Coraz częściej dowiadujemy się, że ktoś z naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych wybiera się do Norwegii. Najczęściej nie chodzi tylko o zwiedzenie pięknych fiordów, ale o pracę. Warto podkreślić – dobrze płatną pracę. Najczęściej wyjazdy dotyczą zatrudnienia w budownictwie. Czy rzeczywiście jest to takie opłacalne?
Polska budowlańcami stoi!
Każdy naród z czegoś słynie (w kontekście pracy), jedni z pracowitości, inni z lenistwa, jeszcze inni z tego, że produkują doskonałe zegarki czy samochody. Z czego słyną Polacy? Jeśli zapytamy się o to Anglika, Niemca, czy Norwega to chyba zgodnie odpowiedzą: z pracowników budowlanych i hydraulików. Pamiętacie reklamę polskiego hydraulika zapraszającego Francuzów do odwiedzin Polski?
Ile tam można zarobić?
Norwegia jest krajem o gospodarce rynkowej, gdzie zarobki specjalistów zatrudnionych w sektorze prywatnym są regulowane przez rynek - państwo określa płace minimalne. Tak więc, jeśli pracujemy legalnie możemy liczyć na minimalne zarobki rzędu (orientacyjna stawka za godzinę, wyrażona w PLN):
- Pracownicy wykwalifikowani - 56,7
- Pracownicy niewykwalifikowani (mający jednak roczne doświadczenie w pracy na budowie) - 52,7
- Pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia - 50,6
- Pracownicy poniżej 18 roku życia - 33,65
Kiedy możesz zostać pracownikiem wykwalifikowanym?
Posiadanie statusu pracownika wykwalifikowanego jest korzystne pod kątem finansowym, pracownik taki otrzymuje wyższe pobory (najwyższa stawka minimalna). Aby uzyskać taki status musimy udokumentować wykształcenie zdobyte w Polsce (musi być ono uznane za równoważne z wykształceniem norweskim).
Co z umową o pracę?
Osoba legalnie zatrudniona w Norwegii musi zawrzeć ze swoim pracodawcą umowę o pracę. Jeśli zatrudnieni jesteśmy na czas krótszy niż 1 miesiąc taką umowę powinniśmy zawrzeć niezwłocznie, jeśli nasz stosunek pracy będzie trwał dłużej - umowę powinniśmy podpisać do miesiąca.
Umowa powinna składać się co najmniej z kilku elementów:
- Imienia i nazwiska pracownika,
- Nazwy pracodawcy,
- Określać miejsce pracy,
- Wysokości płacy podstawowej i dodatków, a także świadczeń pozapłacowych,
- Terminów wypłaty pensji,
- Dziennego i tygodniowego czasu pracy,
- Prawa do urlopu,
- Terminu wypowiedzenia umowy o pracę
Co powinien zagwarantować pracodawca?
Często słyszymy, że Norwegia oferuje swoim obywatelom doskonałe warunki życia. Jak przekłada się to na pracownika budowy?
Pracodawca zobowiązany jest zapewnić:
- Pomieszczenie przeznaczone na jadalnię,
- Pokój do wypoczynku (z ogrzewaniem),
- Szatnię z szafkami,
- Zakwaterowanie: powinien być to pokój jednoosobowy, który ma dostęp do umywalni, pryszniców, toalet,
- Odzież roboczą oraz obuwie ochronne, które dostosowane będą do pory roku,
- 50 % dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych,
- Rekompensatę za koszty podróży, pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania –jeśli oddelegowany zostałeś do pracy w miejscu, które uniemożliwia powrót do domu na noc
A jeśli zachorujesz?
Jeśli przebywamy na terytorium Norwegii, szukamy tam pracy, pracujemy nielegalnie lub zatrudnieni jesteśmy na podstawie umowy o pracę warto wiedzieć, co czeka nas w przypadku zachorowania lub konieczności hospitalizacji. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej honoruje jednak Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Każdy obywatel Polski posiadający ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju może wystąpić do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie EKUZ. Gwarantuje ona, że w przypadku zachorowania lub hospitalizacji będziemy traktowani tak samo, jak obywatele Norwegii. Co to oznacza w praktyce?
Za leczenie musisz płacić z własnej kieszeni
Niestety, posiadając EKUZ za leczenie musimy płacić. Stawki przedstawiają się następująco:
- Wizyta u lekarza: 130 NOK,
- Porada specjalisty: 280 NOK (ze skierowaniem), 450 NOK (bez skierowania),
- Wizyta u stomatologa: 100 % odpłatności,
- Leczenie w szpitalu: bezpłatne,
- Transport medyczny do Polski: 100% odpłatności, stawki zależą od rodzaju transportu
Takie koszty ponoszą również osoby legalnie zatrudnione w Norwegii.
A może ubezpieczenie prywatne?
Doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób przebywających w Norwegii jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pokryje ono wydatki na leczenie w Norwegii oraz innych krajach europejskich (istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na cały świat). Co ważne, jeśli nie opłacamy składek ubezpieczeniowych w Polsce, przyjeżdżając do rodziny na święta możemy mieć duży kłopot. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne go rozwiąże.
Piotr Puczek