X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Raport o ubezpieczeniach od klęsk żywiołowych

2013-06-05 21:53 środa
Ubezpieczenie przed powodzią

Po głośnej wypowiedzi Włodzimierza Cimoszewicza z 1997 roku pod adresem powodzian - to jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać - każda kolejna ekipa nie szczędziła pieniędzy dla zalanych czy podtopionych. Od 1998 do 2008 roku na zasiłki i zapomogi poszło około 330 mln zł. Jednak prawdziwa kumulacja wydatków nastąpiła w ostatnich czterech latach.

Największe straty spowodowała powódź z 2010 roku. Na naprawę szkód i zapomogi z kasy państwa wypłacono ponad 2,3 mld zł. Jednak najwięcej wydano wtedy na zapomogi i pomoc dla powodzian - blisko 890 mln zł.

Wydatki z budżetu państwa i Funduszu Solidarności* na usuwanie szkód spowodowanych przez powodzie, ulewne deszcze, huragany i gradobicia (w mln zł)

Lata

Zasiłki dla rodzin i osób, poszkodowanych w wyniku klęsk żywołowych, z przeznaczeniem na remont i odbudowę budynków mieszkalnych oraz pomoc doraźną

Odbudowa infrastruktury komunalnej

Odbudowa infrastruktury przeciwpowodziowej

Odtworzenie zniszczonego sprzętu oraz doposażenie Państwowej Straży Pożarnej

Wszystkie wydatki

 

 

2009

23,8

365,1

40,2

16,9

446

 

2010

898,9

875,3

396,3

156,3

2 326

 

2011

12,3

998,8

314,4

21,4

1 346

 

2012

22,3

697,8

220,8

13,1

954

 

Razem

957,3

2 937

971,7

207,7

5 074

 

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
* - środki unijne

Najwięcej poszkodowanych rodzin, w związku z klęską w 2010 roku, było w województwach: dolnośląskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Mniej, bo 875 mln zł wydano wtedy na naprawy i odbudowę infrastruktury czyli dróg, mostów i budynków publicznych.

Rok i dwa lata później rząd już nie był tak hojny dla powodzian - na zapomogi i pomoc dla nich wydano stosunkowo niewiele, w porównaniu z wydatkami na naprawę szkód - tylko 12,3 mln i 22,3 mln zł.

« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.