X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Gdy zachorujesz podczas studiów w Wielkiej Brytanii

Podczas studiów w Wielkiej Brytanii polscy studenci mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Obowiązuje one we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jak też w Szwajcarii, Norwegii, Islandii czy Lichtensteinie. Wybierając się na studia poza te kraje musimy pamiętać, że EKUZ będzie nieprzydatna. Karta ma kilka mankamentów, jednym z nich jest np. brak pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania. W wielu krajach zapłacimy również za akcję ratowniczą i poszukiwawczą. Poza tym w Wielkiej Brytanii natrafimy na dość duże kolejki do lekarzy specjalistów. Dlatego za kwotę kilkudziesięciu funtów możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne, (które poza leczeniem w dobrych warunkach gwarantuje nam inne korzyści: ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, od następstw nieszczęśliwych wypadków).


Gdzie uzyskać Kartę?

EKUZ otrzymamy w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydawana jest osobom ubezpieczonym w Polsce, w przypadku studentów korzystają oni z ubezpieczenia rodziców, dlatego mogą ubiegać się o wydanie Karty. Studenci wyjeżdżający za pośrednictwem programu ERASMUS zwykle zobowiązani są samodzielnie złożyć w wojewódzkim oddziale NFZ wniosek o wydanie EKUZ.


Co Karta nam daje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na taki zakres leczenia, jaki obowiązuje obywateli kraju, w którym przebywamy. Niestety, służba zdrowia w każdym kraju zorganizowana jest inaczej, bezpłatne świadczenie zdrowotne w jednym kraju może być pełnopłatne w drugim. W przypadku Wielkiej Brytanii wygląda to tak, że za część świadczeń musimy płacić (przynajmniej w pewnym zakresie):
 • Porada lekarska: opłata ryczałtowa za wypisanie recepty na jeden lek wynosi 6,4 funta,
 • Ponosimy 80 proc. kosztów leczenia stomatologicznego,
Niestety poniesiemy pełne koszty transportu medycznego do Polski ( a to wydatek nawet kilku tysięcy funtów, wszystko zależy od naszego stanu zdrowia, środka transportu, ewentualnej obecności pielęgniarki). Ta informacja jest szczególnie ważna dla osób młodych, które zwykle są bardziej aktywne, niż starsi. Ewentualny wypadek spowodować może duże problemy finansowe, warto o tym pamiętać.


Zwiedzanie, wyjazdy

Przyjazd na studia do Wielkiej Brytanii to nie tylko siedzenie nad książkami w bibliotece. To doskonała okazja do poznawania uroków Wysp Brytyjskich, ale też w dobie tanich linii lotniczych przy okazji można zwiedzić inne kraje. Decydując się na ubezpieczenie zdrowotne w postaci Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy wiedzieć, że o ile za leczenie szpitalne nie zapłacimy w Wielkiej Brytanii, to już w Irlandii tak, i to kilkadziesiąt euro za jeden dzień. To poważny mankament Karty.


Student pracujący

Stypendia z programu ERASMUS nie wystarczą nam na życie w Wielkiej Brytanii, będziemy musieli podjąć pracę dorywczą. Studenci pracują często w zawodach dość niebezpiecznych i powodujących wiele wypadków (budownictwo, gastronomia-praca w kuchni), stąd warto mieć bogatsze ubezpieczenie zdrowotne niż daje nam EKUZ.


Ubezpieczenie komercyjne: zdrowotne lub turystyczne

Aby w pełni cieszyć się studiami w Wielkiej Brytanii warto pomyśleć o ubezpieczeniu komercyjnym. Znajdziemy tutaj bogatą gamę produktów dostosowaną do potrzeb, jak też do możliwości finansowych.


Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko ochrona przed zbędnymi wydatkami na leczenie. Ten typ polisy gwarantuje nam bogaty pakiet świadczeń:
 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia
  • Konsultacje medyczne lekarzy pierwszego kontaktu, jak też specjalistów,
  • Zabiegi medyczne,
  • Transport medyczny po Wielkiej Brytanii,
  • Transport medyczny z Wielkiej Brytanii do Polski,
  • Refundację lekarstw i środków opatrunkowych,
  • Pobyt w szpitalu,
  • Pokrycie kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby bliskiej,
  • Transport zwłok ubezpieczonego,
  • Opłacenie kosztów poszukiwań w górach, oraz na morzu
   
 2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków: w razie wypadku podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich ulegniemy wypadkowi, który odbije się na naszym zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie. Uzależnione będzie ono od skali utraty naszego zdrowia. Na wypadek śmierci ubezpieczonego, towarzystwo wypłaci 100 % sumy, na jaką zawarte było ubezpieczenie
 3. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich: ubezpieczenie ochroni nas przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich, gdy z naszej winy ktoś zostanie poszkodowany. Nie wielu z nas wie, że jeżeli wyrządzimy krzywdę osobie trzeciej, możemy zostać przez nią pozwani o odszkodowanie
 4. Ubezpieczenie bagażu: w razie problemów z bagażem: zaginięcie, zniszczenie lub uszkodzenie towarzystwo ubezpieczeniowe

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Poza ubezpieczeniami turystycznymi możemy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Jednym z towarzystw oferujących ubezpieczenie zdrowotne jest firma Inter Global, która ma w ofercie kompleksowe ubezpieczenie Ultra Care.Piotr Puczek

Więcej informacji o ubezpieczeniach i odszkodowaniach w Wielkiej Brytanii pod tym adresem

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.