X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

NNW a ubezpieczenie na życie

2010-10-21 09:04 czwartek
Często mylimy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniami następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Chcemy mieć ochronę w razie złamania ręki, a pytamy agenta o ubezpieczenie na życie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące NNW i polis na życie, w poniższym artykule przedstawiany najważniejsze różnice między nimi.

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Ubezpieczenie na życie

Otóż zasadniczym celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom bliskim (uposażonym), którym po naszej śmierci zostaną wypłacone pieniądze. Dodatkowo polisa na życie może pełnić funkcję oszczędnościową. Wyróżniamy:
 • ubezpieczenie ochronne: celem ubezpieczenia jest nasze życie; wypłata świadczenia następuje w przypadku śmierci ubezpieczonego w czasie obowiązywania polisy;
 • ubezpieczenie ochronno-inwestycyjne: pełni funkcję oszczędnościową, jednocześnie gwarantując, że bliska nam osoba nie zostanie bez zaplecza finansowego po naszej śmierci;
 • ubezpieczenie inwestycyjne: jego głównym celem jest gromadzenie środków pieniężnych, a funkcja ochronna jest zminimalizowana; wypłata pieniędzy może nastąpić w przypadku śmierci ubezpieczonego, na koniec trwania polisy lub przy rozwiązaniu umowy.

Umowy dodatkowe

Do każdej z wyżej wymienionych grup można dokupić tzw. umowy dodatkowe, które to właśnie sprawiają, że mylą nam się ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniami NNW. Taką umową może być na przykład ubezpieczenie na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji następuje podwójna wypłata świadczenia uposażonemu. Innym przykładem może być ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków albo ubezpieczenie na wypadek poważnych zachorowań.

Jednak jeśli chcemy ubezpieczyć się tylko na wypadek niefortunnego zdarzenia, jakim jest wypadek, kontuzja, czy inny uszczerbek na zdrowiu, towarzystwa ubezpieczeń oferują NNW.

NNW

NNW to dobrowolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jakimi są nagłe zdarzenia powodujące trwałe uszkodzenie ciała lub śmierć, wywołane przyczyną zewnętrzną, niezależnie od woli ubezpieczonego. NNW zawierane jest na okres 12 miesięcy i obejmuje wypadki powstałe w Polsce i poza jej granicami.

PORÓWNAJ OFERTY NNW!


NNW w pakietach

Mogą występować jako samodzielne ubezpieczenia (np. ubezpieczenie NNW młodzieży szkolnej, czy NNW sportowców), ale także często stanowią część szerszego w swym zakresie ubezpieczenia, będąc częścią ubezpieczeniowych pakietów (szkolnych, mieszkaniowych, komunikacyjnych, turystycznych). To powoduje, że możemy być objęci kilkoma umowami NNW, często nawet nie zdając sobie z tego prawy. Dużym plusem jest tu możliwość sumowania wypłat świadczeń, co oznacza, że mamy prawo do uzyskania odszkodowania za dany wypadek z każdej posiadanej polisy NNW.

Jak ustalane jest wypłacane świadczenie?
 
Istnieją trzy sposoby orzekania wysokości należnego za wypadek świadczenia.
 • System świadczeń proporcjonalnych (oznacza wypłatę procentu sumy ubezpieczenia równego trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu orzeczonemu przez lekarza); dla osób, którym zależy na wypłacie świadczenia proporcjonalnego do uszczerbku zdrowia.
 • System świadczeń progresywnych (oznacza wyższą niż procent uszczerbku wypłatę świadczenia przy poważnych uszczerbkach na zdrowiu); dla osób, które, bardziej niż drobnych urazów, obawiają się poważniejszych wypadków.
 • System świadczeń stałych: dla osób, którym najbardziej zależy na wypłacie świadczenia w przypadku poważnych uszkodzeń ciała, które uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej.
Suma ubezpieczenia

Ustalenie sumy ubezpieczenia zależy wyłącznie od nas, ale pamiętajmy, że rzutuje ona potem na wypłacone świadczenie. Im wyższa suma, tym więcej dostaniemy od ubezpieczyciela, ale i składka za polisę będzie wyższa.

Składka

Składka zależna jest nie tylko od sumy ubezpieczenia, ale również od tzw. klasy ryzyka, czyli rodzaju wykonywanego przez nas zawodu. Spokojna krawcowa z trójką dzieci, czy nauczycielka zapłaci o wiele mniej niż górnik lub zawodowy kierowca. Również uprawiany sport ma znaczenie. Szalony dwudziestolatek skaczący na bungee powinien wykupić sobie rozszerzenie polisy o sporty wysokiego ryzyka, co zwiększy składkę, ale i zapewni mu wypłatę odszkodowania, gdyby wypadek nastąpił podczas uprawiania sportu. Zakłady ubezpieczeń niechętnie obejmują ochroną osoby niepracujące. Na składkę wpływa również dobór opcji dodatkowych, na przykładk koszty świadczeń związanych z pobytem w szpitalu.

PORÓWNAJ OFERTY NNW!


Wyłączenia

Często myślimy, że cokolwiek nam się stanie, dostaniemy środki pieniężne. Należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu warunków ubezpieczenia, a w szczególności zakresu wyłączeń. 

Najczęściej ubezpieczyciel nie zapłaci za:
 • wszelkie choroby lub stany chorobowe;
 • popełnienie lub próbę popełnienia samobójstwa lub przestępstwa;
 • udział w bójkach;
 • wypadki samochodowe, podczas których ubezpieczony był pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających;
 • wypadki podczas działań wojennych, protestów, napromieniowania, zamieszek, rozruchów, strajków, aktów terroryzmu;
 • śmierć i inne uszczerbki powstałe w następstwie niewłaściwego leczenia, wadliwie wykonanych zabiegów, chorób zawodowych, infekcji;
 • wypadki podczas wyczynowego uprawiania sportu (przy czym po dopłaceniu odpowiedniej kwoty istnieje możliwość ubezpieczenia takiego ryzyka).

Ubezpieczenie.com.pl/Ubezpieczeniaonline.pl