X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Jak zgłosić szkodę podczas wyjazdu zagranicznego?

2016-09-08 08:44 czwartek

Jest wiele czynników, które mają wpływ na wspomnienia z podróży zagranicznej. O ile tytułowej szkody każdy wolałby uniknąć, łatwość jej zgłoszenia może złagodzić skutki uboczne niefortunnego wypadku, jakim jest najczęściej uraz wykluczający kontynuowanie pobytu czy zniszczenie lub kradzież bagażu. 


Wykupienie ubezpieczenia turystycznego nie uchroni przed wystąpieniem szkody, ale pomoże zredukować jej finansowe konsekwencje, a te często przekraczają możliwości przeciętnego urlopowicza czy pracownika sezonowego przebywającego za granicą.

Aby uzyskać odszkodowanie, warto starannie dobrać elementy polisy, czyli rozszerzenia umowy podstawowej. Jest ich całkiem sporo:
  • powiększony pakiet assistance o np. dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych przez ubezpieczyciela, zakwaterowanie na czas rekonwalescencji czy zwrot kosztów odwołania bądź opóźnienia lotu z zapewnieniem pomocy tłumacza włącznie;
  • powiększony pakiet kosztów leczenia w związku z amatorskim, jak i wyczynowym uprawianiem sportu czy następstwami chorób przewlekłych;
  • powiększony pakiet NNW o ryzyka związane z uprawianiem sportów ekstremalnych, wykonywaniem pracy za granicą czy chorobami tropikalnymi.
Takich przykładów jak powyższe jest znacznie więcej, choć nie każdy produkt danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego dysponuje identyczną liczbą rozszerzeń. Analiza OWU pozwoli w prosty sposób uzyskać takie informacje.


    WYBIERZ NAJKORZYSTNIEJSZĄ OFERTĘ


Kontakt z ubezpieczycielem

Wyjazd zagraniczny niesie za sobą ryzyko wypadków i wystąpienia przykrych zdarzeń, które trudno przewidzieć. Gorzej, jeśli trudności pojawią się na linii ubezpieczony-ubezpieczyciel. A kontakt z Towarzystwem powinien być priorytetem dla samej firmy. Nic tak nie zepsuje oczekiwań jak stale zajęta infolinia, ciągłe przekierowania czy kilkudniowy brak odpowiedzi na wysłany e-mail.

Obecnie zgłosić szkodę lub roszczenie można na kilka sposobów. Wykorzystywane są, w zależności od ubezpieczyciela, różne kanały łączności bazujące na osiągnięciach współczesnej technologii. Oprócz najbardziej tradycyjnego sposobu jak spotkanie z agentem, ubezpieczony ma możliwość:

  • wypełnienia internetowego formularza dostępnego na stronie ubezpieczyciela,
  • wykonania telefonu,
  • wysłania e-maila,
  • wysłania wiadomości SMS,
  • skorzystania z wideoczatu.
 
Warta
 
Signal Iduna Aviva Europa PZU
e-formularz  

na stronie

pliki do pobrania - e-szkoda na stronie na stronie
telefon  
502 308 308
801 308 308
 
22 505 65 06
801 120 120
22 205 50 60
801 888 444
71 369 28 87
801 500 300
22 566 55 55
801 102 102
e-mail  
-
 
- medical@europ-assistance.pl BOK@tueuropa.pl -
SMS  
661 001 581 w treści SZKODA
 
- - - -
inne opcje  
śledzenie zgłoszenia:
Warta Mobile
 
 
-
faks:
22 205 50 11
- wideoczat

Tabela 1. Możliwości zgłoszenia szkody w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych.
Źródło: opracowanie własne

 

Kradzież bagażu - co robić?

Bagaż towarzyszący podróżnemu podczas wyjazdu zagranicznego można przyrównać do domu w pigułce, dlatego strata rzeczy osobistych w obcym kraju jest szczególnie dotkliwa. Jednak kradzież kradzieży nierówna, a raczej sposoby związane z likwidacją szkody.
 
Zgłoszenie szkody z polisy

Infografika 1. Typowe miejsca, w których bagaż jest narażony na kradzież lub zniszczenie.
Źródło: opracowanie własne


Zazwyczaj procedura wygląda podobnie. Aby domagać się odszkodowania z tytułu uszkodzenia bądź utraty bagażu, wystarczy przesłać do ubezpieczyciela druk zgłoszenia szkody (o ile wykupiona polisa posiada takie rozszerzenie) oraz niezbędne dokumenty (patrz: infografika) na adres Towarzystwa Ubezpieczeniowego w ustalonym terminie od daty powrotu do kraju. Okres ten przeważnie wynosi 7 dni.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do liczby i rodzaju przesyłanych dokumentów należy zapytać przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub czekać ze strony ubezpieczyciela na dalsze kroki postępowania.

 

Formularz zgłoszenia szkody

Dostępny na stronie ubezpieczyciela formularz online składa się zazwyczaj z kilku etapów, ale wypełnienie całości nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

1.Dane dotyczące szkody

Pierwszy krok polega na uzupełnieniu informacji o rodzaju i przyczynie szkody, miejscu i czasie zdarzenia oraz krótkim opisie okoliczności zajścia. Niektóre Towarzystwa wymagają także zaznaczenia instytucji, które zostały o szkodzie wcześniej zawiadomione (policja, straż, administracja budynku).

2.Dane dotyczące osoby

Tutaj będą potrzebne dane kontaktowe zarówno osoby zgłaszającej zdarzenie, jak i poszkodowanej (chyba że to ta sama osoba). Ponadto konieczne będzie podanie danych z polisy poszkodowanego w tym serii i numeru dokumentu, grupy i nazwy ubezpieczenia wskazanej na polisie oraz placówki, w której zawarto ubezpieczenie.

3.Dane uzupełniające

Dane te precyzują rodzaj zgłaszanego zdarzenia, np. pobyt w szpitalu z powodu innego niż wypadek. Wówczas należy doprecyzować powód trafienia poszkodowanego do szpitala (choroba, poród, inny), podać nazwę i dane kontaktowe szpitala łącznie z okresem przebywania, a czasem określania czy wypadek miał związek z ruchem pojazdu itp.

4.Dane do kontaktu

To już ostatni krok. Wystarczy uzupełnić dane osoby do kontaktu, wpisać numer konta, na które ma być dokonany przelew tytułem odszkodowania oraz załączyć potrzebne dokumenty. Ostatnia z czynności przyspieszy weryfikację zgłoszenia, ale można też taką dokumentację okazać ubezpieczycielowi później. Potrzebne będą: dowód tożsamości, dokumentacja medyczna (dotyczy przypadku z pkt. 3) oraz rachunki, dowody zapłaty za leczenie, w tym leki i środki opatrunkowe.
 

    DOPASUJ SKŁADNIKI POLISYPoszczególne formularze mogą różnić się od siebie pod względem zawartości. Podobnie jest z porównywarką ubezpieczeń – tu, w zależności od rodzaju poszukiwanego ubezpieczenia, różne informacje będą wymagane w procesie ustalenia ceny za polisę.

Nie zmienia to faktu, że przy użyciu współczesnych ułatwień technologicznych zgłoszenie szkody jest dziś czynnością zupełnie nieskomplikowaną.
 
 
Michał Ratajczak