X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Czy grupowe ubezpieczenie na życie zapewni wystarczającą ochronę?

2011-02-02 08:51 środa
Ile to już razy zbyliśmy agenta ubezpieczeniowego oferującego nam indywidualne ubezpieczenie na życie, twierdząc, że nasz pracowniczy grupowy program ubezpieczeniowy w zupełności wystarczy na ochronę nas i naszych bliskich. Czy mamy rację? Czy nie popełniamy błędu, odrzucając możliwość dodatkowego ubezpieczenia się we własnym zakresie? Wiadomo, że propozycje ubezpieczeń grupowych poszczególnych towarzystw są różne i nie można uogólniać, nie znając konkretnych rozwiązań, cechujących dane ubezpieczenie, ale możemy zapoznać się z pewnymi uniwersalnymi zasadami, dotyczącymi ubezpieczeń grupowych. Wówczas będziemy mogli zdecydować, czy rzeczywiście indywidualne ubezpieczenia na życie nie są nam potrzebne.

Na pierwszy rzut oka ubezpieczenia grupowe wydają się dużo atrakcyjniejsze niż indywidualne polisy na życie. Ubezpieczenie grupowe zazwyczaj charakteryzuje się niewielką składką, ponieważ ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się na dużą liczbę pracowników. Towarzystwa ubezpieczeniowe podkreślają, że za niewysoką składkę pracownicy i kadra firmy mogą zapewnić poczucie komfortu finansowego sobie i swoim bliskim. Niezależni brokerzy ubezpieczeniowi wskazują jednak, że miesięczna składka w wysokości kilkudziesięciu złotych to zdecydowanie za mało, by zabezpieczyć się na wypadek nieszczęścia. Zdaniem brokerów, polisy grupowe dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Z pewnością zaletą ubezpieczeń grupowych jest brak badań, a często również ankiet medycznych. Zwykle wystarczy, że pracownik oświadczy, że jego stan zdrowia jest dobry. W indywidualnych ubezpieczeniach na życie o charakterze ochronnym jest inaczej. Towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga wypełnienia ankiety medycznej będącej częścią wniosku ubezpieczeniowego, a w przypadku zaawansowanego wieku czy dużej sumy ubezpieczenia ma możliwość skierowania klienta na badania lekarskie.
 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy indywidualnej terminowej polisie świadczenia najczęściej płacone jest tylko uposażonym po zgonie ubezpieczonego. Przy grupowej - wypłacane jest po jeszcze kilku innych zdarzeniach: śmierci małżonka, dziecka, rodziców, teściów, urodzinach dziecka. Z logiki ubezpieczeń grupowych wynika, że mniej opłaca się przystępować do nich młodym osobom, natomiast bardziej osobom starszym i schorowanym. Osoby chore indywidualnie mogłyby w ogóle nie móc się ubezpieczyć, bo towarzystwa po badaniach lekarskich odrzuciłyby ich wnioski o wystawienia polisy. Dla mniej zamożnych pracowników polisa grupowa stanowi dodatkowe, w trudnych chwilach jakże ważne, wsparcie finansowe. A dla hojniejszych pracodawców czy pracowników o dochodach umożliwiających przeznaczenie części poborów na zabezpieczenie siebie czy swoich najbliższych na wypadek nieszczęścia, sprzedawane są polisy na bardzo wysokie sumy ubezpieczenia. Cena za ubezpieczenie może być pokrywana przez pracodawcę, pracownika lub wspólnie.

Jeżeli zbywając agenta ubezpieczeniowego mamy świadomość, że:

- jeśli stracimy pracę, stracimy także ubezpieczenie grupowe,

- polisy grupowe są zwykle bardziej standardowe i uogólnione niż indywidualne polisy na życie,

- polisy grupowe dają nam gotowe rozwiązanie, niezbyt często mamy możliwość sami ukształtować polisę od początku do końca,

to znaczy, że bierzemy na siebie całkowitą odpowiedzialność za dokonany wybór ubezpieczenia i jeśli kiedyś będziemy żałować tej decyzji, to żal będziemy mogli mieć wyłącznie do samych siebie. Ubezpieczenie grupowe lepiej traktować jako bonus, a nie jako wystarczające, jedyne ubezpieczenie na życie. Większość specjalistów jest zgodna co do tego, że ubezpieczenie grupowe nie powinno być stosowane jako ubezpieczenie zastępcze w stosunku do indywidualnego. Jeśli jesteś głową rodziny i chcesz dobrze zabezpieczyć swoich bliskich, powinieneś zadbać o ubezpieczenie z odpowiednio dużą sumą ubezpieczenia.
Ciekawa oferta ubezpieczeń grupowych na ubezpieczeniagrupowe.com.pl

ASz