X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Podsumowanie tygodnia – ostra dyskusja po pierwszym czytaniu ustawy dot. zmian w OFE

2011-03-21 09:08 poniedziałek
21 marca, a więc dziś, przypada pierwszy Dzień Wiosny, zwany również Dniem Wagarowicza. Zapewne część uczniów, zgodnie z tradycją, nie zamierza spędzić go w szkole. Któż z nas nie chciałby bezkarnie zrobić sobie takiego jednego dnia wolny od pracy? Na pewno na taki luksus nie może sobie pozwolić rząd, który intensywnie pracuje nad projektem ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym, aby jak najszybciej wprowadzić go w życie. W minionym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy, które wywołało ostrą dyskusję. Partii rządzącej zarzucano, że głównym celem zmian jest obniżenie długu publicznego kosztem przyszłych emerytów, a także dewastacja obecnego systemu emerytalnego. Przeciwnicy proponowanych zmian nie wykluczają wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko rządowi.

Ubezpieczyciele podpisali umowę z UFG

W czwartek 10 marca dwadzieścia pięć firm ubezpieczeniowych podpisało z UFG umowę o udostępnieniu narzędzia do weryfikacji szkód z polis OC i AC. Do tych firm trafia 99,8 procent składki za polisy komunikacyjne OC w Polsce. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić ubezpieczycielom miliony złotych. Z programu pilotażowego przygotowującego wdrożenie tego narzędzia wynika, że nawet 10 procent kierowców mija się z prawdą przy podawaniu wysokości zniżek za bezwypadkową jazdę.

Czy Polacy będą w sądzie walczyć o OFE?

Przeciwnicy propozycji zmian w systemie emerytalnym nie wykluczają wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko rządowi. W związku z tym TNS OBOP przeprowadził sondaż telefoniczny, z którego wynika, że prawie połowa Polaków deklaruje podpisanie się pod takim pozwem. 45% respondentów zdecydowałoby się podpisać pod pozwem zbiorowym o utracone korzyści wynikające z proponowanych zmian w OFE. 41% zapytanych zadeklarowało, że nie złożyłoby takiego podpisu, zaś 14% nie ma zdania na ten temat.

Wyniki AEGON TU na Życie S.A. za IV kwartał 2010

Komentarz Michała Biedzkiego, Prezesa AEGON TU na Życie S.A. i Szef Grupy AEGON w Polsce: "Rok 2010 przyniósł dalszy wzrost AEGON TU na Życie S.A. Dzięki dobrym wynikom ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych AEGON oraz wzrostowi sprzedaży nasze aktywa w zarządzaniu przekroczyły 5 miliardów złotych (wzrost o 10%), a suma bilansowa zbliżyła się do 6 miliardów złotych (wzrost o 8%). W nadchodzących latach spodziewamy się wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami emerytalnymi oraz opartymi na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Zamieszanie wokół składki przekazywanej do OFE powoduje, że wiele osób zdecyduje się dodatkowo odkładać na emeryturę, by nie być zdanym na decyzje posłów w sprawie waloryzacji świadczeń z systemu publicznego."

PZU: Ubezpieczenia dla klientów PTK Centertel

Z myślą o klientach PTK Centertel, PZU SA przygotował dedykowaną ofertę ubezpieczeń grupowych: „nowy bezpieczny telefon" oraz „bezpieczny laptop", obejmujących ochroną komórkowe aparaty telefoniczne oraz netbooki, tablety i laptopy oferowane w ramach usług telekomunikacyjnych w sieci Orange. Od 11 marca klienci sieci Orange, podpisujący i przedłużający umowę o korzystanie z usług telekomunikacyjnych oferowanych przez sieć Orange, mogą skorzystać z wyjątkowej oferty promocyjnej, ubezpieczenia zabezpieczającego aparaty telefoniczne lub netbooki, tablety i laptopy od ryzyka utraty, zniszczenia lub uszkodzenia oraz w przypadku ubezpieczenia telefonu komórkowego dodatkowo od ryzyka nieuprawnionego użycia telefonu w przypadku jego kradzieży lub rabunku.

Japońska tragedia będzie kosztowała ubezpieczycieli nawet 60 mld dolarów?

Firmy zajmujące się kalkulowaniem ryzyka ubezpieczeniowego podały prognozowane koszty, jakie będą musieli ponieść ubezpieczyciele w związku z piątkowym kataklizmem w Japonii. Będzie on najprawdopodobniej drugą najkosztowniejszą katastrofą po huraganie Katrina (2005 rok). Według spółki AIR Worldwide, odszkodowania wypłacane poszkodowanym w japońskiej tragedii wyniosą od 15 do 35 miliardów dolarów. Z kolei raport banku Credit Suisse przewiduje, że kwota ta będzie oscylowała między 10 a 50 miliardami dolarów. Największą sumę przewiduje analityk ubezpieczeniowy Barrie Cornes z londyńskiego banku inwestycyjnego Panmure Gordon. Twierdzi, że wysokość wypłaconych odszkodowań może wynieść nawet 60 miliardów dolarów.

Kto się odważy uratować Polaków?

Burza wokół OFE nadal trwa. Co tak naprawdę wyniknie z niej dla nas, szarych obywateli? Eksperci zajmujący przeciwne stanowiska nadal będą je twardo zajmować, opozycja polityczna zareklamuje swoje propozycje, które przejdą bez echa lub zostaną wyśmiane, media jeszcze przez jakiś czas będą miały stały temat do wieczornego wydania wiadomości, a rząd – nie oglądając się na nikogo i nie bacząc na protesty, które pomału wtapiają się w tło i tracą na wyrazistości – zrobi swoje, czyli drastycznie zmniejszy wysokość składki przekazywanej do OFE. Kto jeszcze ma wątpliwości, czy rządowe „chcieć” w tym wypadku oznacza „móc”? Nakazana żelazna dyscyplina podczas głosowania nad zmianami w OFE to tylko kropla w morzu, ukazująca determinację partii rządzącej. Jednak ten felieton nie ma na celu po raz kolejny przekonywać, że Polacy źle wyjdą na tych zmianach, że emerytury w przyszłości będą niższe, że pieniądze zabrane OFE mają pokryć dziurę budżetową i bieżące bolączki…

OFE: pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym

16 marca w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian dot. OFE. Według premiera projekt powinien satysfakcjonować przyszłych oraz obecnych emerytów i podatników, ponieważ dzięki niemu obniży się dług publiczny, a tym samym zostaną zabezpieczone finanse publiczne. Donald Tusk powiedział, że chce wprowadzić w życie rządowy projekt ustawy, choć zdaje sobie sprawę, że będzie musiał prawdopodobnie zapłacić za to cenę polityczną. Decyzja zmian nie była łatwa, jednak jest konieczna. Partnerzy społeczni są przeciwni wprowadzeniu rządowych zmian w systemie emerytalnych. Według nich głównym celem zmian jest obniżenie długu publicznego kosztem przyszłych emerytów.

Wyniki finansowe Grupy PZU w 2010 roku

W roku 2010 Grupa PZU zebrała 14.544 mln zł składek ubezpieczeniowych. To o 1,3% więcej niż w roku ubiegłym. Na skutek zdarzeń o charakterze jednorazowym zysk netto był mniejszy niż w roku ubiegłym i wyniósł 2.439 mln zł. Grupa PZU wypłaciła 10.299 mln zł z tytułu odszkodowań i świadczeń. Wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) za 2010 rok wyniósł 20,3%. „Za nami rok pełen wyzwań - debiut giełdowy, restrukturyzacja, ale także ogromne powodzie i ostra zima. Z tym większą satysfakcją ogłaszamy dobre wyniki finansowe…” – powiedział Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA.

OFE: ostra dyskusja po pierwszym czytaniu rządowego projektu dot. OFE

16 marca w sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania systemu emerytalnego. Oczywiście zdania odnośnie proponowanych zmian były podzielone. Podczas debaty PJN zarzucała rządowi dewastacje obecnego systemu emerytalnego i zgłosiła wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy. Według partii rząd powinien zastanowić się nad wydłużeniem wieku emerytur, a także nad likwidacją emerytur mundurowych. W odpowiedzi na zarzuty minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że rządowa propozycja zmian w systemie uzdrowi go. Obecnie każdy Polak zwiększa dług publiczny o 4 tysiące złotych. Według niego są to bezmyślnie marnowane pieniądze. Z kolei SLD proponuje, aby każdy urodzony po 1980 roku przekazywał do OFE 5%, a nie jak proponuje rząd 2,3%. Partia podkreśla, że chce ratować państwo, jednak nie zamierza eksperymentować na Polakach.

Liberty Direct rośnie w siłę - 133,6 mln zł składki i 53% wzrost w 2010 roku

Liberty Direct - ubezpieczyciel oferujący polisy przez internet i telefon - opublikował wyniki za 2010 rok. Towarzystwo zebrało składkę przypisaną brutto w wysokości 133,6 mln zł, z czego 37,8 mln zł w IV kwartale. Firma osiągnęła tym samym wynik o 46,2 mln zł lepszy niż w 2009 roku, co oznacza 53% wzrostu. Ubezpieczyciel zawdzięcza go rozwojowi alternatywnych kanałów sprzedaży, rozszerzaniu oferty produktowej oraz koncentracji na podwyższaniu poziomu satysfakcji klientów. Liberty Direct objęło ochroną już blisko 200 tys. pojazdów.

OFE: Rząd nie chce dyskutować z Polakami na temat zmian w OFE

17 marca partie SLD, PIS oraz PJN złożyły do Sejmowej Komisji Finansów Publicznych wniosek w sprawie publicznego wysłuchania rządowego projektu ustawy dotyczącej zmian w OFE. Został on odrzucony. Wiceprezes PiS Beata Szydło stwierdziła, że rząd boi się Polaków i nie chce merytorycznie rozmawiać o zmianach w systemie emerytalnym oraz o przyszłych emeryturach. PO jest zdania, że publiczne wysłuchanie nie jest potrzebne, ponieważ medialna debata na ten temat trwa już od dawna, a PIS chce jedynie przeciągnąć w czasie wprowadzenie nowelizacji ustawy. Rząd zapewnia, że jest otwarty na wszelkie pomysły i wszystkie je będzie rozpatrywał.

AZ
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.