X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

PZU Życie ukarane przez UOKiK

2010-12-22 08:53 środa
Prezes UOKiK uznała, że przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania i nałożyła na towarzystwo karę w wysokości prawie 4 milionów złotych. Niewłaściwy zapis był stosowany w umowach PZU Życie przez okres prawie trzech lat - tym samym ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania ponad 2100 pacjentom.

Po interwencji konsumentów oraz Rzecznika Ubezpieczonych, od marca bieżącego roku trwa postępowanie w tej sprawie. Urząd przeanalizował ogólne warunki umów ubezpieczenia na życie zawierane przez PZU Życie z konsumentami od sierpnia 2007 roku, w szczególności użyte w nich definicje jednostek chorobowych oraz skorzystał z konsultacji instytucji posiadających wiedzę z dziedziny kardiologii, m.in. Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Warszawie.

Urząd stwierdził, że umowy PZU Życie zawierały definicję zawału serca, która nie odpowiada obowiązującej wiedzy medycznej i tym samym zawęża to sytuacje przewidziane wypłatą odszkodowania. Wprowadzało to w błąd konsumentów, ponieważ nie mieli oni świadomości, że ubezpieczeniem objęta jest tylko wybrana część przypadków zawałów serca.

W swoim komunikacie PZU poinformowało, że "definicja zawału serca nie jest przez PZU Życie stosowana już od 1 czerwca 2010 r. Należy zaznaczyć, że kwestionowane w Decyzji UOKIK postanowienia OWU nie stanowiły tzw. klauzul abuzywnych, czyli zabronionych postanowień umownych wpisanych do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK".

Z uwagi na to, że Decyzja jest nieprawomocna, PZU Życie analizuje jej uzasadnienie i ewentualne odwołanie się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: UOKiK, PZU

OZ
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.