X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie zdrowotne w Estonii

Estonia jest od maja 2004 roku członkiem Unii Europejskiej. Dzięki temu, wyjeżdżając do tego kraju, możemy wyrobić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona leczenie w dowolnym kraju członkowskim Unii Europejskiej (oraz m.in. w Szwajcarii i Norwegii) na takich samych zasadach, jakie obowiązują w publicznej służbie zdrowia obywateli danego kraju. W wielu krajach nie zapłacimy za leczenie, w innych poniesiemy pewne koszta. Estonia znajduje się w tej drugiej grupie – pacjent partycypuje w odpłatności za swoje leczenie. Można jednak uniknąć wysokich opłat. Jak? Zapraszam do lektury artykułu.


Gdzie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

W każdej placówce, która podpisała umowę z Estońskim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (Eesti Haigekassa), czyli odpowiednikiem naszego Narodowego Funduszu Zdrowia, honorowana jest EKUZ. Jeśli chodzi o leczenie szpitalne, to osoby, których życie i zdrowie są zagrożone mogą zgłaszać się bezpośrednio do szpitala, wszyscy inni muszą posiadać skierowanie od lekarza ogólnego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leczenia specjalistycznego. W przypadku, gdy decydujemy się na wizytę u lekarza na prywatnej praktyce lub na leczenie w szpitalu niepublicznym, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie miała zastosowania, a koszty leczenia będziemy musieli pokryjć z własnej kieszeni (istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia, ale o tym za chwilę).


Koszt leczenia w publicznej służbie zdrowia:

 • Wizyta lekarza pierwszego kontaktu w domu – koszt wizyty ponosi pacjent, opłata wynosi kilkadziesiąt koron estońskich,
 • Porada lekarza specjalisty – zapłacimy do 50 koron estońskich,
 • Pobyt w szpitalu – do 25 koron estońskich za każdy dzień, opłaty obowiązują przez pierwsze 10 dni pobytu w placówce. Kosztów hospitalizacji nie ponoszą:
  • dzieci
  • młodzież do 19 roku życia,
  • kobiety w ciąży i po porodzie,
  • osoby wymagające intensywnej terapii,
 • Leki - część leków jest refundowana, dotyczy to medykamentów znajdujących się na liście Estońskiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapłacimy za nie 20 lub 50 koron estońskich (za część leków zapłacimy więcej –od 0 do 50 %),
 • Część osób: dzieci 4 -16 roku życia, oraz osoby mające więcej niż 63 lata mogą otrzymać na niektóre leki zniżkę nawet do 90 %,
 • Leczenie stomatologiczne - dzieci i młodzież do 19 roku życia jest zwolniona  z opłat, pozostali zapłacą pełną kwotę za leczenie stomatologiczne - z wyjątkiem usunięcia zęba i rozcięcia ropnia,
 • Transport medyczny po Estonii - jest bezpłatny w nagłych wypadkach,
 • Koszt transportu medycznego z Estonii do Polski - jest płatny w całości przez pacjenta (w zależności od stanu zdrowia, rodzaju transportu, asysty pielęgniarki - możemy zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro).


Jeśli zechcesz zobaczyć Sankt Petersburg

Studia w Estonii to niepowtarzalna okazja do poznania kultury Rosji. Do byłej stolicy Imperium – Sankt Petersburga jest jedynie trochę więcej niż 200 kilometrów. A w mieście znajdziemy Teatr Maryjski, Ermitaż – jedno z największych muzeów na świecie, Muzeum Rosyjskie, piękny Sobór Zmartwychwstania Pańskiego.

Wyjeżdżając do Federacji Rosyjskiej, musimy pamiętać, że nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Polscy obywatele zgodnie z umową polsko-rosyjską mogą liczyć na bezpłatne leczenie. Jednak w praktyce często trudno jest wyegzekwować to prawo. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Poza tym takie ubezpieczenie przydatne będzie również w Estonii.


Ubezpieczenie Turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne da nam możliwość podróżowania po całej Europie. Nie będziemy musieli martwić się tym, że w danym kraju Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest nieważna. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje nam pokrycie kosztów leczenia również w prywatnej służbie zdrowia, a lecząc się w estońskiej publicznej służbie zdrowia nasza polisa pokryje obowiązkowe koszty związane np. z pobytem w szpitalu, czy wizytą lekarską. Ale to nie wszystko:
 
 1. W zależności od wariantu, ubezpieczenie kosztów leczenia zagwarantuje nam:
  • Zabiegi medyczne i operacje,
  • Konsultacje medyczne lekarzy pierwszego kontaktu, jak też lekarzy specjalistów,
  • Transport medyczny po Estonii,
  • Transport zwłok ubezpieczonego do Polski,
  • Pobyt w szpitalu (w publicznej i prywatnej służbie zdrowia),
  • Pokrycie kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby bliskiej,
  • Opłacenie kosztów poszukiwań w górach, oraz na morzu,
  • Transport medyczny z Estonii do Polski,
  • Pokrycie kosztów leczenia nie tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej, ale też np. w Rosji
 2. Ubezpieczenie bagażu, przyda się, jeśli nasz bagaż ulegnie zniszczeniu, uszkodzeniu, lub zaginięciu,
 3. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jeśli podczas pobytu w Estonii ulegniemy wypadkowi, otrzymamy odszkodowanie adekwatne do stopnia utraty naszego zdrowia,
 4. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, będzie przydatne, jeśli jesteśmy sprawcami wypadku, w którym ucierpiały inne osoby. Wtedy ewentualne roszczenia finansowe zostaną pokryte przez nasze ubezpieczenie.

 

Piotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.