X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Irlandia - Opieka medyczna - leczenie publiczne

logozus
W dzisiejszych czasach wiele osób wyjeżdża za granicę, przede wszystkim w celach zarobkowych, szukając lepszego życia. Ale aby zapewnić sobie to lepsze życie trzeba zadbać też o swoje zdrowie. Każdy wyjeżdżający do Irlandii powinien zdawać sobie sprawę z uprawnień do skorzystania z opieki medycznej w tym kraju. W poniższym artykule zajmiemy się leczeniem publicznym dostępnym w Irlandii.

Pacjenci opieki publicznej korzystają z usług, które są wyznaczone w ramach tej opcji. Nie mają oni takiej samej możliwości wyboru ośrodków leczenia lub lekarzy specjalistów, co pacjenci prywatni. Pacjenci skarżą się też na to, że za każdym, kiedy są chorzy, zmuszeni są korzystać z usług innego lekarza. Często zbyt długo muszą czekać na termin wizyty w przeciwieństwie do usług oferowanych w ramach leczenia prywatnego.

Publiczne usługi zdrowotne świadczone są w szeroko rozumianych szpitalach publicznych – szpitalach Służby Ochrony Zdrowia i publicznych szpitalach społecznych. W niektórych z nich świadczone są też usługi prywatne, w tym celu wyznaczone są specjalne łóżka przeznaczone tylko dla ich klientów.

Usługi w ramach hospitalizacja i opieki dziennej:

  • pacjent przebywa w wyznaczonym łóżku dla pacjentów publicznych w szpitalu publicznym; jeżeli wyznaczone łóżko jest zajęte, zostaje on umieszczony na liście oczekujących, aż odpowiednie łóżko zwolni się, chyba, że jest to nagły przypadek,
  • pacjent nie ma możliwości opcjonalnego wyboru prywatnej wizyty u lekarza specjalisty.

Usługi w ramach leczenia ambulatoryjnego:
  • pacjent musi odwiedzić publiczną przychodnię,
  • pacjentowi nie przysługuje wybór lekarza specjalisty lub innego lekarza, pacjent będzie zobowiązany do wpłacenia odpowiedniej kwoty.

Opłaty w szpitalach publicznych

Pacjenci zakwalifikowani do Kategorii 1 (więcej informacji w artykule „Opieka medyczna w Irlandii„ są zwolnieni z wszelkich opłat. Pacjenci kwalifikujący się do Kategorii 2 są zobowiązani do uiszczania opłat za hospitalizację lub opiekę dzienną. Bieżąca opłata w szpitalach publicznych wynosi ok. €55 za noc do maksymalnej kwoty €550 rocznie (10 nocy). Opłaty nie są pobierane za dodatkowe usługi lub leczenie.

W przypadku pobytu w szpitalu prywatnym lub w prywatnym łóżku w szpitalu publicznym, należy zapłacić zarówno za pobyt jak i za leczenie. Niektóre koszty możesz pokryć z posiadanego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego (więcej a artykule.  

Osoby zwolnione z opłat w szpitalach publicznych:
  • kobiety podlegające opiece położniczej,
  • dzieci w wieku do sześciu tygodni,
  • dzieci ze skierowaniem z klinik lub badań szkolnych,
  • osoby otrzymujące świadczenia zdrowotne w związku z zaordynowanym leczeniem chorób zakaźnych,
  • pacjenci przebywający długo w szpitalu,
  • dzieci leczone w związku z upośledzeniem umysłowym, chorobą umysłową, fenyloketonurią, muskowiscydozą, rozszczepem kręgosłupa, hemofilią, mózgowym porażeniem dziecięcym lub wodogłowiem.

Opłaty za świadczenia wypadkowe i w nagłych przypadkach:

Większość ogólnych szpitali i niektóre szpitale specjalistyczne mają oddziały pogotowia ratunkowego, do których pacjenci mogą się zgłaszać bez skierowania od lekarza rodzinnego (General Practitioner - GP). Jeżeli zgłaszasz się bez skierowania od GP, zapłacisz ok. 55 euro. Opłata ta jest jednorazowa, jeżeli musisz powracać na dalsze wizyty w związku z chorobą lub wypadkiem, nie musisz już ponownie płacić.

Program opieki położniczej i opieki nad dzieckiem w wielu niemowlęcym

Publiczna opieka medyczna przysługuje każdej kobiecie, bez względu na to, czy pracuje, czy też nie. Jest ona darmowa zarówno przez całą ciążę, jak i sześć tygodni po porodzie.

Usługi świadczone są przez lekarza rodzinnego oraz położnika szpitalnego. Aby skorzystać z tych świadczeń należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który powinien zostać wypełniony wspólnie z lekarzem rodzinnym, a który pacjent powinien złożyć w lokalnym biurze Służby Ochrony Zdrowia (HSE) w rejonie.
 
Lekarz rodzinny przeprowadza badanie wstępne, najlepiej przed 12 tygodniem ciąży, następnie pacjentce przysługuje 6 kolejnych badań w czasie ciąży, które odbywają się zamiennie z wizytami w poradni położniczej/szpitalu. Po porodzie lekarz rodzinny zapewnia także opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Obejmuje ona dwa nieodpłatne badania rozwoju dziecka w czasie pierwszych 6 tygodni po urodzeniu. Po krótkim czasie po porodzie matkę odwiedza w domu pielęgniarka środowiskowa, która sprawdza poprawność rozwoju dziecka na różnych etapach.

Opieka publiczna w dużej mierze związana jest z posiadaniem Karty Świadczeń Zdrowotnych, która przysługuje zwyczajnym rezydentom Irlandii w zależności od ich dochodów. Więcej informacji na jej temat przeczytają Państwo w artykule.Paulina Stolarska

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.