X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Biegasz? Poszukaj odpowiedniego ubezpieczenia!

2014-09-30 14:07 wtorek

Polacy pokochali bieganie. To najchętniej uprawiany sport nad Wisłą i z roku na rok rośnie liczba „zarażonych” tą dyscypliną sportu. Jakie ubezpieczenie oferują biegaczom firmy ubezpieczeniowe?

Biegać może praktycznie każdy niezależnie od miejsca i pory. Nikogo już nie dziwią osoby uprawiające bieganie w parkach czy na ulicach, popularnym wydarzeniem stały się imprezy sportowe dla biegaczy. Wokół biegania, co naturalne, powstał również całkiem spory rynek usług zarabiający na pasji Polaków. A co biegaczom oferuje branża ubezpieczeniowa?

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Czy osoba uprawiająca bieganie potrzebuje specjalnej ochrony ubezpieczeniowej?

I tak, i nie. Jeśli biegasz amatorsko, dla wzmacniania kondycji i lepszego samopoczucia, standardowe ubezpieczenie NNW powinno być wystarczające. Bieganie nie jest sportem ani ekstremalnym, ani o wysokim stopniu ryzyka, więc nie potrzebujesz rozszerzać polisy o dodatkowo płatną klauzulę, która zapewnia ochronę w tego typu aktywnościach. Na pewno jednak zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i katalog wyłączeń. W kwestii zakresu ochrony ubezpieczeniowej masz bardzo duży wybór. Polisa może obejmować tylko następstwa nieszczęśliwych wypadków w postaci uszczerbku na zdrowiu lub dodatkowo gwarantować wypłatę określonej kwoty świadczenia w związku z pobytem w szpitalu, przebytą operacją, czasową niezdolnością do pracy lub inwalidztwem.

Biegając dwa razy w tygodniu po parku, raczej nie jesteś narażony na poważne kontuzje i wypadki, pamiętaj jednak, że ubezpieczenie działa również w życiu codziennym, zatem obejmuje również nieszczęśliwe zdarzenia powstałe w czasie weekendowego wyjazdu na wieś czy w trakcie drogi do pracy. Różnorodność zakresów i sum ubezpieczenia pozwoli Ci bez problemów dopasować wysokość składki do swoich możliwości.

Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać, jeśli biegasz również w zawodach sportowych, uczestniczysz w maratonach i Twoim celem jest osiąganie jak najlepszych wyników. Ubezpieczyciele traktują taką aktywność jako wyczynowe uprawianie sportu i bezwzględnie powinieneś wówczas rozszerzyć ubezpieczenie NNW o dodatkową klauzulę, za którą będziesz musiał również zapłacić dodatkową składkę. Zwyżka może wynosić nawet 50% stawki podstawowej, ale bez tego rozszerzenia twoje ubezpieczenie nie zadziała, gdy nabawisz się uszczerbku na zdrowiu podczas pokonywania ulicami jednego z polskich miast kolejnego kilometra maratonu.

Oczywiście możesz się zdecydować na typowe ubezpieczenie dla sportowców. Produkty takie oferuje np. PZU (PZU Sport) oraz Uniqa (Wypadek & Przezorność) i charakteryzują się przede wszystkim tym, że są dedykowane osobom aktywnie uprawiającym sport, a więc zakres ochrony jest dostosowany do potrzeb osób związanych z kulturą fizyczną. Ochrona może być aktywna w ograniczonym zakresie – tylko podczas uprawiania sportu lub w pełnym – w ciągu całej doby.

Tylko NNW?

Jeśli bieganie po parku to dla ciebie tylko drobna rozgrzewka, a krajowe imprezy nie dostarczają tylu emocji ile kolejne wyzwania biegowe za granicą, koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu kosztów leczenia. W Polsce w razie jakiejkolwiek kontuzji lub zasłabnięcia na trasie maratonu zostanie ci zapewniona pomoc w ramach publicznej służby zdrowia. Za granicą bywa różnie, dlatego dla własnego komfortu i zabezpieczenia portfela, przed wyjazdem na zagraniczną imprezę sportową zaopatrz się w polisę kosztów leczenia, która będzie oczywiście uwzględniała rozszerzenie z tytułu wyczynowego uprawiania sportu.

Zwyczajowo doraźną pomoc medyczną na trasie powinieneś mieć zapewnioną w ramach organizacji całej imprezy, co jednak jeśli będziesz musiał skorzystać z dodatkowej opieki lekarskiej? Nie zorganizują tego ani nie opłacą organizatorzy maratonu. Problem będzie zdecydowanie mniejszy, jeśli przed wyjazdem zakupiłeś ubezpieczenie kosztów leczenia. Rozszerzając je o świadczenia assistance będziesz miał zagwarantowaną organizację transportu do placówki medycznej, pomoc ze strony tłumacza czy w razie potrzeby organizację przyjazdu z Polski osoby bliskiej. Pamiętaj, że taką polisę możesz wykupić tylko na czas twojego pobytu za granicą. Składka za jeden dzień to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych, który z pewnością się zwróci w razie nieszczęśliwego wypadku skutkującego koniecznością uzyskania pomocy lekarskiej.

Uwaga na innych biegających

Jest jeszcze jedno istotne ryzyko, o którego zabezpieczenie powinien zatroszczyć się każdy biegacz – zarówno amator jak i sportowiec wyczynowy. Chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Tak jak aktywnie uprawiając sport, nietrudno o kontuzję, tak również podczas sportowej rywalizacji nietrudno o potrącenie osoby, którą właśnie omijasz czy nadepnięcie na piętę biegacza z przodu. Nawet podczas treningu w parku możesz niechcący potrącić spacerującą staruszkę. Taki nieszczęśliwy upadek może skończyć się tylko lekkim zadrapaniem, ale może też skutkować poważniejszymi konsekwencjami – skręcaniami lub złamaniami, czasową niezdolnością do pracy poszkodowanego lub koniecznością rehabilitacji staruszki.

I niestety może być tak, że osoba ta zwróci się z roszczeniem o zwrot wszelkich kosztów do sportowca. Jeśli biegasz za granicą, tym bardziej powinieneś posiadać polisę OC. Wystarczy, że będzie to zwyczajne OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o wyczynowe uprawianie sportów. Dodatkowym atutem tego rodzaju ubezpieczenia jest fakt, że będzie ono działało także w związku z czynnościami życia codziennego, zapewniając Ci tym samym kompleksowy zakres ochrony. A składka? Bez problemów powinieneś zamknąć się w kwocie do 100 zł za roczny okres ubezpieczenia.

Powszechne przekonanie jest takie, że sport to zdrowie. I generalnie tak jest. Mimo to jednak warto mieć w zanadrzu dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia, w razie gdyby uprawianie sportu miało skutkować nieoczekiwanymi kontuzjami, uszczerbkami na zdrowiu czy koniecznością podjęcia dodatkowej diagnostyki lekarskiej. Dobrze dobrana polisa NNW i OC w życiu prywatnym, a dla miłośników zagranicznych biegów również kosztów leczenia, to niedroga inwestycja, jednak w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń z pewnością jej rola będzie nieoceniona.  
 

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Sylwia Krukowska