X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Podsumowanie tygodnia – Rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym

2011-03-14 09:04 poniedziałek
Piątkowa tragedia, która dotknęła Japonię, pochłonęła ogromną liczbę ofiar, a także spowodowała olbrzymie zniszczenia. Szacuje się, że w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami życie mogło stracić nawet 10 tysięcy osób. Obecnie Japonii grożą nie tylko kolejne trzęsienia ziemi i tsunami, ale również katastrofa nuklearna. Wydarzenia te zapewne zapiszą się w kartach historii jako jedne z najtragiczniejszych. Tymczasem w Polsce wiodącym tematem jest sprawa OFE. W minionym tygodniu Rząd przyjął propozycję zmian w systemie emerytalnym. Ta decyzja wzburzyła partnerów społecznych. Zaczęto zadawać pytania o sens dialogu społecznego oraz o wiarygodność rządu. Prezydent Komorowski jeszcze nie podjął decyzji, czy podpisze ustawę o zmianach w OFE. Jeśli jednak zostanie ona zatwierdzona, niewykluczone jest, że przeciwnicy zdecydują się złożyć pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

W Komisji Trójstronnej bez porozumienia w sprawie OFE

Związki zawodowe i pracodawcy nie podpisali wspólnego stanowiska w sprawie zmian w otwartych funduszach emerytalnych. PKPP Lewiatan uważa, że jest jeszcze szansa na kompromis. „Mam nadzieję, że przed wtorkowym posiedzeniem rządu przynajmniej część organizacji - członków Komisji Trójstronnej przedstawi wspólne stanowisko i nie zgodzi się na tak radykalne, jak zaproponował rząd, zmniejszenie składki do OFE i tym samym na zmniejszenie poziomu oszczędności emerytalnych. Przy składce w wysokości zaledwie 3,5 proc., mimo podniesienia limitu inwestowania w akcje, emerytury w przyszłości będą niższe niż przy zachowaniu obecnych rozwiązań" - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Ustawa o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym: są już znane założenia rządowego projektu

4 marca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło główne założenia rządowego projektu ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Jedną z najważniejszych propozycji jest wprowadzenie ulgi podatkowej. Każdy, kto wykupi dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, będzie mógł odliczyć ulgę od podstawy opodatkowania. Oprócz tego ustawa zakłada również możliwość finansowania polis zdrowotnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W najbliższym czasie projekt ten będzie konsultowany z Ministerstwem Finansów. Ustawa powinna wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Termin ten może ulec zmianie ze względu na dług publiczny, który niewątpliwie będzie miał wpływ na wprowadzenie ulgi podatkowej.

Komunikat PIPUiF odnośnie wyroku Link 4

Od 8 marca 2011 r., towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 umieszcza w prasie i telewizji swoje trzykrotne przeprosiny dla agentów ubezpieczeniowych za reklamy naruszające dobre obyczaje. Zgodnie z wyrokiem Sądu Gospodarczego, potwierdzonym 22 lutego przez werdykt Sądu Apelacyjnego, Link 4 ma też wpłacić 100 tys. zł na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie. Obydwie instancje uznały, że reklamy Link4 stanowiły czyn nieuczciwej konkurencji. Sądy podtrzymały też zakaz emisji większości reklam podważających profesjonalizm agentów ubezpieczeniowych i ukazujących ich w negatywnym świetle. Tym samym sądy zgodziły się z pozywającym, że reklamy, których celem było zyskanie klientów w systemie sprzedaży direct poprzez atakowanie agentów ubezpieczeniowych i przedstawianie ich w złym świetle, były obraźliwe i naruszały dobre obyczaje w obrocie gospodarczym. Ten werdykt wyznacza nowe granice tego, co jest lub nie jest dozwolone w reklamie.

W ubezpieczeniach Aviva rozwija się szybciej od konkurencji

Zwiększenie udziałów w rynku ubezpieczeń na życie i majątkowych, wyższe wypłaty świadczeń dla klientów, coraz bliższy próg rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych i platformy direct – to najkrótsze podsumowanie działalności towarzystw ubezpieczeniowych Aviva w 2010 roku. W 2010 roku Aviva TUnŻ wypłaciła klientom ponad 56 tys. świadczeń z indywidualnych i grupowych ubezpieczeń na życie na łączną kwotę blisko 205 mln zł. Rekordowe świadczenie po śmierci osoby ubezpieczonej wyniosło 2,7 mln zł z kilku polis. Najwyższe świadczenie z umowy dodatkowej to ponad 500 tys. zł z tytułu kalectwa wskutek nieszczęśliwego wypadku.

OFE: nowelizacja ustawy dot. zabezpieczenia emerytalnego wejdzie z życie 1 maja

8 marca rząd przyjął projekt zmian w systemie emerytalnym. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji ustawy to 1 maja bieżącego roku. Jak poinformował Premier Donald Tusk, do OFE będzie trafiało 2,3% naszej składki, zaś pozostała część zostanie przekazana na subkonta w ZUS (pieniądze te będą dziedziczone na takich samych zasadach, jak te gromadzone w OFE). Z czasem coraz większa część naszych pieniędzy będzie trafiała do funduszy (docelowo w 2017 roku ma wynosić 3,5%). Zmiany te pozwolą do 2020 roku obniżyć dług publiczny o około 190 miliardów złotych. Osoby, które dodatkowo będą oszczędzać na emeryturę, np. na specjalnie utworzonych indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, od 2012 roku mogą liczyć na ulgę podatkową w wysokości 4%.  

OFE: BCC oraz PKPP Lewiatan komentują decyzję RM o przyjęciu projektu zmian w systemie emerytalnym

Decyzja Rady Ministrów o przyjęciu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych zmusza do postawienia pytań o wiarygodność rządu, o sens dialogu społecznego, o demokrację, o sprawy fundamentalne – czyli jak będziemy dalej żyć. Rada Główna BCC na posiedzeniu 9 marca br. uznała, że: Zasady systemu emerytalnego to jeden z podstawowych, najważniejszych czynników kształtujących byt milionów Polaków; Nie wolno przeprowadzać pseudoreform w imię doraźnych potrzeb budżetowych państwa. Z kolei PKPP Lewiatan uważa, że „Obniżenie składki do OFE do 2,3 proc. w tym roku i potem stopniowe jej podwyższanie do 3,5 proc. w roku 2017 jest złym rozwiązaniem, bo spowoduje zmniejszenie oszczędności i inwestycji, i w efekcie zarówno wynagrodzenia, jak i emerytury będą niższe”.

Otwarcie Agencji Generalnej UNIQA w Mielcu

7 marca 2011 roku UNIQA oficjalnie otworzyła Agencję Generalną w Mielcu. Nowa placówka zapewni klientom z województwa podkarpackiego jeszcze lepszy dostęp do usług oferowanych przez Grupę Ubezpieczeniową UNIQA. – Agencja Generalna to mała firma ubezpieczeniowa blisko domu klienta. Każdemu kto nas odwiedzi przedstawimy atrakcyjną, kompleksową ofertę produktów ubezpieczeniowych, w oparciu o dokładną analizę jego potrzeb. Zapraszamy wszystkich do rozmowy z naszymi pracownikami w atmosferze miłego i nowoczesnego wnętrza przy al. Niepodległości 9; zespół doświadczonych specjalistów jest do Państwa dyspozycji – mówi Zuzanna Pietras, Dyrektor Agencji Generalnej UNIQA w Mielcu.

Suma ubezpieczenia: jaka wielkość będzie odpowiednia?

Suma ubezpieczenia jest to ustalona w umowie ubezpieczenia kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione przez ubezpieczonego. Na jakim poziomie powinna zostać ona ustalona, aby ubezpieczenie na życie odpowiednio nas chroniło? Ustalając sumę ubezpieczenia, powinniśmy dobrze przeanalizować nasze zobowiązania (np. kredyty, pożyczki, itp.) oraz potrzeby. Decyzja o wysokości sumy ubezpieczenia powinna być przemyślana, nieprzypadkowa. Bardzo często przyjmuje się, że minimalna kwota polisy na życie powinna być równa trzyletnim zarobkom osoby ubezpieczonej…

Podsumowanie wyników AXA DIRECT osiągniętych w 2010 roku

Przypis składki brutto w roku 2010 wyniósł 170 mln zł, wykazując dynamikę na poziomie 26% w stosunku do roku ubiegłego. Na koniec ubiegłego roku portfel Klientów przekroczył 200 tysięcy i stale rośnie. 2010 był trudnym rokiem dla całego rynku ubezpieczeń majątkowych – komentuje Ryszard Bociong, Dyrektor Generalny. Bardzo długa zima, fala powodzi istotnie wpłynęły na pogorszenie wyników technicznych ubezpieczycieli. Mimo to udało nam się zrealizować pierwotnie zakładane plany dotyczące wyniku technicznego, co było możliwe dzięki zaawansowanej segmentacji i taryfikacji przy ocenie ryzyka.

Oszukałeś ubezpieczyciela przy kupnie OC/AC? Teraz za to zapłacisz

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny tworzy narzędzie do kontroli zniżek z polis OC i AC. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły już od końca marca porównywać deklaracje kierowców ze stanem faktycznym. Nawet do 10 procent kierowców oszukuje na ulgach za bezwypadkową jazdę, podając zaniżoną liczbę kolizji. Ośrodek Informacji UFG pomoże zweryfikować zniżki lub zwyżki przysługujące kierowcom za bezwypadkową jazdę. Jeśli ubezpieczyciel wykryje, że klient podał nieprawdziwe dane, ma prawo wystąpić o dopłatę składki.

Cardif debiutuje na rynku polis strukturyzowanych

Firma Cardif, przy współpracy z BNP Paribas Fortis stworzyła produkt strukturyzowany w formie ubezpieczenia na życie i dożycie oparty o WIBOR 3M, debiutując tym samym na rynku polis strukturyzowanych. Klienci, którzy zdecydują się na zakup WIBOR PROFIT, otrzymają stuprocentową gwarancję zwrotu kapitału na koniec inwestycji. Ponadto, dzięki formie ubezpieczenia na życie i dożycie, zysk z inwestycji jest zwolniony z podatku od dochodów kapitałowych.

AZ
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.