X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Po co gminom OC?

2006-10-17 14:49 wtorek
Od czasu ostatniej reformy administracyjnej samorządy terytorialne obarczane są coraz większym zakresem obowiązków. Gminy, jako podstawowe jednostki organizacyjne, są odpowiedzialne za dostarczanie wody, energii, wywóz śmieci, prowadzenie szkół, przedszkoli czy komunikacji miejskiej. W związku z ogromną liczbą różnorodnych zadań rośnie prawdopodobieństwo wyrządzenia szkody i konieczności wypłacenia odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Samorządy mogą przeznaczyć na ten cel środki z własnego budżetu lub wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia.

Gminy są odpowiedzialne za działalność spółek komunalnych, które w jej imieniu wykonują różnorodne zadania. Dodatkowo, zależnie od formy prawnej spółki komunalnej gminy odpowiadają także za zobowiązania takich podmiotów. Jeżeli spółka komunalna działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gmina odpowiada za zobowiązania do wysokości wniesionego kapitału. W przypadku zobowiązań podatkowych gmina jest zobowiązana uregulować długi w pełnej wysokości. Jeżeli gmina jest właścicielem wszystkich akcji spółki komunalnej działającej w formie spółki akcyjnej, również odpowiada za zobowiązania w pełnej wysokości.

Często zdarza się, że gminy wykonują swoje zadania, tworząc związki gmin lub gmin i powiatów. W takim wypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną, to znaczy, że zobowiązania zostaną podzielone proporcjonalnie między jednostki samorządu  proporcjonalnie do zaangażowania w daną inwestycję.

Na podstawie Kodeksu Cywilnego gminy są odpowiedzialne za szkody wyrządzone przez podmioty, którym zostały przekazane do wykonania zadania własne gmin, a także za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwowych podczas wykonywania powierzonych im czynności. Dlatego gminy ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracowników organów władzy i administracji, a także za szkody wyrządzone przez np. strażników miejskich.

Gminy odpowiadają również za szkody wyrządzone osobom trzecim we wszelkich należących do samorządu placówkach, a więc w urzędach, szkołach, bibliotekach, ośrodkach pomocy, halach sportowych, zakładach opieki zdrowotnej czy zakładach opieki społecznej. Jeżeli np. na terenie szkoły wydarzy się wypadek, odpowiedzialność za szkody zostaje  automatycznie przeniesiona na gminę.

Samorządy gminne są odpowiedzialne za utrzymanie dróg gminnych w należytym stanie i odpowiadają za wszelkie szkody poniesione przez użytkowników dróg. Odpowiedzialność ta może zostać również przerzucona na ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jeżeli samorząd jest właścicielem mieszkań komunalnych lub innych lokali odpowiada za szkody wyrządzone lokatorom tych mieszkań lub najemcom lokali. Ubezpieczenie OC może również pokrywać odpowiedzialność za utrzymanie tych nieruchomości w należytym stanie.

Jako pracodawca, gmina czy inne jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za szkody doznane przez pracowników w takim stopniu jak każdy inny zakład pracy. Odpowiedzialność ta może również zostać przerzucona na ubezpieczyciela poprzez wykupienie polisy OC.

Wielokrotnie może dojść do sytuacji, że poszkodowany skieruje sprawę na drogę sądową, ponieważ stronom nie uda się dojść do porozumienia. Jeżeli sąd nakaże wypłatę odszkodowania to samorząd będzie musiał wypłacić je ze środków swojego budżetu. Ponieważ nie da się przewidzieć zdarzeń, które mogą się wydarzyć i nie da się przewidzieć wysokości ewentualnych odszkodowań, nie zawsze rezerwy budżetowe wystarczą na pokrycie roszczeń. Dlatego coraz więcej samorządów terytorialnych zainteresowana jest wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, z jednej strony ze względu na rosnącą świadomość roszczeniową społeczeństwa, z drugiej strony ze względu na niewysokie koszty opłacenia składki ubezpieczeniowej, której wysokość może wynieść jedynie ok. 0,02 % budżetu gminy.

 

Michał Mostowski

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.