X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Polacy budują Norwegię

Coraz częściej dowiadujemy się, że ktoś z naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych wybiera się do Norwegii. Najczęściej nie chodzi tylko o zwiedzenie pięknych fiordów, ale o pracę. Warto podkreślić – dobrze płatną pracę. Najczęściej wyjazdy dotyczą zatrudnienia w budownictwie. Czy rzeczywiście jest to takie opłacalne?

Polska budowlańcami stoi!

Każdy naród z czegoś słynie (w kontekście pracy), jedni z pracowitości, inni z lenistwa, jeszcze inni z tego, że produkują doskonałe zegarki czy samochody. Z czego słyną Polacy? Jeśli zapytamy się o to Anglika, Niemca, czy Norwega to chyba zgodnie odpowiedzą: z pracowników budowlanych i hydraulików. Pamiętacie reklamę polskiego hydraulika zapraszającego Francuzów do odwiedzin Polski?

Ile tam można zarobić?

Norwegia jest krajem o gospodarce rynkowej, gdzie zarobki specjalistów zatrudnionych w sektorze prywatnym są regulowane przez rynek - państwo określa płace minimalne. Tak więc, jeśli pracujemy legalnie możemy liczyć na minimalne zarobki rzędu (orientacyjna stawka za godzinę, wyrażona w PLN):
 • Pracownicy wykwalifikowani - 56,7
 • Pracownicy niewykwalifikowani (mający jednak roczne doświadczenie w pracy na budowie) - 52,7
 • Pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia - 50,6
 • Pracownicy poniżej 18 roku życia - 33,65
Kiedy możesz zostać pracownikiem wykwalifikowanym?

Posiadanie statusu pracownika wykwalifikowanego jest korzystne pod kątem finansowym, pracownik taki otrzymuje wyższe pobory (najwyższa stawka minimalna). Aby uzyskać taki status musimy udokumentować wykształcenie zdobyte w Polsce (musi być ono uznane za równoważne z wykształceniem norweskim).

Co z umową o pracę?

Osoba legalnie zatrudniona w Norwegii musi zawrzeć ze swoim pracodawcą umowę o pracę. Jeśli zatrudnieni jesteśmy na czas krótszy niż 1 miesiąc taką umowę powinniśmy zawrzeć niezwłocznie, jeśli nasz stosunek pracy będzie trwał dłużej - umowę powinniśmy podpisać do miesiąca.

Umowa powinna składać się co najmniej z kilku elementów:
 • Imienia i nazwiska pracownika,
 • Nazwy pracodawcy,
 • Określać miejsce pracy,
 • Wysokości płacy podstawowej i dodatków, a także świadczeń pozapłacowych,
 • Terminów wypłaty pensji,
 • Dziennego i tygodniowego czasu pracy,
 • Prawa do urlopu,
 • Terminu wypowiedzenia umowy o pracę
Co powinien zagwarantować pracodawca?

Często słyszymy, że Norwegia oferuje swoim obywatelom doskonałe warunki życia. Jak przekłada się to na pracownika budowy?

Pracodawca zobowiązany jest zapewnić:
 • Pomieszczenie przeznaczone na jadalnię,
 • Pokój do wypoczynku (z ogrzewaniem),
 • Szatnię z szafkami,
 • Zakwaterowanie: powinien być to pokój jednoosobowy, który ma dostęp do umywalni, pryszniców, toalet,
 • Odzież roboczą oraz obuwie ochronne, które dostosowane będą do pory roku,
 • 50 % dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych,
 • Rekompensatę za koszty podróży, pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania –jeśli oddelegowany zostałeś do pracy w  miejscu, które uniemożliwia powrót do domu na noc
A jeśli zachorujesz?

Jeśli przebywamy na terytorium Norwegii, szukamy tam pracy, pracujemy nielegalnie lub zatrudnieni jesteśmy na podstawie umowy o pracę warto wiedzieć, co czeka nas w przypadku zachorowania lub konieczności hospitalizacji. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej honoruje jednak Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Każdy obywatel Polski posiadający ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju może wystąpić do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie EKUZ. Gwarantuje ona, że w przypadku zachorowania lub hospitalizacji będziemy traktowani tak samo, jak obywatele Norwegii. Co to oznacza w praktyce?

Za leczenie musisz płacić z własnej kieszeni

Niestety, posiadając EKUZ za leczenie musimy płacić. Stawki przedstawiają się następująco:
 • Wizyta u lekarza: 130 NOK,
 • Porada specjalisty: 280 NOK (ze skierowaniem), 450 NOK (bez skierowania),
 • Wizyta u stomatologa: 100 % odpłatności,
 • Leczenie w szpitalu: bezpłatne,
 • Transport medyczny do Polski: 100% odpłatności, stawki zależą od rodzaju transportu
Takie koszty ponoszą również osoby legalnie zatrudnione w Norwegii.

A może ubezpieczenie prywatne?

Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób przebywających w Norwegii jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pokryje ono wydatki na leczenie w Norwegii oraz innych krajach europejskich (istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na cały świat). Co ważne, jeśli nie opłacamy składek ubezpieczeniowych w Polsce, przyjeżdżając do rodziny na święta możemy mieć duży kłopot. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne go rozwiąże.


Piotr Puczek
 
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Akt przemocy - skierowanie czynności fizycznej bezpośrednio przeciwko ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.