X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

6 najbardziej prawdopodobnych zagrożeń czyhających na nieruchomość

2017-09-25 11:58 poniedziałek

Polska nie znajduje się na terenie objętym przesuwaniem się płyt tektonicznych, zimy są coraz bardziej łagodne, a o tornadzie można usłyszeć jedynie w doniesieniach zza oceanu. Czy to oznacza, że posiadanej nieruchomości nic nie grozi? Okazuje się, że nie, jeśli tylko uświadomić sobie zakres typowej polisy mieszkaniowej.

To w zakresie ochrony znajdują się właśnie wszystkie zdarzenia, za których wystąpienie i w konsekwencji poniesione straty ubezpieczyciel deklaruje wypłatę świadczenia. Brzmi dobrze, tylko co wziąć pod uwagę przy zawieraniu umowy? Wystarczy ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, a może nie obejdzie się bez rozszerzenia typu kradzież z włamaniem?
 

1 Ogień: pożar, uderzenie pioruna, przepięcie

Ogień to jeden z czterech żywiołów obecnych w ubezpieczeniu nieruchomości. Powodów wystąpienia pożaru może być kilka, a najczęstszym jest umyślne podłożenie ognia czy uderzenie pioruna. Pożar mieści się z reguły w podstawowym zakresie polisy wraz z kilkoma czy nawet kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi.
 
Inną przyczyną wystąpienia ognia jest przepięcie. Uszkodzeniu ulega nie tylko kosztowny sprzęt RTV, AGD czy komputerowy, ale w skrajnych przypadkach dochodzi do zwarcia instalacji i rozprzestrzenienia się ognia. Przepięcie jest jednak traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako dodatek do podstawy. To znaczy, że najpierw trzeba wykupić „ogień i inne zdarzenia losowe”,  a dopiero później „przepięcia” bądź inne dodatki.
 

2 Woda: zalanie, powódź, ulewny deszcz, śnieg i mróz

Zdarzeń związanych z tym żywiołem jest w odniesieniu do nieruchomości kilka rodzajów. W blokach najczęstszym przypadkiem jest zalanie mieszkań położonych między kondygnacjami, lokatorzy ostatnich pięter muszą się martwić o szkody powstały przez przeciekanie dachu, a zamieszkujący parter dodatkowo wodą powodziową.
 
Sama powódź to już jednak rozszerzenie do umowy podstawowej, co nieznacznie podnosi wysokość składki, ale zabezpiecza dom czy mieszkanie na okoliczność wystąpienia kłopotliwych podtopień. Innym zagrożeniem jest też ulewny deszcz (występujący często w połączeniu z burzą), a zimą zalegający na dachu śnieg, który może powodować naruszenie konstrukcji budynku.
 

3 Powietrze: silny wiatr, huragan

Wystąpienie porywistego wiatru jest nieobliczalne w skutkach. Wystarczy nieraz jeden większy podmuch, aby na nieruchomość spadło drzewo czy maszt albo urwała się część konstrukcji domu. Dlatego niejedno ubezpieczenie mieszkania w swojej podstawowej wersji zawiera takie zdarzenia losowe, które mogą wzajemnie od siebie zależeć.
 
Ubezpieczony posiadając w umowie jak najwięcej zdarzeń losowych zwiększa sobie szansę na otrzymanie odszkodowania, które będzie w stanie pokryć finansowe straty. Ale warto też rozeznać się w dodatkach, czy aby część z nich nie będzie równie przydatna, np. szkody wyrządzone podczas akcji ratowniczej. 
 

4 Ziemia: Powietrze: osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi

Domy i mieszkania, których konstrukcja jest zagrożona ze względu na erozję gleby najczęściej znajdują się na terenach pokopalnianych, wzniesieniach czy zboczach. Ziemia może zapadać się również tam, gdzie prowadzone są prace budowlane czy doszło do silnego nasiąknięcia gleby, np. na skutek powodzi.
 
Zagrożenia związane ze zniekształceniem terenu znajdują się w pakiecie zdarzeń losowych. Obecność obu zdarzeń jest bardzo ważna z uwagi na ryzyko naruszenia konstrukcji całego budynku, a w skrajnych przypadkach konieczności rozbiórki. 
 

5 Nieumyślne: uderzenie pojazdu, wybuch, stłuczenie

Powyższe zdarzenia dotyczą działania sił przyrody, a ich występowanie trudno przewidzieć. Podobnie jak tych działań, które powstają na skutek błędu człowieka. W zdarzeniach losowych zawierają się najczęściej:

  • uderzenie pojazdu w nieruchomość,
  • eksplozja,
  • implozja.

Jako dodatek występuje stłuczenie szklanego przedmiotu. Zdarzenie to dotyczy przedmiotów wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jak: szyba od piekarnika, szklany stół, płyta indukcyjna, okno, lustro itp.  
 

6 Umyślne: kradzież z włamaniem, dewastacja, rabunek

Wszystkie zdarzenia umyślne spowodowane przez człowieka, a prowadzące do szkody na mieniu i osobie ubezpieczonego, wymagają dodatkowej polisy i nieznacznie podnoszą roczną składkę, co łatwo sprawdzić w narzędziu jakim jest kalkulator ubezpieczenia mieszkania z strzezdom.pl.
 
Najczęstszym z umyślnych zdarzeń jest kradzież. Może ona dotyczyć zarówno ruchomości pozostawionych na czas nieobecności lokatorów, jak i rzeczy osobistych (pakiet Torebka w jednym z towarzystw), które ma przy sobie ubezpieczony przebywając poza nieruchomością.
 
 
Receptą na dobrą polisę jest umiejętne dobranie rozszerzeń do podstawy. Należy to zrobić w taki sposób, aby wysokość składki mieściła się w możliwościach domowego budżetu, a samo ubezpieczenie uwzględniało możliwe zagrożenia zarówno naturalne, jak i spowodowane działaniem osób trzecich.