X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Legalna praca w Belgii i Danii

2009-06-05 10:20 piątek
Od 1 mają 2009 roku Dania i Belgia otworzyły rynek pracy dla polskich obywateli. Jeszcze tylko w trzech krajach Unii Europejskiej – Niemczech, Austrii i Malcie do pracy potrzebne jest specjalne zezwolenie.

Koniec z pracą na czarno

Według ostrożnych szacunków, ocenia się, że w Belgii mieszka i pracuje na czarno około 100 tysięcy Polaków. Co 3 miesiące wyjeżdżali oni do kraju przedłużając ważność wizy turystycznej. Ten fikcyjny proceder służący przedłużaniu pracy na czarno od dawna spotykał się z apelami Komisji Europejskiej, aby otworzyć wciąż zamknięte rynki pracy. Wreszcie 1 maj belgijski i duński rynek pracy został otwarty, co oznacza znaczne udogodnienia dla wszystkich Polaków chętnych pracować w tych krajach. Wraz z możliwością legalnej pracy, Polakom przysługuje także prawo do zasiłku dla bezrobotnych już po pierwszym dniu pracy.

Co zrobić, żeby legalnie pracować w Belgii i Danii?

Żeby legalnie pracować w Belgii, zainteresowana osoba musi zalegalizować swój pobyt dopełniając obowiązku meldunkowego. Podstawą do pobytu w tym kraju jest umowa o pracę. Jeżeli zatrudniony w Belgii na okres dłuższy niż trzy miesiące pokaże umowę o pracę w urzędzie gminy, to zostanie mu wystawiona uprawniająca do pięcioletniego pobytu  Karta E.

Jeżeli osoba wciąż poszukuje pracy, lub ją straciła, to urząd gminy wystawia jedynie numer indentyfikacyjny przypominający polski PESEL i wydaje im tymczasową kartę pobytu (bijlage 19 – nl, annexe 19 – fr) uprawniającą do przebywania w Belgii nie dłużej niż trzy miesiące. Po upływie tego czasu, kartę pobytu należy przedłużyć.

Osoby pragnące pracować w Danii muszą wystąpić o zezwolenie o pobyt do Duńskich Służb Imigracyjnych, na posterunku policji lub (jeśli przebywa się za granicą) w duńskiej ambasadzie, lub konsulacie. Żaby otrzymać zezwolenie trzeba posiadać zaświadczenie od pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Zezwolenie na pobyt jest wydawane na rok, z możliwością przedłużenia na trzy lata.

Poszukiwane zawody

Pomimo rosnącego bezrobocia w Danii jest wiele zawodów potrzebujących natychmiast nowych pracowników. Wciąż poszukuje się: lekarzy, pielęgniarek, pracowników sektora budowlano-montażowego (w tym również inżynierów), kierowców autobusów, taksówkarzy, mechaników (maszyn rolniczych, samochodowych), kucharzy, kelnerów, specjalistów systemów informacyjnych (programistów, projektantów baz danych, systemów oraz oprogramowania).

W Belgii aktualnie poszukiwani są przedstawiciele ponad 100 zawodów. Należą do nich m.in. opiekunki do dzieci, osób starszych i przewlekle chorych, pielęgniarki i lekarze, sprzątaczki, kucharze, ogrodnicy, inżynierowie i technicy IT, elektroniki i mechaniki oraz budownictwa, kadra menedżerska, kierowcy zawodowi, leśnicy, krawcowe, spawacze, architekci i księgowi.

Najczęstszymi warunkami zdobycia pracy w wyżej wymienionych zawodach jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji, oraz znajomość języka. W przypadku Danii – duńskiego, lub czasami angielskiego, w przypadku Belgii francuskiego lub holenderskiego, czasami także wystarczy znajomość angielskiego.  

Płaca i zasiłek

Pracujący na czarno Polacy najczęściej otrzymywali pracę minimalną, nieadekwatną do wykonywanej w danym kraju prazy.  Minimalna stawka godzinowa w Belgii dla pracownika budowlanego wynosi obecnie 12,197 euro. Otrzymują ją osoby sprzątające plac budowy i wykonujące lżejsze prace. Pracownicy na przykład tynkujący, remontujący, czy zakładający instalację elektryczną mogą liczyć na znacznie wyższe płace. Poziomu stawek minimalnych pilnują w Belgii związki zawodowe. Minimalna stawka w Danii to około 95 koron duńskich (44 złote) za godzinę.

Przed otwarciem belgijskiego rynku pracy zasiłek dla bezrobotnych  mogły otrzymać jedynie osoby, które mogły wylegitymować się co najmniej 12 miesiącami pracy na terenie Belgii, ważnym pozwoleniem na pracę (karta pracy B lub ew. C) i ważnym pozwoleniem na pobyt – dotyczyło to osób do 36 roku życia. Osoby powyżej tego wieku musiały wylegitymować się 12 miesiącami pracy z kartą pracy B i okresem ubezpieczenia z poprzednich miesięcy z innego kraju europejskiego. Obecnie wystarczy przepracować w Belgii jeden dzień i przedstawić w związku zawodowym lub w specjalnej kasie dla bezrobotnych zaświadczenia na druku unijnym (formularz E-301) o przepracowaniu odpowiednio 311 (do 36 roku życia), 467 (do 49 roku życia) i 623 (od 50 roku życia) dni na terenie jednego z państw UE.

Wypłacane świadczenie zależy od wieku, dochodów i stażu pracy bezrobotnego. W pierwszym roku zasiłek wynosi zwykle 60 procent ostatniego wynagrodzenia. Od drugiego roku świadczenie zależy od sytuacji rodzinnej świadczeniobiorcy.

W Danii zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom które straciły prace i przez co najmniej rok były członkami tak zwanego funduszu dla bezrobotnych i opłacały składki na fundusz. Osoba ubiegająca się o zasiłek powinna przepracować w ciągu trzech ostatnich lat 52 tygodnie (w pełnym wymiarze godzin), będąc ubezpieczonym w pełnym wymiarze, lub 32 tygodnie (również w pełnym wymiarze czasowym), posiadając częściowe ubezpieczenie. Do wymaganego rocznego ubezpieczenia w funduszu dla bezrobotnych wliczane są także ubezpieczenia od utraty pracy w innych krajach UE.

Nie można zarejestrować się w funduszu dla bezrobotnych nie pracując w Danii. Można natomiast wysłać aplikację o członkostwo przed rozpoczęciem pracy. Pracownik ubezpieczony w pełnym wymiarze musi przepracować minimum  296 godzin w ciągu trzech miesięcy. Pracownik ubezpieczony częściowo powinien przepracować w tym czasie 148 godzin.

Ubezpieczenie zdrowotne

Przepisy UE w zakresie ubezpieczeń społecznych zapewniają, że pracownik może korzystać z zabezpieczenia społecznego w innym państwie UE oraz że takie same świadczenia można eksportować do innego państwa UE.

W zależności od swojej sytuacji należy poprosić o następujące formularze :

•    opieka zdrowotna - formularze, które zostały lub wkrótce zostaną zastąpione przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego: formularze E111 i E111B stosowane przez turystów; E110 stosowane przy międzynarodowych przewozach drogowych, E128 stosowane przez studentów i osoby oddelegowane do innego Państwa Członkowskiego niż ich własny kraj, E119 stosowany przez osoby zarejestrowane jako bezrobotne i szukające pracy w innym Państwie Członkowskim; E104 stosowane dla osób zatrudnionych za granica.
•    planowane leczenie w innym państwie UE - formularz E112;
•    rejestracja emerytów - formularz E121;
•    naliczanie i wypłata emerytur - formularze E200;
•    zasiłki dla bezrobotnych - formularze E300;
•    zasiłki rodzinne - formularze E401;
•    inne formularze (świadczenia dla inwalidów, etc.).

Ponieważ formularze wydawane są indywidualnie, należy wystąpić o ich wydanie dla siebie i, w stosownych przypadkach, dla każdego członka rodziny podróżującego z pracownikiem.
Najlepiej jednak przed wydaniem formularza skonsultować się z pracownikiem polskiego ZUS, ponieważ nie wszystkie świadczenia są przenoszone do każdego kraju UE.

Jak działa ubezpieczenie zdrowotne w Belgii

W momencie zapisu na przykład w ubezpieczeniu Christelijke Mutualiteit, pracownik płaci rocznie +/-60 euro i otrzymuje kartę SIS oraz żółte naklejki. Kartą SIS pracownik musi się legitymować u lekarza domowego, w aptece, oraz w szpitalu. Ceny wizyty u lekarza wynoszą 20 - 25 euro. Po wizycie lekarz daje pacjentowi rachunek na który pacjent musi przykleić żółtą naklejkę i wysłać w specjalnej kopercie lub zanieść do ubezpieczenia. Ubezpieczenie przelewa następnie połowę kwoty na konto pacjenta. W aptece pacjent dostaje od razu lekarstwa po obniżonej cenie po pokazaniu karty SIS.

To ubezpieczenie nie jest wystarczające aby pokryć koszt pobytu w szpitalu. Jeśli pracownik będzie chciał wykupić ubezpieczenie szpitalne to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami około 200-300 euro rocznie.

Opieka zdrowotna w Danii

Ze względu na wysokie koszty opieki medycznej w tym kraju nie istnieje obowiązek korzystania z ubezpieczeń zdrowotnych. Pracując w Danii i płacąc podatki zatrudniony automatycznie  podlega systemowi ochrony zdrowia. Pracownicy sezonowi, podobnie jak turyści, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy medycznej jedynie w nagłych wypadkach. Lekarstwa w Danii są w pełni płatne. Istnieje możliwość dochodzenia w urzędzie gminy zwrotu części poniesionych wydatków. Stanie się tak, jeśli suma zarejestrowana na karcie przekroczy 520 DKK w jednym roku kalendarzowym.

Gdzie szukać informacji?

Belgia

Informacje o meldunku:
Lokalne biuro w Antwerpii: tel.: 03 2 92 93 94 fax: 03 2 92 93 99
e-mail: inschrijvingen@stad.antwerpen.be

Urząd pracy:
Flandria: VDAB – www.vdab.be
Bruksela: VDAB lub FOREM
Walonia: FOREM – www.leforem.be

Strona informacyjna ADMB po polsku:
www.admb.be – znajduje się tutaj wiele przydatnych informacji na temat formalności koniecznych do wypełnienia w Belgii, poszukiwania pracy itd.

Dania
Adres duńskiej strony Europejskich Służb Zatrudnienia:
www.eures.dk
www.seasonalwork.dk – prace sezonowe
www.jobnet.dk. -  duński Urząd Pośrednictwa Pracy (Arbejdsformidlingę - AF)
adres: esterbrogade 123, 1620 Kopenhaga V, tel. +4533551020

Bazy danych o zatrudnieniu w Danii:
www.jobindex.dk
www.job-guide.dk
www.workimport.dk

Źródła: Bankier.pl, ADMB

Jakub Tabisz
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
 • 2022-01-20 11:17 czwartek ~Hermeros | [+] odpowiedz
  Oferujemy pożyczki zabezpieczone dostępne w ciągu 48 godzin o oprocentowaniu 3%. Oferujemy pożyczki w przedziale 5000-250.000 zł. Skontaktuj się z nami szybko, aby być bezwarunkowo usatysfakcjonowany... czytaj dalej »
 • 2022-01-20 11:16 czwartek ~Hermeros | [+] odpowiedz
  Oferujemy pożyczki zabezpieczone dostępne w ciągu 48 godzin o oprocentowaniu 3%. Oferujemy pożyczki w przedziale 5000-250.000 zł. Skontaktuj się z nami szybko, aby być bezwarunkowo usatysfakcjonowa... czytaj dalej »
 • 2017-12-04 11:01 poniedziałek ~Sylwester Kaźmierski | [+] odpowiedz
  Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wy... czytaj dalej »
 • 2017-10-12 00:01 czwartek ~max | [+] odpowiedz
  Byłem w Belgii kilka razy. Nie zdecydowałem się na wyjazd na własną rękę, organizowała go firma Ensila Group. Oni oferują bezpłatnie mieszkanie, zapewniają ubezpieczenie. W Belgii wielu pracodawców sz... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.