X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

www.ubezpieczenie.com.pl

Irlandia - numer PPS – bez niego nic nie załatwisz

Numer PPS jest niezbędny, dlatego warto postarać się o niego zaraz po przybyciu do Irlandii. Formalności nie są zbyt długie, a korzyści ogromne. PPS konieczny jest w przypadku starania się o wszelkie świadczenia socjalne, zaszczepienia dzieci, podjęcia legalnej pracy, czy rozliczenia się  z irlandzkim fiskusem, ale tez rozpoczęcia edukacji i podejścia do egzaminu na prawo jazdy. Słowem, nie obejdziemy się bez niego. Uzyskamy go w Urzędzie do Spraw Socjalnych (Social Welfare), formalności nie trwają zbyt długo. Sam numer otrzymamy pocztą w ciągu tygodnia na nasz adres zamieszkania.

Numer identyfikacyjny PPS (Personal Public Service Number) konieczny jest do:

 • Rozliczenia podatku dochodowego,
 • Powiązania danej osoby z opłacanymi przez nią składkami na ubezpieczenie społeczne,
 • Podjęcia legalnej pracy w Irlandii,
 • Załatwienia większości spraw w irlandzkich urzędach – potrzebny będzie, aby otrzymać świadczenia społeczne, otworzyć konto w banku, wyrobić dokumenty (np. prawo jazdy),
 • Podjęcia edukacji w Irlandii,
 • Bezpłatnej służby zdrowia (osoby najstarsze, najbiedniejsze, ale też kobiety w ciąży i po porodzie),
 • Zawarcie umowy ubezpieczenia (w tym ubezpieczenia zdrowotnego gwarantującego pokrycie kosztów korzystania z prywatnej służby zdrowia).
Numer jest on odpowiednikiem naszego numeru NIP, czyli Numeru Identyfikacji Podatkowej. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę zawodową w Irlandii bez tego numeru. W przypadku, gdy nie posiadamy PPS poniesiemy dość znaczące negatywne konsekwencje finansowe - zapłacimy przeszło 42% podatku dochodowego, co jest sumą dwukrotnie wyższą od podstawowej stawki podatkowej.


Gdzie go uzyskać?

Wydają go biura Social Welfare (Urząd do Spraw Socjalnych). Ich wykaz możemy znaleźć na stronie internetowej: www.welfare.ie, albo dzwoniąc pod numer telefonu (01) 7043000. Sieć biur jest dość mocno rozbudowana, znajdziemy je w praktycznie każdej dzielnicy Dublina. Ważne jest znalezienie placówki, która zajmuje się administracją terenu, na którym mieszkamy. Gdy udamy się do Social Welfare, który nie jest przyporządkowany naszej dzielnicy zostaniemy skierowani do odpowiedniej placówki. Dlatego ważne jest wcześniejsze sprawdzenie wszystkiego na wspominanej już stronie internetowej. Prawdopodobnie adres odpowiedniego Urzędu do spraw Socjalnych będzie znała osoba, od której wynajmujemy mieszkanie.


Wymagane dokumenty

Aby zacząć starania o PPS, należy posiadać dwa rodzaje dokumentów: stwierdzające naszą tożsamość, oraz potwierdzające nasz adres zamieszkania. W praktyce są to:

 • Dowód osobisty lub paszport,
 • Rachunek za prąd, gaz, lub telefon (z adresem zamieszkania, wystawiony na nasze nazwisko),
 • W ostateczności może być to list wystawiony przez osobę, która wynajmuje nam mieszkanie, trzeba wtedy do niego dołączyć rachunek, który został wystawiony na tę osobę, musi na nim znajdować się adres mieszkania, które wynajmujemy,
 • Uznany zostanie też list z oficjalnej instytucji (np. bank), który został wysłany na nasze nazwisko i wskazany adres. Social Welfare nie zakwalifikuje nam natomiast z wiadomych powodów listu prywatnego,
 • Osoby spoza Unii Europejskiej muszą przedstawić jeszcze Kartę Imigracyjną (Immigration Card).

A teraz idziemy do Social Welfare

Kiedy uda nam się skompletować wymagane dokumenty następnym etapem starań o PPS jest udanie się do najbliższego biura Social Welfare. Jak już pisałem wcześniej listę placówek znajdziemy na stronie www.welfare.ie. Są one czynne w godzinach 9:00-16:00, około południa część biur ma przerwę na lunch. Nie musimy martwić się o to, że przychodzimy do biura „z ulicy”, nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się na spotkanie. Udajemy się po prostu do recepcji, gdzie mówimy o celu naszej wizyty.


Wypełnienie dokumentów

Nie powinniśmy długo czekać na spotkanie z urzędnikiem. Sprawdzi on przyniesione przez nas dokumenty. Dostaniemy od niego formularz, który będzie jednocześnie wnioskiem o wydanie Numeru Identyfikacyjnego (w razie problemów należy pytać pracowników biura).


Wydanie PPS

Na wydanie Numeru Identyfikacyjnego PPS będziemy czekali około tygodnia. Przyjdzie on pocztą na nasz adres zamieszkania. Od tej pory możemy posługiwać się w nim w kontaktach z urzędami, bankami. Należy również przedstawić go naszemu pracodawcy, on z kolei prześle go urzędowi skarbowemu. To pozwoli nam na zmianę stawki podatku dochodowego (bez PPS musimy płacić aż przeszło 40 % podatku, po tym jak urząd skarbowy otrzyma nasz numer przejdziemy na niższą - 20% stawkę).

 

Piotr Puczek