X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Hiszpania: Aby studia w Barcelonie czy Madrycie nie były rujnujące dla naszej kieszeni

Studia w Hiszpanii uważane są przez wielu studentów za najciekawszą ofertę, jaką proponuje nam program wymiany studentów ERASMUS. Można połączyć przyjemne z pożytecznym: zdobycie wiedzy i nawiązanie ciekawych znajomości z poznaniem uroków Półwyspu Iberyjskiego. Ale jeszcze przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które da nam gwarancję, że po studiach w Hiszpanii nie wrócimy do Polski z długami, które będą wynikiem leczenia czy wypadku.

Publiczna służba zdrowia

W wielu hiszpańskich przychodniach lekarze dzielą godziny pracy na dwie części:

 • Poranne i południowe, lekarze przyjmują wtedy pacjentów w ramach publicznego ubezpieczenia,
 • W godzinach popołudniowych przyjmują pacjentów w ramach praktyki prywatnej
Jeśli posiadamy musimy pojawić się w przychodni w godzinach przeznaczonych dla pacjentów z ubezpieczeniem publicznym, w innym przypadku zapłacimy za leczenie. Oczywiście wymóg ten nie obejmuje osób mających wykupione lub , wtedy koszt porady lekarskiej pokrywa nasza polisa.


Pacjenci przyjmowani są w kilku typach placówek ochrony zdrowia:

 • Pogotowie (Servicio de Urgencias),
 • Przychodnie (ambulatorio, consultorio),
 • Ośrodki zdrowia (centro de salud),
 • Szpitale publiczne (Sistema Nacional de Salud)
W wielu hiszpańskich kurortach, podobnie jak w alpejskich miejscowościach Francji, Włoch czy Austrii, nie znajdziemy lekarzy na publicznych kontraktach. Wtedy musimy zapłacić za poradę lekarza, jej cena waha się od 40 do 60 euro. Warto również pamiętać o tym, aby w razie hospitalizacji zastrzec sobie pobyt w pokoju wieloosobowym. W przeciwnym razie zostaniemy potraktowani jako pacjenci prywatni, nasze warunki pobytu, co prawda będą zdecydowanie lepsze (pokój jedno- lub dwuosobowy), ale za tę przyjemność zapłacimy około 180 euro/dzień. Nie mamy też dobrych wiadomości dla osób, które podczas pobytu w Hiszpanii złapie ból zęba – za leczenie stomatologiczne zapłacimy pełną kwotę. To ważna informacja dla studentów, którzy zamierzają przebywać w Hiszpanii kilka miesięcy, w razie problemów stomatologicznych musimy nastawić się na znaczące wydatki.
 
Podsumujmy wydatki na zdrowie, jakie potencjalnie możemy ponieść w Hiszpanii (zakładając, że posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego):
 • Pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne,
 • Trudności ze znalezieniem lekarza w miejscowościach turystycznych, który przyjmie nas w ramach publicznego ubezpieczenia, wtedy za poradę lekarską zapłacimy 40-60 euro,
 • Pełna odpłatność za transport medyczny z Hiszpanii do Polski, koszt uzależniony jest od naszego stanu zdrowia, ale może wynieść nawet kilka tysięcy euro, koszt transportu medycznego z Czech, czy Słowacji jest dużo tańszy (kwestia odległości do Polski), natomiast musimy pamiętać, że Hiszpania leży na przeciwległym krańcu Unii Europejskiej co winduje ceny transportu medycznego,
 • Zapłacimy 40 % ceny leków refundowanych przepisanych nam przez lekarza.
Gdy jedziesz do Hiszpanii i planujesz spędzać czas raczej biernie – w jednym miejscu, ubezpieczenie zdrowotne w postaci EKUZ powinno wystarczyć. Jednak trudno usiedzieć w miejscu będąc w Hiszpanii. Jest to kraj, w którym pełno jest atrakcji turystycznych. Znajdą coś dla siebie amatorzy plażowania, wielbiciele kultury i historii czy osoby lubiące parki przygody. Dlatego wybierając się do Hiszpanii na studia w Barcelonie, czy w Madrycie możemy być pewni, że na studiowaniu się nie skończy. A wtedy przyda nam się dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie turystyczne.


Czy jesteś studentem, czy turystą wykup ubezpieczenie!

Ubezpieczenie turystyczne do doskonałe zabezpieczenie dla osób, które chcą aktywnie poznawać Hiszpanię. Bo grzechem byłoby siedzieć w jednym miejscu.

Zwykle ubezpieczenie turystyczne składa się z kilku części:
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia: nawet, gdy musimy skorzystać z prywatnej służby zdrowia (a jak pisaliśmy w nadmorskich kurortach trudno jest znaleźć publiczną przychodnię zdrowia), koszty zostaną przerzucone na towarzystwo ubezpieczeniowe,
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków: w razie wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie,
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich: w przypadku, gdy jesteśmy sprawcami wypadku, ewentualne roszczenia osób trzecich wobec nas zostaną pokryte przez towarzystwo z którym zawarliśmy umowę,
 • Ubezpieczenie bagażu: w razie jego zaginięcia, zniszczenia lub uszkodzeniaPiotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.