 870 zł.
Koszty polisy mogą drastycznie wzrosnąć, jeżeli właścicielem samochodu o dużej mocy jest młody kierowca w wieku 18-25 lat. W takim przypadku różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkaset zł, co obrazuje szacunkowa kalkulacja OC:
 • do 1,0 l – ok. 1200 zł,
 • 1,1 do 1,5 l – ok. 1500 zł,
 • 1,6 do 1,9 l – ok. 1610 zł,
 • 2,0 do 2,5 l – ok. 1670 zł,
 • 2,6 do 3,0 l – ok. 1800 zł,
 • 3,1 l lub więcej – ok. 1890 zł.
Parametry pojazdu są ważnym czynnikiem branym pod uwagę podczas ustalania składek, ale niektórzy ubezpieczyciele biorą też pod uwagę wartość rynkową auta. Jest to spowodowane tym, że usunięcie szkody w przypadku drogiego samochodu będzie znacznie kosztowniejsze niż w przypadku starszego, używanego modelu.

Przeczytaj: "Czy pojemność silnika samochodowego wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?"

Jak zaoszczędzić na polisie?

Ceny ubezpieczeń w dużej mierze zależą od polityki prowadzonej w danej firmie. Niektórzy ubezpieczyciele podczas oceny ryzyka kierują się głównie historią bezszkodowej jazdy, przywiązując mniejszą wagę do parametrów auta. Nie jest więc regułą, że będąc posiadaczem pojazdu o dużej mocy, jesteś skazany na maksymalne opłaty z tytułu składek. Istnieją bowiem sposoby, dzięki którym masz szansę sporo zaoszczędzić na OC:
 • ustanowienie współwłaściciela – dzieląc auto z osobą, która ma zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę, możesz skutecznie obniżyć wysokość składek. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla młodych kierowców, dla których ceny polis są najwyższe,
 • porównywanie ofert – na rynku funkcjonuje wiele towarzystw, a każde z nich ma inny taryfikator i system oceny ryzyka. Korzystając z internetowej porównywarki możesz samodzielnie sprawdzić, w której firmie dostaniesz najtańszy wariant OC,
 • zakup polisy online – obecnie niemalże wszystkie towarzystwa umożliwiają podpisanie umowy przez internet. Decydując się na samodzielny zakup OC masz szansę zaoszczędzić na kosztach prowizji pobieranych przez agentów ubezpieczeniowych.
Najprostszym sposobem, aby nie przepłacać za OC, jest jednak odpowiedzialne poruszanie się po drodze. Firmy ubezpieczeniowe nagradzają ostrożnych kierowców, przyznając zniżki za bezszkodową jazdę, które mogą sięgać nawet 80%.