X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Dziecko w Irlandii

Statystyki mówią, że do Irlandii z Polski wyjeżdża wiele osób młodych, które na miejscu, po kilku latach decydują się na posiadanie dziecka. Obecnie w Irlandii przebywa około 150 000 Polaków, co w perspektywie kilku lat może dać kilka tysięcy urodzin. Co należy wiedzieć o porodzie w Irlandii, ile on kosztuje, czy można jakoś zapobiec wysokim wydatkom, które niestety są z nim związane? Odpowiedzi szukajcie Państwo w niniejszym artykule.


Ciąża i poród

To jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego rodzica. Na szczęście w Irlandii kobieta w ciąży i po porodzie ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną dla niej samej, jak też dla dziecka. Trwa ona od początku ciąży ( a właściwie po pierwszej wizycie u lekarza General Practicioner, poprzez całą ciążę, poród, aż do 2 miesięcy po porodzie). Łącznie jest to około 11 miesięcy. Po tym okresie jednak trzeba pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Pierwsza wizyta u lekarza

Przyszła mama poniesie jedynie koszty pierwszej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu (General Practicioner), to wydatek 30-60 euro. Wykonuje się u niego następujące badania: ginekologiczne, test ciążowy, badanie krwi, pomiar ciśnienia krwi i wagi, badanie w kierunku obecności wirusa HIV. Kobieta zostanie wtedy wpisana do rejestru kobiet w ciąży, otrzyma także książeczkę zdrowia, która będzie niezbędnym dokumentem do uzyskania bezpłatnej opieki medycznej oraz bezpłatnych porad lekarskich, które przysługują kobiecie oraz dziecku w ciągu całego okresu ciąży oraz 6 tygodni po porodzie. Ważna uwaga: bezpłatna służba zdrowia ma swoje mankamenty, obecne mamy skarżą się na internetowych forach dyskusyjnych na to, że podczas każdej wizyty miały do czynienia z innym lekarzem.

Ubezpieczenie prywatne
 
Wiemy już, że przez prawie 11 miesięcy przyszła mama nie zapłaci za pomoc medyczną. Otrzyma wtedy niezbędną podczas ciąży pomoc i poradę. Część osób posiada jednak wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne, wtedy w ramach tego ubezpieczenia może liczyć na kompleksową opiekę w okresie ciąży oraz po porodzie:
 
Oferta jednego z irlandzkich towarzystw ubezpieczeniowych VHI przedstawia się następująco: 
 • Składka miesięczna 53,50 euro lub 642,02 euro rocznie,
 • Szpitalny zasiłek macierzyński - do 2 500 euro,
 • Opieka pielęgniarska nad dzieckiem w domu - do 2 800 euro,
 • Psycholog dziecięcy - do 240 euro,
 • Porody domowe - do 2 500 euro,
 • Zasiłek dla rodziców asystujących dzieciom - do 1 400 euro,
 • Zasiłek przed- i poporodowy - do 650 euro,
 • Pobyt w salach jednoosobowych

Inny irlandzki zakład ubezpieczeń VIVAS Health oferuje bardzo korzystne cenowo ubezpieczenie zdrowotne obejmujące m.in. leczenie szpitalne o bardzo szerokim zakresie.

 • składka ubezpieczeniowa zaczyna się już od 360 euro rocznie
 • w zamian za taką składkę kobiety w ciąży mają zagwarantowaną niezbędną opiekę podczas ciąży oraz porodu: 3 dniowy pobyt w szpitalu związany z porodem,
 • w przypadku porodu w prywatnej klinice otrzymają od 2100 euro na pokrycie kosztów, 832 euro zostanie z kolei przeznaczone na niezbędne badania noworodka,
 • istnieje także możliwość porodu w domu, w tym przypadku VIVAS wypłaci młodej matce 2100 funtów,
 • ponadto, osobie ubezpieczonej przysługuje szereg świadczeń związanych z opieką lekarską nie związaną z okresem ciąży
 • ubezpieczenie VIVAS możesz kupić bez zbędnych formalności przez Internet!
Zasiłek na dzieci - Child Benefit

Każde dziecko mieszkające w Irlandii ma prawo do świadczeń socjalnych w postaci zasiłku. Prawny opiekun dziecka powinien wypełnić odpowiedni wniosek oraz spełnić kryteria:
 • Wiek dziecka: do 16 roku życia, chyba, że uczy się ono nadal w pełnym wymiarze godzin, wtedy prawo do zasiłku ma prawo młodzież do 19 roku życia,
 • Rezydencja rodziców/opiekunów – o prawnych aspektach uzyskania statusu rezydenta
 • Pobieranie nauki przez dziecko
Warto wystąpić o przyznanie świadczenia Child Benefit, można przeznaczyć je choćby na dodatkowe, komercyjne ubezpieczenie dla dziecka, co jest w Irlandii praktycznie niezbędne, jeśli liczymy na opiekę medyczną na najwyższym poziomie i w ramach ubezpieczenia.


Edukacja w Irlandii

Kolejnym znaczącym wydatkiem jest przedszkole. Może być to nawet koszt 600-800 euro miesięcznie. Ustawodawstwo irlandzkie przewiduje ciekawe rozwiązanie w tej kwestii: można samemu opiekować się swoim dzieckiem, a także odpłatnie kolejną dwójką dzieci. Za takie „domowe przedszkole” nie trzeba odprowadzać podatku. Dochód roczny z tego tytułu nie powinien przekraczać jednak 10 000 euro.

Obowiązkiem edukacyjnym w Irlandii objęte są dzieci od 6 roku życia, jednak w praktyce szkołę zaczynają już w wieku 4-5 lat a szkoła podstawowa trwa 8 lat. Od 12 do 16 roku życia uczęszczają natomiast do szkoły ponadpodstawowej. W tym wieku można już zakończyć edukację, albo kontynuować ją jeszcze przez 2 lata w szkole ponadpodstawowej. Kolejnym etapem edukacji jest szkoła wyższa. Szkolnictwo na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym jest bezpłatne, na etapie szkoły wyższej może być płatne, lub darmowe.
 

Piotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2007-07-11 16:00 środa ~Redakcja | [+] odpowiedz
  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście w tekst wkradły się nieaktualne informacje. Artykuł został już zaktualizowany. Przepraszamy!
 • 2007-06-07 15:54 czwartek ~ania ,listowel | [+] odpowiedz
  skad takie informacje??kobieta w ciazy ma bezplatna opieke lekarska przez cala ciaze + dziecko do 6 tyg.zycia ! dopiero po tym okresie trzeba placic za lekarza przechodzilam tu cala ciaze i rodzilam t... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Główny Ubezpieczony - Ubezpieczony wskazujący osoby objęte ochroną ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.