X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Samobójstwo a wypłata odszkodowania

2008-05-08 10:59 czwartek
Jeżeli ubezpieczony popełni samobójstwo czy uposażonemu przysługuje prawo do świadczenia? Jak ta kwestia została uregulowana przez prawo? Gdzie znaleźć informacje na temat wypłaty odszkodowań przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

Przepisy prawne

Kwestia samobójstwa oraz wypłaty świadczenia uposażonym osoby, która samobójstwo popełniła, uregulowana została w przepisach kodeksu cywilnego. Dokładniej mówiąc w artykule nr 833.

 

Przy ubezpieczeniu na życie samobójstwo ubezpieczonego nie zwalnia zakładu ubezpieczeń od obowiązku świadczenia, jeżeli samobójstwo nastąpiło po upływie lat dwóch od zawarcia umowy ubezpieczenia.  

 

Zgodnie z powyższym artykułem, jeżeli ubezpieczony popełnił samobójstwo w okresie dwóch lat od zakupu polisy na życie, towarzystwo powinno wypłacić świadczenie jego uposażonym (jeżeli przedmiotowy zakres ochrony uwzględnia samobójstwo jako zdarzenie ubezpieczeniowe).

 
Przepisy a fakty

Właściwie każde towarzystwo ubezpieczeniowe w ogólnych warunkach ubezpieczenia wymienia zdarzenia, które nie upoważniają do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego. I rzeczywiście w praktyce większość towarzystw zabezpiecza się w OWU wyłączając samobójstwo ze zdarzeń, które powodują wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego.

Samobójstwo nie jest traktowane jako śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku. Większość ubezpieczycieli zastrzega, że w czasie trwania umowy towarzystwo ubezpieczeniowe jest zwolnione od odpowiedzialności w przypadku samobójstwa, usiłowania samobójstwa oraz prób okaleczenia niezależnie od stanu psychicznego ubezpieczonego.

Sprawdź warunki ubezpieczenia

Gdy będziesz kupował polisę na życie, a jesteś zainteresowany tematyką samobójstwa w ubezpieczeniach na życie przeanalizuj umowę ubezpieczeniową oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Znajdziesz tam wszelkie interesujące Cię informacje. Jednak według specjalistów z dziedziny ubezpieczeń i prawa, wypłata świadczenia z tytułu samobójstwa przed upływem ustawowego terminu jest dalece nierealna.

    

Alicja Szakiel