X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Kilka słów o osobach uposażonych

2011-03-15 09:11 wtorek
Kupując ubezpieczenie na życie, powinniśmy wybrać osoby uposażone, czyli te, które w przypadku naszej śmierci otrzymają świadczenie. Czym powinniśmy kierować się przy ich wyborze? Czy osoba uposażona musi należeć do rodziny?

Wybór osoby bądź osób uposażonych powinien być decyzją dokonaną z rozwagą i odpowiedzialnością, nie przypadkowo. Uposażeni nie muszą być członkami naszej rodziny, więc jeśli tylko chcemy, możemy zabezpieczyć finansowo osobę niespokrewnioną, wybraną firmę, organizację charytatywną bądź nawet schronisko.

Jakie dane są potrzebne, aby wskazać osobę jako uposażoną?

Aby poprawnie wskazać osobę uposażoną, wystarczy podać jej dane osobowe, numer PESEL, określić stopień pokrewieństwa oraz procentowy udział uposażonego w świadczeniu.

Czy można uposażyć niepełnoletnie dziecko?

Uposażenie dziecka, osoby niepełnoletniej jest dopuszczalne, jednak jeśli śmierć Ubezpieczonego nastąpi przed osiągnięciem przez dziecko 18 roku życia, procedura wypłaty świadczenia może być utrudniona. Dlatego warto uczynić swoim uposażonym kogoś dorosłego, a gdy dziecko dorośnie – wówczas je uposażyć.

Co należy zrobić, gdy osoba uposażona umrze?

W razie wcześniejszej śmierci uposażonego należy uaktualnić polisę. W innym wypadku w razie Twojej śmierci Twoja rodzina i bliscy mogą mieć problemy prawne z ustaleniem, komu należy się świadczenie. Aby w polisie dokonać zmian, wystarczy skontaktować się z pośrednikiem, albo zakładem ubezpieczeń. Uposażonych można zmienić, można dodać druga osobę, wszystko zależy od naszej decyzji.

Co się stanie ze świadczeniem, gdy ubezpieczony nie poda osób uposażonych?

Jeżeli po śmierci ubezpieczonego okaże się, że nie wskazał on osób uposażonych, albo osoby te nie żyją, bądź umyślnie przyczyniły się do jego śmierci – świadczenie z tytułu umowy ubezpieczenia – zgodnie z art. 832. § 2. kodeksu cywilnego przypada najbliższej rodzinie ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba, że umówiono się inaczej. Należy zatem zwrócić na to uwagę w warunkach ogólnych, już przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.

Pamiętaj!

Jeśli wskazałeś jako osobę uposażoną żonę / męża i zdecydowałeś się na rozwód, wówczas osoba ta nie przestaje być automatycznie uposażonym. Jeśli chcesz dokonać zmian, musisz udać się do agenta lub towarzystwa ubezpieczeniowego. Świadczenie z tytułu umowy ubezpieczenia rządzi się odrębnym prawem, niż ogólne zasady dotyczące spadku po osobie zmarłej.

Uposażonymi powinny być niewątpliwie osoby, które chcielibyśmy zabezpieczyć finansowo, gdy nas zabraknie. Najczęściej są to rodzice, współmałżonkowie, dzieci. Aby pieniądze w przypadku naszej śmierci nie trafiły w niepowołane ręce, powinniśmy wybrać osoby uposażone, a nie zostawiać pustej rubryki w formuarzu ubezpieczeniowym.

AZ