X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Nasze skargi na towarzystwa ubezpieczeniowe

2013-06-05 21:35 środa
Ubezpieczenie dokumentacji płacowej i osobowej
W maju b.r. Rzecznik Ubezpieczonych przedstawił raport w sprawie skarg kierowanych do swojego Biura od początku 2013 roku. Już na pierwszej stronie opracowania czytamy: „W I kwartale 2013 roku Rzecznik Ubezpieczonych otrzymał 4396 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Dla porównania w I kwartale 2012 roku wpłynęło 3869 skarg – co oznacza, iż nastąpił wzrost o 13,6 proc.”.

Co najbardziej nam się nie podoba?

Na co najczęściej się skarżymy? Pewnie nie będzie zaskoczeniem, że na odmowę wypłaty odszkodowania. W porównaniu z I kwartałem 2012 roku liczba skarg z tej przyczyny wzrosła o 4,0 proc. i wynosi 1527. Na drugim miejscu, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, znaleźli się skarżący niezadowoleni z wysokości przyznanego świadczenia (1424 skargi).

W dalszej kolejności, łącznie 733 skargi Rzecznik Ubezpieczonych zanotował w zakresie składek:
  • ich wysokości oraz stosowanych systemach zniżek i zwyżek (bonus/malus),
  • rozliczeń i zwrotów części składek za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej,
  • ponownej kalkulacji składek i wezwań do dopłaty powstałej różnicy,
  • występowania podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego,
  • egzekwowania przez zakłady ubezpieczeń przedawnionych składek lub ich rat wraz z odsetkami za nieterminową płatność,
  • potrącania opłat przy wypłacie zainwestowanych środków pieniężnych w ubezpieczeniach na życie z funduszem kapitałowym.
Pozostałe zarzuty do ubezpieczycieli w przeważającej większości (351 skarg) dotyczyły opieszałości ubezpieczycieli przy rozpatrywaniu roszczeń.

Ubezpieczenia komunikacyjne w czołówce skarg

Najczęściej skarżymy się na ubezpieczenia komunikacyjne (2252 skargi, co stanowi 51,2 proc. ogółu skarg), a tym dziale na obowiązkowe ubezpieczenia OC (550). Nie podoba nam się nieuzasadnione kwalifikowanie szkody jako szkody całkowitej, częste zaniżanie wartości pojazdu sprzed szkody i jednocześnie zawyżanie wartości pozostałości (wraku).

Co więcej mamy problemy z uzyskaniem pełnego zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, narzucaniem przez zakłady ubezpieczeń jakie części mają być stosowane do naprawy samochodu, przekonaniem o zasadności stosowania amortyzacji części, otrzymaniem odszkodowania w związku z utratą wartości handlowej pojazdu, a także zwrotem kosztów holowania i parkowania auta oraz obniżaniem przez ubezpieczycieli stawek za roboczogodziny, czy niezasadnym doliczaniem do odszkodowań podatku VAT.

Przy ubezpieczeniach autocasco (400 skarg) zazwyczaj nie zgadzamy się z wysokością przyznanego odszkodowania, zapisami ogólnych warunków ubezpieczeń skutkującymi odmową wypłaty roszczeń oraz interpretacją przepisów ubezpieczeniowych.

Sprawdzam ubezpieczenie!

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.