X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

2021-04-09 14:38 piątek
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Polisa chroni kierowcę przed konsekwencjami finansowymi w razie zdarzenia na drodze, pokrywając koszty likwidacji szkody. Mimo że OC zawsze obowiązuje w takim samym zakresie, to wysokość składek jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu. Od czego zależy cena ubezpieczenia i na jaki wydatek musi się przygotować młody kierowca? Sprawdziliśmy ile kosztuje OC dla młodego kierowcy w Polsce!
Od czego zależy cena OC?

Zakres ochrony ubezpieczenia jest odgórnie narzucony przez przepisy prawa. Firmy ubezpieczeniowe mają jednak dowolność w ustalaniu cen i dokonywaniu kalkulacji składek według własnego taryfikatora. Trudno więc przewidzieć, jakie konkretnie czynniki są brane pod uwagę do oceny ryzyka ubezpieczeniowego w danym towarzystwie. Można być jednak pewnym, że cena OC zależy od sytuacji kierowcy, historii ubezpieczenia oraz parametrów pojazdu. Do wyliczenia składki, ubezpieczyciel wymaga podania takich informacji jak:
 • marka, model i rok produkcji auta,
 • moc i pojemność silnika,
 • aktualny przebieg i sposób użytkowania pojazdu,
 • data urodzenia oraz adres zamieszkania kierowcy,
 • stan cywilny i wykonywany zawód właściciela auta,
 • rok wydania prawa jazdy oraz historia bezszkodowej jazdy.
Informacje te są potrzebne do oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia na drodze, które będzie skutkowało koniecznością wypłaty odszkodowania. Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się młodzi kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w kierowaniu pojazdami przez co stwarzają największe zagrożenie. Takie osoby muszą zazwyczaj zapłacić maksymalny wymiar składki OC.

Kim jest młody kierowca?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób klasyfikują młodych kierowców. W zależności od firmy, pod uwagę brany jest próg wiekowy lub rok wydania prawa jazdy. Najczęściej za młodego kierowcę uznaje się osobę w przedziale 18-25 lat, która uprawnienia do kierowania pojazdem ma nie dłużej niż 36 miesięcy.
Niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie stosują kryterium wiekowego, a doświadczenie zdobyte za kółkiem. W takim przypadku nie będzie miało znaczenia ile masz lat, gdyż liczy się długość posiadanego prawa jazdy. Zazwyczaj za młodego kierowcę uważa się osobę, która posiada uprawnienia krócej niż 3 lata.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Według statystyk, to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Ma na to wpływ niedostateczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, a także skłonność do brawurowych zachowań na drodze. Młodzi kierowcy muszą się więc nastawić na spory wydatek za ubezpieczenie swojego samochodu. Średnio zapłacą oni o 150% więcej niż właściciele pojazdu spoza grupy ryzyka. Wiele zależy też od parametrów auta, takich jak pojemność i moc silnika. Na maksymalne zwyżki za OC musi się przygotować młody właściciel sportowego samochodu, który jest w stanie osiągać duże prędkości. Koszt polisy dla takiego kierowcy może przekroczyć nawet 2000 zł.

Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

Młody wiek i niedawno zdobyte prawo jazdy nie oznacza, że tacy kierowcy nie mają szansy na tańsze OC. Wysokość składki można skutecznie obniżyć kilkoma sposobami. Jak zapłacić mniej za polisę?
 • Kup ekonomiczny samochód – najmniejsze składki są wyliczane dla aut o niewielkiej mocy i pojemności silnika. Z kupnem szybkiego samochodu sportowego warto więc poczekać aż zgromadzisz maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę,
 • zarejestruj auto ze współwłaścicielem – dopisanie do ubezpieczenia współwłaściciela, który ma wypracowane maksymalne zniżki, może obniżyć cenę polisy nawet o kilkaset zł,
 • porównaj oferty OC – ceny polis u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się sporo różnić. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, skorzystaj z porównywarki ofert. W ten sposób sprawdzisz, w której firmie dostaniesz najtańsze ubezpieczenie,
 • poszukaj promocji – konkurencja na rynku ubezpieczeń jest ogromna, dlatego towarzystwa muszą ze sobą rywalizować o klienta. W tym celu organizują atrakcyjne promocje, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Najczęściej zniżki są przyznawane za polecenie oferty innym lub zakupienie ubezpieczenia online.
 • zapłać z góry – wysoka cena za OC często zmusza młodych kierowców do rozłożenia płatności na raty. Jest to jednak niekorzystne rozwiązanie, gdyż w ten sposób narażasz się na większy wydatek. Postaraj się więc z góry opłacić polisę na cały rok,
 • zadbaj o ciągłość ubezpieczenia – niektórzy ubezpieczyciele udzielają rabatów osobom, które nie mają przerwy w ubezpieczeniu. W tym celu warto poprosić kogoś z rodziny o dopisanie Cię jako współwłaściciela zanim zakupisz swoje pierwsze auto,
 • podpisz umowę przez internet – obecnie każdy kierowca może sam wykupić sobie ubezpieczenie, nie angażując do tego agenta ubezpieczeniowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz kosztów prowizji pobieranych przez pośrednika, a przy tym skorzystasz z dodatkowych rabatów. Wiele towarzystw oferuje bowiem zniżki dla klientów online, które mogą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent.
Jako młody kierowca zapłacisz nieco więcej za ubezpieczenie, ale wraz ze zdobywaniem doświadczenia za kółkiem cena OC będzie spadać. Jeżeli będziesz jeździł bezpiecznie i nie spowodujesz kolizji, w ciągu kilku lat uzbierasz maksymalne zniżki.