X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Naciągani na marketing

2013-08-20 12:30 wtorek
Maciej Lichoński
Nadszedł sezon urlopowy, więc wraz z małżonką postanowiliśmy udać się naszym wysłużonym autkiem w podróż po Europie. Jak przystało na rasowego turystę kupiłem aktualne mapy państw, które zamierzaliśmy zwiedzać, wytyczyliśmy wstępnie trasę, spakowaliśmy niezbędny dobytek i zadowoleni z dobrze przygotowanej eskapady zasiedliśmy w domu do ostatniej przed podróżą kawy.

Jako człowiek zapobiegliwy postanowiłem przyjrzeć się bliżej zakupionym mapom. Na wstępie okazało się, że jedna z nich jest zafoliowana. Pomyślałem, że skoro nie ma raczej obawy, że deszcz zamoczy ją w samochodzie, to najwidoczniej jej wydawca chciał w ten sposób zdystansować konkurencję i zwiększyć sprzedaż swoich map w segmencie właścicieli kabrioletów! Ta mapa pękła od razu przy rozkładaniu, więc - aby nie rozerwać jej do końca - zająłem się drugą. Z przodu pięknie zmarnowane miejsce na fotografię jakiegoś skrzyżowania widzianego z lotu ptaka, a z tyłu…

Informacje niezwykle przydatne dla kierowców podróżujących po tym kraju:
  • przyrost naturalny,
  • urbanizacja,
  • obszary chronione (ki diabeł?),
  • religie,
  • analfabetyzm,
  • wydatki na zbrojenia,
  • produkcja energii elektrycznej,
  • saldo migracji.

I wiele, wiele innych, kompletnie bezużytecznych dla mnie, kierowcy i turysty wiadomości. Oczekiwałem, że dowiem się, jakie obowiązują ograniczenia prędkości, na jakie nieznane w Polsce znaki drogowe mogę się natknąć, co oznaczają niektóre napisy na znakach drogowych, jakie reguły jazdy obowiązują na autostradach, jakie mandaty grożą za przekroczenie szybkości, jakie są telefoniczne numery alarmowe - inne niż 112 – i że znajdę wiele innych praktycznych porad. Ten bezcenny raport statystyczny zamykała informacja, ile telefonów komórkowych przypada na jednego mieszkańca.

Dlaczego o tym piszę na portalu, który zajmuje się ubezpieczeniami? Dlatego, że to niezwykłe wydawnictwo skojarzyło mi się z reklamami, billboardami, ulotkami i afiszami różnych banków i firm finansowych oferujących bajeczne oprocentowanie lokat, 0 proc. prowizji od …, pożyczki bez zabezpieczeń itp. itd. Ostatnio nawet mój znajomy założył sobie (wykupił) Indywidualne Konto Emerytalne reklamowane jako pobierające „zero opłat”.

Inteligentny człowiek, a pomimo to dał się nabrać na taki slogan reklamowy! Dzisiaj firmy finansowe potrafią tak wspaniale zaszyć koszty i ukryć je przed klientem, że nawet fachowiec musi czasem dobrze się natrudzić zanim zorientuje się na czym firma zarabia. Na tym portalu wielokrotnie głos zabierali wybitni fachowcy od inwestycji, którzy rozbierali na czynniki pierwsze szeroko reklamowane produkty finansowe, ażeby pokazać czytelnikom, gdzie jest ukryty haczyk, dzięki któremu firma reklamująca swój produkt zawsze zarobi, podczas gdy klient raczej niekoniecznie. Na co dzień mam do czynienia z potencjalnymi klientami, którzy przy pomocy kalkulatora, kartki papieru i długopisu usiłują porównywać różne rozwiązania finansowe. Ci klienci dysponują przy tym wiedzą porównywalną do tej, jaką ja miałem udając się do obcego kraju, bez podstawowej wiedzy, jak mam się tam poruszać po drogach, podczas gdy moja mapa samochodowa informowała mnie o liczbie ludności zainfekowanej wirusem HIV.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.