X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Szkoły bez ubezpieczenia

2009-02-03 09:45 wtorek
Emerytura dla nauczyciela
Zdaniem STBU ponad 30% placówek edukacyjnych nie posiada ubezpieczenia od żywiołów, czy sprzętu elektronicznego. Blisko połowa z nich korzysta za to z polis „za złotówkę”, gdzie zakres ochrony jest równie symboliczny jak ich cena.

Występujące w polisach „za 1 zł” rażąco niskie sumy ubezpieczenia nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony. Naraża to na znaczące ryzyko nie tylko szkoły, czy przedszkola ale przede wszystkim urzędy miejskie. Co ciekawe, analizując praktykę ubezpieczeniową w szkolnictwie można znaleźć także przypadki nadgorliwości – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nauczycieli, których posiadanie nie ma najmniejszego uzasadnienia. Nieuzasadniony jest z kolei brak polisy OC szkoły, a sytuacja taka dotyczy blisko dwóch trzecich jednostek podległych wydziałom edukacji.

Niestety takich „kwiatków” jest znacznie więcej. Statystycznie połowa budynków szkół nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową lub zadeklarowana wartość majątku uniemożliwia uzyskanie pełnego odszkodowania. Sumy ubezpieczenia to często kwoty fikcyjne  i nieweryfikowalne. Polisy lokowane są u wielu ubezpieczycieli oraz posiadają nieracjonalne poziomy składek. Istnieją ponadto poważne trudności z nadzorem nad szkodami, a na kompleksową analizę ich przyczyn, częstotliwości, czy wielkości przyznawanych odszkodowań nie ma nawet co liczyć.

Jak widać oświacie nie zawsze można wystawić ocenę celującą. Jednak dopiero obiektywny audyt polis oraz kompetencja brokera pozwalają na zidentyfikowanie stanu faktycznego i podjęcie stosownych działań „porządkowych”. Do najważniejszych należeć będą: ograniczenie ilości posiadanych polis, podwyższenie sum i polepszenie zakresów ubezpieczeń oraz obniżenie składek w ujęciu globalnym. Niemniej istotne okaże się zastosowanie sublimitów dla ryzyk o mniejszej istotności oraz zintegrowane zarządzanie polityką szkodową.

Źródło: STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

JT
« powrót do działu: Ubezpieczenia inne
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.