X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Irlandia - Opieka medyczna w Irlandii

2007-08-13 12:26 poniedziałek
W dzisiejszych czasach wiele osób wyjeżdża za granicę, przede wszystkim w celach zarobkowych, szukając lepszego życia. Ale aby zapewnić sobie to lepsze życie trzeba zadbać też o swoje zdrowie. Każdy wyjeżdżający do Irlandii powinien zdawać sobie sprawę z uprawnień do skorzystania z opieki medycznej w tym kraju.

Uprawnienie do opieki medycznej nabywa się głównie na podstawie zamieszkania oraz dochodów niż uiszczania podatków oraz ubezpieczenia społecznego. Jeśli się mieszka w Irlandii przez dłuższy czas, uzyska się status tzw. „zwyczajnego rezydenta”. Zwyczajny rezydent, obywatele UE/EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) lub obywatele Szwajcarii są uprawnieni do korzystania z takich samych świadczeń zdrowotnych jak obywatele Irlandii.

Irlandzki system opieki zdrowotnej jest połączeniem usług prywatnych i publicznych. W zależności od osiąganego dochodu, może przysługiwać nam Karta Świadczeń Zdrowotnych upoważniająca do bezpłatnych usług medycznych.


Warianty Karty Świadczeń Zdrowotnych

 • Kategoria 1
Osoby legalnie mieszkające w Irlandii mieszczące się poniżej określonego poziomu dochodów oraz wszystkie osoby powyżej 70. roku życia mogą otrzymać Kartę Świadczeń Zdrowotnych (tzw. Medical Card). Informację o tym, jak uzyskać Kartę znajdziesz poniżej. Posiadacze karty są uprawnieni do następujących nieodpłatnych publicznych usług medycznych:
 • usługi lekarza rodzinnego,
 • zapisane leki,
 • wszystkie świadczenia zdrowotne związane z hospitalizacją pacjenta w szpitalu publicznym,
 • wszystkie ambulatoryjne świadczenia zdrowotne w szpitalach publicznych,
 • usługi stomatologiczne, okulistyczne oraz laryngologiczne i urządzenia medyczne,
 • usługi położnicze oraz opieka nad dzieckiem w okresie niemowlęcym.
 • Kategoria 2
Legalni mieszkańcy, których dochody przekraczają kryteria rezydentów Kategorii 1 lub osoby poniżej 70 roku życia mają bardziej ograniczone uprawnienia:
 • wszystkie świadczenia zdrowotne związane z hospitalizacją pacjenta w szpitalu publicznym,
 • wszystkie świadczenia ambulatoryjne w szpitalach publicznych – z wyłączeniem usług stomatologicznych, rutynowych usług laryngologicznych i okulistycznych, z wyjątkiem, gdy dziecko jest skierowane z kliniki lub ze szkoły,
 • pobyt na oddziałach powypadkowych i pomoc w nagłych przypadkach są płatne, chyba, że pacjent posiada skierowanie od swojego lekarza rodzinnego,
 • usługi położnicze oraz opieka nad dzieckiem w okresie niemowlęcym – świadczenia w okresie ciąży i do szóstego tygodnia po porodzie,
 • refundacja kosztów przepisanych leków przekraczających wyszczególnione kwoty na każdy miesiąc zgodnie ze Schematem Płatności za Leki,
 • inne leki niezbędne do lecenia na określonych warunkach – szczegóły dostępne w lokalnych funduszach zdrowia.

Osoby nie mające Medical Card

Jeżeli sytuacja finansowa nie kwalifikuje do otrzymania Karty Świadczeń Zdrowotnych, mamy prawo do skorzystania z nieodpłatnej pomocy w szpitalach państwowych. Jednakże w tym przypadku za niektóre usługi medyczne będzie trzeba należy uiścić opłatę. Mamy prawo do uzyskania częściowej refundacji  za leki przepisane na receptę, usługi położnicze i usługi poporodowe (opieka nad niemowlakiem). Przysługuje nam też dofinansowanie opieki pozaszpitalnej oraz opieki socjalnej. 

 


A przykładowe opłaty są następujące:

 • wizyta u lekarza ogólnego - od 35 do 50 euro,
 • wizyta u specjalisty - od 80 do 150 euro,
 • doba w szpitalu, pobyt w szpitalu w związku z porodem i połogiem - od 400 do 600 euro,
 • płatne są badania, np. USG.
Mimo wysokich kosztów leczenia jakość świadczonych usług nie jest wcale najwyższa. Dla osób planujące zostać w Irlandii dłużej oraz dla tych, które z powodu wysokich zarobków nie kwalifikują się do bezpłatnego leczenia, rekomenduje się wykupienie prywatnego ubezpieczenia medycznego.


GP visit card

Osobom, które nie spełniają wymagań na Medical Card ale ich dochody są na tyle niskie że wizyty u lekarzy rodzinnych (pierwszego kontaktu), czyli General Practitioners – GP, są zbyt drogie, przysługuje GP Visit Card. Uprawnia ona do bezpłatnych wizyt wyłącznie u tych lekarzy. Koszty leków niestety pacjent ponosi sam. Procedura ubiegania się o tę kartę jest taka sama, jak w przypadku karty medycznej. Różnica polega na poziomie wymaganych dochodów. 

Ważne informacje

 • Listę GPs można znaleźć na stronie The Irish College of General Practitioners: www.icgp.ie
 • Informacje na temat Medical Card, GP Visit Card oraz Health Service Executive: http://oasis.gov.ie

Jak uzyskać Kartę świadczeń Zdrowotnych?

Jeśli dana osoba upoważniona jest do otrzymania Karty Świadczeń Zdrowotnych, na początek powinna udać się do lokalnego Funduszu Zdrowia. Otrzymana specjalny formularz oraz listy praktykujących lekarzy rodzinnych. Powinna wybrać z listy lekarza, który znajduje się w odległości nie większej niż 7 mil. Następnie powinna udać się do lekarza i uzyskać jego podpis poświadczający o pozostaniu lekarzem rodzinnym. Formularz powinien zawierać podpis pracodawcy, który zaświadcza o pobieranych zarobkach. Jeśli pracujemy na własną rękę, jesteśmy zobowiązani przedstawić zeznania podatkowe oraz rachunki poświadczające nasze miejsce zamieszkania. Następnie składamy formularz i po kilku tygodniach otrzymujemy kartę.


Kto oprócz pracujących osób może ubiegać się o kartę?

Osoby, które mogą starać się o otrzymanie karty, to osoby nie posiadające innych środków do życia niż:
 • emerytura socjalna
 • alimenty
 • zasiłek dla osób zakaźnie chorych
 • zasiłek dla osób niepełnosprawnych
 • zasiłek dla samotnych rodziców
 • renta sieroca
 • renta wdowia
 • renta dla osób niewidomych
 • dodatkowe świadczenia z opieki socjalnej
Krótka wizyta w Irlandii

 

Osoby odwiedzające Irlandię na krótko z  krajów UE/EOG są uprawnione do bezpłatnego leczenia w nagłych przypadkach w szpitalach publicznych po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obecnie zastępuje formularz E111. Więcej o karcie: Link do art. o EKUZ). Osoby odwiedzające spoza UE/EOG zostaną obciążone kosztami wykonanych świadczeń zdrowotnych.


Wymagane leczenie poza Irlandią

Osoby zamieszkałe w Irlandii wymagające leczenia, którego przeprowadzenie nie jest możliwe na terenie kraju, mogą podróżować do innych krajów UE w celu uzyskania koniecznych świadczeń medycznych. Przed wyjazdem należy wypełnić formularz E112, a Fundusz Zdrowia musi mieć wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie zgłoszenia.

Oprócz możliwości dostępu do publicznego systemu opieki zdrowotnej, mieszkańcy Irlandii mogą skorzystać z także z prywatnego sektora medycznego. W kolejnych artykułach przybliżymy Państwu informacje na temat wyboru leczenia publicznego i prywatnego.

 

Paulina Stolarska

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.