X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

PZU: OC bez babci – czy to się opłaca?

2011-07-04 14:39 poniedziałek

Czerwony kapturek kupił swój pierwszy samochód – może niezbyt nowy, ale dla świeżo upieczonego kierowcy w sam raz: mały i ekonomiczny Ford Fiesta IV z silnikiem 1.3i z 1999 roku.

Kupno auta pochłonęło prawie wszystkie oszczędności Czerwonego Kapturka, a przecież jeszcze trzeba je było ubezpieczyć… Większość ubezpieczycieli patrzyła na Czerwonego Kapturka wilkiem – „Młody, bez doświadczenia – pewnie szybko spowoduje szkody i będą z nim same kłopoty. Naliczmy mu wysokie zwyżki za wiek”.

Z pomocą przyszła Babcia Czerwonego Kapturka, wytrawny kierowca, posiadający od lat prawo jazdy, proponując skorzystanie z jej zniżek – Zawsze to taniej, wnusiu. Mam już przecież 60% bonusu”.

Jednak gdy Czerwony Kapturek usłyszał o nowej promocji PZU, skierowanej do młodych kierowców, postanowił wykupić OC tylko na siebie. „Ubezpieczając samochód w PZU, możesz zdobywać zniżki na AC i OC bez zbędnych kombinacji i taniej ubezpieczyć auto bez konieczności dzielenia go ze starszymi” – przekonuje Ubezpieczyciel. „Ubezpieczenie w PZU bez babci – wreszcie coś dla mnie” – pomyślał Czerwony Kapturek i umówił się z Agentem.

Ile na tym zyskał? Nic. Właściwie to stracił kilkaset złotych...

Młody kierowca, który chce wykupić ubezpieczenie na samochód, musi liczyć się ze zwyżkami za wiek, a nierzadko także za krótki staż posiadania prawa jazdy. W poszczególnych towarzystwach poziom tych zwyżek jest różny – od 30% do nawet 200%.

Obecna promocja na OC w PZU zakłada, że młody kierowca, który sam kupi polisę na auto, a więc ubezpieczy je bez współwłaściciela (np. rodzica czy dziadka, który posiada wysokie zniżki na OC), ma niższą zwyżkę za wiek. Nic więcej.

Powtórzmy to jeszcze raz: młody kierowca, który nie posiada żadnych zniżek na OC (a być może ma nawet zwyżkę za spowodowaną szkodę) dostaje w prezencie od PZU mniejszą zwyżkę za wiek. Do 22 roku życia zwyżka ta wyniesie 30%, a od 23 do 25 lat – 20%.

Jeśli ten sam kierowca postanowi ubezpieczyć się z rodzicem czy dziadkiem, musi liczyć się z wyższą zwyżką za swój wiek (50% do 22 lat i 30% od 23 do 25 lat), ale równocześnie korzysta ze zniżek współwłaściciela pojazdu. Cena polisy będzie więc uwzględniać zwyżkę (te 50 lub 30%), ale równocześnie zadziała zniżka starszego współwłaściciela, która może wynieść nawet od 40% do 60%.

21-latek, który ubezpieczy auto ze współwłaścicielem posiadającym maksymalny poziom zniżek i tak zaoszczędzi na polisie.

Ile stracił nasz Czerwony Kapturek, który uległ namowom „wilka” PZU?

  • 471 zł zapłaciłaby za OC sama „babcia” (cena uwzględnia 60% zniżek, posiadanie prawa jazdy od więcej niż 3 lat, kierowca urodzony w 1951 roku);

  • 1530 zł zapłaci Czerwony Kapturek, który poddał się magii reklamy PZU i zawarł ubezpieczenie bez „babci” (brak zniżek Bonus Malus, zwyżka za wiek 30%, kierowca urodzony w 1990 roku);

  • 753 zł wydałby, gdyby ubezpieczał auto z „babcią” (PZU naliczy co prawda 50% zwyżki za wiek młodego kierowcy, ale w kalkulacji uwzględni także 60% zniżki starszego kierowcy).

Warto dodać, że przy ubezpieczaniu auta ze współwłaścicielem młody kierowca także gromadzi własne zniżki za bezszkodową jazdę.
 

Kampania reklamowa PZU buduje przekonanie, że młody kierowca, który ubezpieczy auto „bez babci” może liczyć w tym towarzystwie na bajeczne korzyści. W rzeczywistości są one raczej wyimaginowane…

Oczywiście w pewnych przypadkach system taryfikacji PZU może okazać się korzystny dla młodego kierowcy. Na przykład gdy spowodował on szkodę lub gdy współwłaściciel ma mniejsze zniżki niż 40% - wówczas PZU naliczy tę niższą, promocyjną zwyżkę za wiek (20-30%).

Poza tym PZU nie nalicza zwyżki za krótki staż posiadania prawa jazdy przez świeżo upieczonego kierowcę – a tak robią niektóre towarzystwa.

By nie przepłacić za OC, należy więc skrupulatnie porównać różne opcje ubezpieczenia i pamiętać, że to, co korzystne dla jednych, może okazać się bardzo nieopłacalne dla innych.
 

Olga Żarnowiecka
 

Kalkulacje wykonano w oparciu o dane kierowców wskazane w artykule oraz następujące parametry:

  • adres zamieszkania właścicieli: Radom, kod pocztowy 26-610,
  • Ford Fiesta IV 1.3i, 50KM,
  • benzyna,
  • rok produkcji: 1999 r.,
  • data I rejestracji: 19.02.1999 r.,
  • rodzaj nadwozia: hatchback,
  • liczba drzwi: 3.