X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Dobry wybór ubezpieczenia na życie czyli jak wybrać dobrą firmę ubezpieczeniową?

2011-04-14 09:01 czwartek
Na polskim rynku finansowym istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących nam polisy na życie. Każde towarzystwo ma bogatą ofertę, wszyscy prześcigają się w chwytliwych hasłach reklamowych, promocjach, innowacjach – wszystko po to, aby zdobyć nowych klientów i nie pozwolić odejść starym. Czym kierować się przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego? Czy niska cena składek jest najistotniejsza? A może kierując się niską ceną,zapominamy o innych – niezwykle ważnych aspektach ubezpieczenia? Zapraszam do lektury.


Krok pierwszy: Jak „sprawdzić” towarzystwo?

Aby poznać dane towarzystwo ubezpieczeniowe, możesz poszukać informacji w Internecie. Większość zakładów ubezpieczeniowych publikuje na swoich stronach wyniki finansowe, osiągnięcia oraz aktualne wydarzenia ze swojej działalności. Na podstawie dostępnych danych możesz wybrać te firmy, których wyniki wydają Ci się najbardziej obiecujące. Analizując pozycję danego towarzystwa, zwróć uwagę na poniższe kwestie.
  • Czy spełniają obowiązujące wymogi prawne?
  • Kto należy do udziałowców firmy – czy inwestorem jest duży czy mały ubezpieczyciel?
  • Jakie doświadczenie oraz znajomość polskiego rynku mają dane towarzystwa?
  • Jaka jest ich pozycja rynkowa – czy odnoszą sukcesy, czy cieszą się dobrą opinią?
Oprócz analizowania danych, możesz również poszukać opinii innych - choćby na forach internetowych poświęconych tematyce ubezpieczeniowej. Chociaż zawsze zachęcam do samodzielnego myślenia i samodzielnych decyzji, zapoznanie się z opiniami innych nie zaszkodzi.


 
Krok drugi: Określ swoje potrzeby
Na tym etapie powinieneś zdecydować jaka ochrona jest Ci potrzebna. Warto się zastanowić, czy korzystniejsze nie byłoby zawarcie polis z kilku płaszczyzn. Godne uwagi są rozszerzone plany ochrony, które gwarantują znaczne zniżki. Musisz przy tym pamiętać, że nie zawsze rzeczywisty zakres ochrony pokrywa się z tym, na co pozornie wskazuje nazwa umowy. Definiując podstawową potrzebę ubezpieczeniową - np. tylko pieniądze dla rodziny w przypadku śmierci, czyli ubezpieczenie na życie - upewnij się, czy program nie zawiera czasem dodatkowego zabezpieczenia - np. wypłaty kapitału po dożyciu końca programu.

Musisz również zastanowić się ile pieniędzy przeznaczysz na ubezpieczenie - niech będzie to kwota zgodna z Twoimi możliwościami. Nikt przecież nie chce zakładać polisy na życie, a po chwili z niej rezygnować. Dlatego przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania i możliwości, a następnie szukaj oferty, która w największym stopniu się z nimi pokrywa.

Krok trzeci: Porównaj oferty

Po określeniu swoich potrzeb i przygotowaniu listy towarzystw, możesz przystąpić do porównywania ofert. Zanim skontaktujesz się z agentem ubezpieczeniowym lub podejmiesz decyzję o zakupie polisy online, przeanalizuj wskazane poniżej problemy.
  • Jaki jest poziom ochrony, jakie zdarzenia podlegają ubezpieczeniu, za co i w jakiej części przysługuje Ci odszkodowanie?
  • Jakie umowy dodatkowe można dokupić do ubezpieczenia, czy na pewno są Ci potrzebne?
  • W jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania?
  • Od czego zależy wysokość składki i co jaki czas musisz ją opłacać?
  • Czy oferta, którą się zainteresowałeś, jest typowo ochronna, czy zawiera element oszczędnościowy?
  • Czy możesz zrezygnować z ubezpieczenia i jakie będą tego skutki?
Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe nie należy się z niczym spieszyć. Przede wszystkim powinno się realnie oceni swoje potrzeby oraz możliwości. Poza tym trzeba z uwagą czytać wszelkie informacje na temat danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Naszym pierwszym odruchem byłoby z pewnością zakupienie ubezpieczenia tam, gdzie najtaniej. Jednak odradzam kierowanie się wyłącznie ceną. Jeżeli to cena będzie jedynym argumentem za czy przeciw, możecie zapomnieć o innych, niezwykle ważnych aspektach. Nie można dopuścić do sytuacji, w której po zakupie polisy stwierdzicie, że nie odpowiada ona Waszym potrzebom. Nie twierdzę, że cena ubezpieczenia jest mało istotna, zwracam jedynie uwagę, że nie może być ona jedynym powodem, dla którego wybierzecie towarzystwo X zamiast Y.
 
ASz