X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie zdrowotne w Rosji

Boom gospodarczy w Rosji, którego podłożem są wysokie ceny surowców energetycznych napędza koniunkturę. Stąd wiele polskich firm prowadzi z Federacją Rosyjską intratne interesy. Ale to nie jedyna grupa osób odwiedzających ten kraj. Wielu polskich turystów przyjeżdża zobaczyć zabytki świadczące o wielowiekowej potędze Rosji. Jest też grupa polskich studentów, którzy są pasjonatami kultury rosyjskiej i gościnności tamtego społeczeństwa. Z uwagi na to, że Rosja nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, będą nas obowiązywały inne zasady wjazdu i pobytu niż np. w Niemczech czy Francji. Po pierwsze dotyczy nas obowiązek wizowy - obecnie opłata za rozważenie wniosku wizowego wynosi 35 euro. Po drugie inaczej wygląda kwestia leczenia.

W Rosji będziesz leczony bezpłatnie
Polscy obywatele wymagający pomocy medycznej za granicą spotkają się z kilkoma wariantami odpłatności za swoje leczenie. W krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego . Posiadacz tego dokumentu może liczyć na taką pomoc lekarską, jaką otrzymują mieszkańcy danego kraju w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja komplikuje się, gdy wyjeżdżamy poza teren Unii Europejskiej. We wszystkich pozostałych krajach świata polski turysta musi płacić za swoje leczenie z własnej kieszeni (chyba, że wykupi ubezpieczenie komercyjne). Wyjątek stanowi kilka krajów:
 • Rosja,
 • Albania
 • i państwa byłej Jugosławii.
Rząd polski ma podpisane z tymi krajami umowy międzynarodowe, które dają prawo polskiemu ubezpieczonemu do bezpłatnego leczenia. Oznacza to, że jeśli podczas pobytu w Rosji ulegliśmy wypadkowi lub stan naszego zdrowia znacząco się pogorszył, możemy udać się do publicznej placówki medycznej i tam uzyskać bezpłatną pomoc. Tak jest w teorii. A w praktyce?


…praktyka leczenia w Rosji jest zgoła odmienna

Polsko-rosyjska umowa międzynarodowa pozwala nam na bezpłatne leczenie w Federacji Rosyjskiej. Jednak system opieki zdrowotnej w Rosji jest niewydolny, skomplikowany i skorumpowany. Według statystyk Rosja jest krajem opanowanym przez korupcję - jej skala wynosi kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie. Skorumpowany jest styk biznesu z polityką, ale też szkolnictwo wyższe i służba zdrowia. Dlatego polski turysta może liczyć na bezpłatne leczenie w teorii, w praktyce będzie musiał zapłacić albo z uwagi na niewydolność systemu nie zostanie przyjęty. Nie powinno nas to dziwić, skoro wielu Rosjan musi płacić łapówki za miejsce w szpitalu, to czemu nie mieliby tego robić turyści. Inną sprawą jest to, że pomimo ogromnych dochodów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego wiele rosyjskich szpitali jest niedoinwestowanych, działa na starym sprzęcie, który niekiedy pamięta jeszcze czasy świetności Imperium Radzieckiego. Dlatego komfort leczenie może zapewnić prywatna służba zdrowia, z której korzysta coraz liczniejsza w Rosji klasa średnia.


Ubezpieczenie turystyczne

Sposobem na unikniecie wysokich wydatków na leczenie, jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Umożliwi nam ono opiekę medyczną w dobrych – europejskich warunkach.


W zależności od wariantu, ubezpieczenie kosztów leczenia zagwarantuje nam:

 • Konsultacje medyczne lekarzy pierwszego kontaktu, jak też lekarzy specjalistów,
 • Refundację lekarstw i środków opatrunkowych,
 • Zabiegi medyczne i operacje,
 • Transport medyczny po Federacji Rosyjskiej,
 • Transport zwłok ubezpieczonego do Polski,
 • Pobyt w szpitalu (w publicznej i prywatnej służbie zdrowia),
 • Pokrycie kosztów przyjazdu i zakwaterowania osoby bliskiej,
 • Opłacenie kosztów poszukiwań w górach, oraz na morzu,
 • Transport medyczny z Rosji do Polski - umowa polsko-rosyjska na temat bezpłatnego leczenia Polaków w Federacji Rosyjskiej nie przewiduje zwrotu kosztów transportu do Polski, a jest to znaczny wydatek. Na szczęście ubezpieczenie turystyczne pokryje również te wydatki.

Poza ubezpieczeniem kosztów leczenia ubezpieczenie turystyczne zawiera:

 • Ubezpieczenie bagażu: przyda się, jeśli nasz bagaż ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu. Może się też zdarzyć, że my lądujemy w Moskwie, a nasz bagaż w Pekinie - w takim wypadku także możemy liczyć na wypłatę odszkodowania,
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków: jeśli podczas pobytu w Rosji ulegniemy wypadkowi, otrzymamy odszkodowanie adekwatne do stopnia utraty naszego zdrowia. Warto zaopatrzyć się w ten typ odszkodowania szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy do obcego nam kraju. W Rosji jest to tym bardziej wskazane, ponieważ stan dróg i infrastruktury sprzyja wypadkom. Poza tym przestępczość ciągle znajduje się na wysokim poziomie,
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich: będzie przydatne, jeśli jesteśmy sprawcami wypadku, w którym ucierpiały inne osoby. Wtedy ewentualne roszczenia finansowe zostaną pokryte z naszej polisy.

 

Piotr Puczek

« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.